Nezdrav vazduh u Banjaluci i Kaknju: Mogući pojačani simptomi kod srčanih bolesnika i astmatičara

Kvalitet vazduha u Banjaluci i Kaknju danas je ocijenjen kao nezdrav, zbog čega su mogući pojačani simptomi i intenzitet bolesti kod srčanih bolesnika, astmatičara i drugih osjetljivih kategorija stanovništva, objavljeno je na internet stranici Zrak.eko-akcija.

Prema mjerenjima u 15.00 časova, indeks kvaliteta vazduha u Banjaluci iznosio je 153, dok je u Kaknju zabilježena vrijednost od 158, što spada u kategoriju nezdravog vazduha.

Istovremeno, u Sarajevu, Tuzli, Zenici, Hadžićima i Vogošći vazduh je umjereno zagađen. Stručnjaci upozoravaju da pojedine zagađujuće materije mogu izazvati zdravstvene tegobe kod osoba koje su naročito osjetljive na zagađenje, te im se preporučuje da smanje ili izbjegavaju boravak na otvorenom.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Indeks kvaliteta vazduha tumači se na sljedeći način:

od 0 do 50 – dobar

od 51 do 100 – umjereno zagađen

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

od 101 do 150 – nezdrav za osjetljive grupe

od 151 do 200 – nezdrav

od 201 do 300 – vrlo nezdrav

više od 300 – opasan po zdravlje

Građanima se savjetuje da prate zvanične podatke o kvalitetu vazduha i da, u skladu s preporukama, prilagode svoje dnevne aktivnosti.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije