Predsednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić upozorila je poslanike da će oni snositi odgovornost ako podrže predloge Vlade.
„Dobila sam pismene izjave od nekoliko poslodavaca koji su najavili da će otpuštati radnike i smanjiti plate ako budu povećani porezi i doprinosi“, navela je Mišićeva.
Ona ja zatražila od ministra finansija Aleksandra Džombića da povuče i predlog po kojem bi se doprinosi na plate zaposlenih u tekstilnoj, obućarskoj i kožarskoj industriji plaćali 25 odsto od prosečne bruto plate u RS.
„To ide u korist poslodavaca, a ne radnika. Znači da bi radnicima uplaćivali manje doprinose, a samim tim bi imali manji osnov za obračun penzija“, upozorila je predsednica Sindikata RS.
Podsetila je da u predloženoj ekonomskoj politici ne postoji mera za suzbijanje utaje poreza i doprinosa i sive ekonomije. Umesto da 800 miliona KM iz sivih tokova, tvrdi ona, bude prebačeno u legalne okvire, Vlada namerava da uvede dodatne namete onima koji poštuju zakone.
„Kada bi ovo povećanje nameta značilo povećanje penzija i plata u zdravstvu, naša podrška ne bi bila upitna. Ovo što Vlada namerava predstavlja za nekoga stezanje kaiša oko struka, a za nekoga oko vrata. Radnicima će biti stegnut kaiš oko vrata i u njihovo ime pozivam poslanike da ne podrže povećanje nameta“, poručila je Mišićeva.
Predsednik Privredne komore RS Borko Đurić upozorio je da privrednici, ako poslanici budu podržali predloge Vlade, neće moći izdržati, da neće biti likvidni, konkurentni…
„Posledica će biti smanjenje plata, otpuštanje radnika, neće biti novih zaposlenja, a krajnji rezultat biće-manje novca u budžetu“, kategoričan je Đurić.
Iako je svestan da povećanje doprinosa ne znači povećanje penzija, predsednik Udruženja penzionera RS Rade Rakulj pozvao je Skupštinu RS da podrži taj predlog. „Jedino će na takav način penzije biti redovne“, smatra Rakulj.
Do kasnih poslepodnevnih časova jedino se opozicija izjasnila da neće podržati predloge Vlade o povećanju poreza i doprinosa. Poslanik SDS Vukota Govedarica ocenio je da Srpskoj preti „ekonomska katastrofa i pakao“. Klub PDP traži da Vlada u roku od dva meseca uradi strategiju za suzbijanje siromaštva, da za mesec dana izradi program za zaštitu potrošača, da ne dozvoli da poskupi struja u 2011. i da u roku od tri meseca predloži nacrt zakona o regionalnom razvoju RS.
Vlada RS je kasno preksinoć promenila plan i, umesto dve stope poreza na dohodak, predložila jedinstvenu stopu od deset odsto. Ukupna stopa doprinosa je nepromenjena i predlog je da se poveća na 33 odsto, dok bi za radnike u tekstilnoj, kožarskoj i obućarskoj industriji stopa bila 25 odsto prosečne bruto plate u RS. Umesto planiranih 10,2 miliona KM za socijalno zbrinjavanje radnika, konačno je predloženo 20 miliona KM. Narodni poslanici do zaključenja broja nisu glasali o predlogu ekonomske politike za 2011.
Boračke penzije na čekanju
Vlada RS je iz skupštinske procedure povukla izmene zakona o PIO a koji predviđa ukidanje isplatu boračkih penzija po garantovanom osnovu. „Sa predstavnicima Boračke organizacije smo postigli dogovor da do kraja marta rešimo to pitanje“, naveo je ministar finansija Aleksandar Džombić. On tvrdi da se Vlada obavezala da isplati borački dodatak za 2010. do Božića 2011. „barem onima koji nisu zaposleni“. Borački dodatak za 2009. dobilo je 99.465 bivših boraca VRS prve i druge kategorije.