NEZAPAMĆENI DEBAKL NA LOKALNIM IZBORIMA: Ovo su kandidati SDA, HDZ-a, NiP-a…, koji su neslavno prošli, no jedna stranka imala je čak osam kandidata s nula glasova…

„Slobodna Bosna“ istražila je neobičan fenomen. I ove godine na lokalnim izborima ponovno svjedočimo malom odazivu birača, što nije ni čudo s obzirom na ono što im je ponuđeno.

CiK BiH objavila je jučer u 15 sati nove rezultate Lokalnih izbora, nakon obrađenih 94,35 posto biračkih mjesta, odnosno 4.725 od ukupno 5.008. Najnoviji podaci pokazuju da nema značajnih promjena u odnosu na prekjučerašnje rezultate, a gradonačelničke i načelničke pozicije uglavnom ostaju nepromijenjene.

U općini Novo Sarajevo, Benjamina Karić, kandidatkinja Trojke, zadržava vodstvo s 42,23 posto (10.444 glasa), dok njen glavni protukandidat, Muamer Bandić iz Stranke za Bosnu i Hercegovinu (SBiH), ima 40,37 posto (9.986 glasova).

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Trojka uspješno brani svoje pozicije i u općinama Stari Grad i Centar. U Starom Gradu, Irfan Čengić (SDP) vodi s 7.476 glasova, nadmašujući kandidata Stranke demokratske akcije (SDA), koji je prikupio 4.139 glasova. U općini Centar, Srđan Mandić (Naša stranka) vodi s 9.721 glasom, dok Dennis Gratz iz Demokratske fronte (DF) zaostaje s 5.217 glasova.

SDP zadržava dominaciju u Tuzli, gdje je Zijad Lugavić osvojio 29.558 glasova (75,63 posto), čime je potvrđena pobjeda ove stranke u tom gradu.

U Zenici predvodi Fuad Kasumović iz Bosanskohercegovačke inicijative – Kasumović Fuad s 17.483 glasa, dok njegov protukandidat iz SDA Spahija Kozlić zaostaje s 14.772 glasa. Međutim, Zenički GIP traži dozvolu SIP-a za ponovno brojanje s 12 biračkih mjesta za gradonačelnika, što ne bi trebalo donijeti veće promjene u broju glasova.

Što se tiče Mostara, aktualni gradonačelnik Mario Kordić (HDZ) vodi s 10.643 glasa na Gradskoj listi, dok njegov protukandidat Đani Rahimić iz SDA ima 8.306 glasova.

Prema dosadašnjim neslužbenim saznanjima, HDZ BiH mogao bi osvojiti 15 mandata u Gradskom vijeću. Hrvatska republikanska stranka (HRS) zadržat će svoja tri mandata, dok će novi politički subjekt, Hrvatska lista za jug, kao i HDZ 1990, imati po jedan mandat. Na taj način stranke s hrvatskim predznakom imale bi dovoljno ruku u Gradskom vijeću Mostara i sigurnog gradonačelnika.

HDZ BiH također dominira u općinama s hrvatskom većinom, uključujući Neum, Ravno, Čapljinu, Stolac, Ljubuški, Široki Brijeg, Grude, Posušje, Kupres, Livno, Vitez, Novi Travnik, Usoru, Domaljevac, Orašje i Odžak.

Ipak, u općini Žepče, HDZ BiH je izgubio načelničku poziciju u tijesnoj borbi. Kandidat SDA Suvad Hadžić vodi s 4.764 glasa, dok Mato Zovko iz HDZ-a BiH ima 4.434 glasa. Dragan Čović, predsjednik HDZ-a BiH, pripisao je ovaj neuspjeh oporbenom hrvatskom bloku Hrvatski demokratski savez (HDS), koji je prema njemu “odvukao” oko dvije tisuće glasova, čime je pomogao SDA-u.

S druge strane, u Tomislavgradu je kandidat Hrvatskog nacionalnog pomaka (HNP), Ivan Buntić, pobijedio na izborima za načelnika, dok je Zdravko Marošević izabran za načelnika Vareša, kao kandidat Hrvatskog demokratskog saveza (HDS). U općini Prozor-Rama, Jozo Ivančević ostaje načelnik, gdje je već godinama oporba HDZ-u BiH.

Kada je u pitanju Brčko, u kojem gradonačelnika biraju predstavnici u Skupštini, SNSD-SPS ima prednost s 4.801 glasom, dok je SDA osvojila 4.552 glasa. Međutim, traži se ponovno brojanje glasova s 22 biračka mjesta u Brčko distriktu jer je uočeno da su pojedini kandidati osvojili više glasova od političkog subjekta koji ih je kandidirao.

U Republici Srpskoj, Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika ostvario je značajne pobjede u 70 posto općina i gradova. Prema riječima Radovana Kovačevića, predsjednika izbornog stožera SNSD-a, njihovi kandidati su pobijedili u 45 općina i gradova.

Međutim, unatoč ovim uspjesima, SNSD nije uspio osvojiti gradonačelničku poziciju u Banjoj Luci, gdje Draško Stanivuković, kandidat Partije demokratskog progresa (PDP), vodi s 50.758 glasova. Njegov glavni protukandidat, Nikola Šobot, prikupio je 36.791 glas, dok je Jelena Trivić iz Narodnog fronta osvojila 13.407 glasova.

Za Skupštinu Banja Luke SNSD je zabilježio najveći broj glasova, točnije 32.187, dok je PDP dobio 20.871 glas.

U Srebrenici je uvjerljivu pobjedu odnio SNSD-ov kandidat Miloš Vučić s 4.250 glasova, dok njegov protukandidat Hamdija Fejzić trenutno ima 1.323 glasa.

Bugojno je također bilo poprište tijesne utrke, gdje je SDA izgubila načelničku poziciju s 54 glasa razlike. Kandidat Trojke, Edin Mašić, osvojio je 6.137 glasova, dok je njegov protukandidat iz SDA, Mirza Idrizović, osvojio 6.083 glasa.

S druge strane, SDP je izgubio jedno od svojih ključnih političkih uporišta, Općinu Ključ, gdje je pobjedu odnio kandidat SDA Jasmin Musić.

NULA GLASOVA

„Slobodna Bosna“ istražila je neobičan fenomen. I ove godine na lokalnim izborima ponovno svjedočimo malom odazivu birača, što nije ni čudo s obzirom na ono što im je ponuđeno.

Da kandidati na izborima ni sami ne vjeruju ukazuje i naše malo istraživanje.

Naime, istražil smo na kojim to mjestima i iz kojih političkih partija stižu kandidati koji su na izborima dobili tek nekoliko glasova, a zabilježili smo i slučajeve u kojima kanditati na lokalnim izborima u BiH nemaju niti jedan glas, što u praksi znači da glas nisu dali ni sebi.

Po jedan glas dobili su kandidati HDZ-a BiH na izbori u Glamoču.

U prvom dijelu našeg malog istraživanja pisali smo o kandidatima koji su dobili trI, dva, jedan i nijedan glas na lokalnim izborima u BiH.

A sada smo se fokusirali na kandidate koji nisu dobili niti jedan glas.

Narod i pravda u Bratuncu imala je četiri kandidata bez ijednog glasa.

No, neslavni “pobjednik” ipak je Srpska radikalna stranka koja je u Srebrenici imala čak osam kandidata bez ijednog glasa.

Izvor Slobodna Bosna

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije