Nevrijeme na Majevici: Bujične poplave uništile domove i usjeve

Sinoćnje nevrijeme koje je zahvatilo područje Majevice prouzrokovalo je ogromne štete u opštinama Lopare i Ugljevik.

Bujične poplave su uništile infrastrukturu, poljoprivredne usjeve i domaćinstva, ostavljajući mještane bez svega što su mukotrpno sticali.

U selima koja gravitiraju prema Majevici  dan poslije nevremena obilježila je tišina. Ne ona obična, mirna – već ona teška, zbijena u poglede ljudi koji bez riječi hodaju po mulju, skupljaju ostatke namještaja, hrane i stvari koje su uspjeli spasiti.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

„Ne znaš od čega da počneš – da li da spašavaš kuću ili da ideš da vidiš ima li šta ostalo od usjeva od kojih živimo ja i moja porodica. Sve je pod vodom. Sinoć nisam oka sklopila. Samo sam slušala kako udara voda, kako kamenje lupa. Dijete mi plakalo cijelu noć“, kaže za BUKU Branka Ilić iz Lopara.

Uništena infrastruktura i odsječena naselja

Bujični potoci su odnijeli mostove i presjekli putnu komunikacijuu MZ Puškovac u opštini Lopare, čime su mnoga naselja ostala potpuno odsječena. Mještani su primorani da se snalaze bez osnovnih uslova za život, a sanacija štete još nije započela.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Sve što sam godinama sticao, otišlo je u svega nekoliko trenutaka. Supruga i ja smo sjedili u kući, odjednom, kroz dvorište je protutnjala vodena bujica. Bilo je strašno, nosila je sve pred sobom. Sve je trajalo nekih deset minuta, i u tih deset minuta nestalo je sve što smo imali. Ispred kuće smo imali baštu, sadimo za vlastite potrebe – od toga više nema ništa. Dvorište je puno mulja, blata, zmija, kamenja. Voda je ušla i u pomožne objekte. Cio dan čistimo i bacamo stvari . Ovo je strašno”, priča za BUKU Milovan Glišić iz Lopara.

Zbog oštećenih puteva, djeca iz pojedinih naselja danas nisu mogla do škole. Mještani su ostali bez vode, struje ,dok su stariji mještani, koji se oslanjaju na redovno snabdijevanje lijekovima, zabrinuti jer im, kako kažu, dani teškog pristupa tek slijede.

„Imam 72 godine. Sin i snaha su otišli na posao, a ja ostala s unučićima. Vode nema.. Ne mogu sići do prodavnice jer je put uništen. Samo da ne padne kiša opet, jer mi od straha srce lupa čim čujem da grmi“, priča za BUKU Borka Petrović, penzionerka iz Lopara.

Uništeni usjevi i poljoprivredna zemljišta

Poljoprivrednici su pretrpjeli velike gubitke, jer su njihovi usjevi uništeni, a zemljišta preplavljena. Ova šteta ugrozila je njihov opstanak i budućnost poljoprivrede u ovom regionu.

“Šta da vam kažem , mi smo šestočlana porodica i svi živimo od rad ana njivi. Čovjek štedi,ulaže, proizvodi da nešto ima, da preživi i onda u jednom trenutku sve to izgubiš. Ovo je strašno. Opet, kažem, neka smo samo svi dobro i zdravo, ali eto bude teško – ne znamo šta dalje. Nama je poljoprivreda jedini izvor prihoda”, priča kroz suze Petar Mitrović za BUKU.

Očekivanja od nadležnih institucija

U naselju Tobut  se voda izlila kod kamenoloma, te se tokom dana na ovoj dionici saobraćaj odvijao usporeno. “Sve nadležne službe su na terenu i pokušavaju sanirati nastalu štetu. Angažovane su i radne mašine kako bi se otklonili nanosi i putevi ulčinili prohodnim”, potvrđeno je za BUKU iz Službe Civilne zaštite opštine Lopare. Mještani očekuju hitnu pomoć od nadležnih institucija kako bi sanirali nastalu štetu i obnovili svoje domove i usjeve. Bez brze reakcije, posljedice ovog nevremena mogli bi osjećati još dugo vremena

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije