On je rekao kako je Šmit čovjek koji se lažno predstavlja te da on zapravo predstavlja Saveznu Republiku Njemačku, a ne Ujedinjene nacije.
„Kristijan Šmit se lažno predstavlja kao visoki predstavnik, a on je samo građanin SR Njemačke. Ustavni sud 2006. saopštava – visokog predstavnika imenuje Savjet za provođenje mira (PIC) a njegovo imenovanje potvrđuje Savjet bezbjednosti UN-a koji je ratifikovao i Dejtonski mirovni sporazum i raspoređivanje mirovnih trupa u BiH. To je bio slučaj i sa svim dosadašnjim visokim predstavnicima zaključno sa Inckom“, rekao je Nešić.
No, to nije potpuna istina jer rezoluciju UN-a nije imao ni nekadašnji visoku predstavnik Christian Schwarz-Schilling.
Nešić dodaje da je njegov tim analizom sadržaja usvojenih rezolucija Savjeta bezbjedonosti UN-a zaključio da ne postoji nijedan dokument ili odredba kojim se potvrđuje imenovanje Šmita.
„Danas sam pred vama kao ministar jer želim poštovanje pravila, vladavinu pravila, Ustava i zato što me je potvrdila Parlamentarna skupština. Mene je gospođa Krištvo mogla predložiti za ministra, ali dok me nije potvrdila Parlamentarna skupština ja nisam mogao preuzeti mandat. Isto je sa gospodinom Šmitom.“
Nešić je istraživao i ko obezbjeđuje Šmita, po kojem osnovu i šta članovi obezbjeđenja nose od oružja.
„Na osnovu upita Ministarstva sigurnosti policijskim agencijama u sastavu Ministarstva, a povodom traženja informacija kom osnovu se obezbjeđuje Njemački državljanin Kristijan Šmit u BiH, saznao sam sljedeće – Šmit i njegov boravak u BiH je najavljen od strane njemačke ambasade, što govori da je predstavnik Njemačke, a ne UN-a. Lažno se predstavlja“, dodao je Nešić.
Upitao je i da mu nije jasno zašto mu je odobren boravak u prostorijama OHR-a, niti zašto koristi resurse te organizacije.
„Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH rekla je da obezbjeđuje dva objekta OHR-a u Sarajevu i Banjaluci.“
Nešić je rekao da pripadnicima stranih službi bezbjednosti koji neposredno štite predstavnike stranih država ili stranih organizacija tokom posjete BiH Granična policija izdaje odobrenje da mogu unijeti službeno kratko, vatreno oružje i pripadajuću municiju“ rekao je Nešić te dodao da je Šmit prekršio ova pravila.
„U najavi dolaska Šmita preko njemačke ambasade putem Ministarstva vanjskih poslova na spisku su i tri duge cijevi što je van svih procedura. Ovo oružje je vraćeno u Njemačku tek u julu 2022. mimo procedura je bilo na teritoriji BiH od 5.11.2021. Gospodin Šmit je nelegalno unio duge cijevi“, rekao je Nešić.
Priznaje, to je propust bh. službi bezbjednosti i Granične policije koja nije smjela dozvoliti unošenje dugih cijevi u BiH.
Prema istom zakonu, kaže Nešić, ne postoji mogućnost produženja odobrenja za nošenje oružja pa bi svaki ulazak Kristijana Šmita u BiH morao biti najavljen od strane njemačke ambasade.
„Prethodni ministar Selmo Cikotić je tražio produženje, ali direktor Granične policije je rekao da odobrenje nije moguće i da je prilikom svakog ulaska u BiH dužan prijaviti oružje. Od Granične policije nisam dobio odgovor da li gospodin Šmit prilikom svakog ulaska to radi. Ukoliko nema najavu ulaska u BiH on ne može unijeti oružje bez najave. Tražiću od Granične policije da se izjasne.“
Ministar bezbjednosti je pozvao i Tužilaštvo BiH da ne rade po zakonima koje je nametnuo aktuelni visoki predstavnik. Tvrdi da taj zahtjev i stav nemaju veze sa procesom koji se pred Sudom BiH vodi protiv Dodika zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika.