Ne smijemo zaboraviti Dragicu Dodig: Prva i do sada jedina žena rektorka Univerziteta u Banjaluci

 

Dragica Dodig rođena je 15. septembra 1926. godine u Kosijerovu u opštini Laktaši. Gimnaziju u Banjaluci je pohađala od 1936. do 1044. godine. Tehnički fakultet u Zagrebu je upisala 1945 godine, a diplomirala je 22. februara 1952. godine i to na Hemijsko-tehnološkom odsjeku. Doktorsku disertaciju odbranila je 1964. godine na Tehnološkom fakultetu u Tuzli.

Od 1. aprila 1952. godine radila je u Fabrici sode u Lukavcu kao šef laboratorija, a nakon dvije godine preuzela je pogon proizvodnje sode bikarbone, tehničke krede i kristalne sode. Od 1. marta 1955. godine bila je zaposlena u Tvornici celuloze u Banjaluci, gdje je od prvog dana neposredno učestvovala u organizaciji rada budućih laboratorija, a nakon puštanja pogona u rad, decembra 1959. godine, radila je kao njihov šef. Na Tehničkom fakultetu Univerziteta u Banjaluci angažovana je od 1963. godine, a u zvanje vanrednog profesora na istom fakultetu birana je 1969. godine (izborne discipline: Neorganska hemija i Hemijska tehnologija).

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Pored zapaženog naučnog, stručnog i društvenog djelovanja, izdvaja se i obavljanje funkcije zamjenika predsjednika Skupštine opštine Banjaluka (1974). Osim toga što je bila rektor Univerziteta (1984-1988), Dragica Dodig bila je prodekan Tehničkog fakulteta. kao i prvi dekan Tehnološkog fakulteta (1975-1977. i 1983-1984).

Preminula je u Banjaluci 15. januara 1999. godine.

Tekst o Dragici Dodig objavljen u monografiji – Univerzitet u Banjoj Luci = University of Banja Luka  1975-2020 (Preradović, LJubiša, 1964- ; Malinović, Miroslav, 1988- ; Ožegović, Nikola, 1987-).

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

Rektorka Dragica Dodig na Danu Univerziteta

 

INSPIRACIJA AKADEMSKOJ ZAJEDNICI

Prof. dr Miroslav Malinović, prorektor za naučno-istraživački rad i razvoj Univerziteta u Banjaluci rekao je da je prof. dr Dodig na mjesto rektora Univerziteta Đuro Pucar Stari, današnjeg Univerziteta u Banjaluci, došla nakon naučnih radnika svjetskog glasa, rektora prof. dr Ibrahima Tabakovića, koji je na toj poziciji nasljedio prof. dr Dragomira Malića.

"Poznajući zavidan razvojni proces započet u mandatima rektora Malića i Tabakovića, mišljenja sam da nastavak razvoja tog puta pred rektoricom Dodig bio veoma izazovan, a ona je na isti uspješno odgovorila. Kao osoba koja je došla iz privrede, komunikacija i saradnja sa privrednim društvnima iz Banjaluke, ali i cijele Krajine odlično je znala važnost povezivanja i saradnje sa privrednim društvima u Banjoj Luci, ali i u cijeloj Krajini, a čija je okosnica razvoja bio upravo Univerzitet", rekao je za BUKU Malinović.

 

 

Naš sagovornik smatra da je važno da se više mjesta u medijima i uopšte u javnosti posvećuje izvrsnosti, rezultatima i postignutom za dobrobit cijele zajednice.

"Smatram da je rad jedne naučnice, kakva je bila prof. dr Dodig, upravo uzor i inspiracija ne samo ženama, nego akademskoj zajednici uopšte. Svakako, kada se uzme u kontekst vrijeme, time su rezultati još i značajniji, a i obaveza nama, mlađim generacijama, da poštujemo i promovišemo te osobe. Univerzitet i danas krase naučnice i naučnici svjetskog glasa kojima je ne radi benefita, nego radi spoznaje u društvu, neophodno dati više pažnje čime će se sigurno doprinijeti i na formiranje slike o važnosti obrazovanja kod mlađih generacija na kojima svijet ostaje", ističe Malinović.

 

Rektorka Dodig i dekan Kuzmanović u Banskom dvoru

 

100 ŽENA-100 ULICA

Ime Dragice Dodig nalazi se i u inicijativi "100 žena-100 ulica po ženama". Prva žena koja je bila rektor banjalučkog Univerziteta u ovom gradu još uvijek nema ulicu koja se po njoj zove.

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije