Sastanak strukturiranog dijaloga o pravosuđu između predstavnika Evropske unije i Bosne i Hercegovine održan je juče u Sarajevu, a predviđen je razgovor o funkcioniranju pravosudnih institucija i Državnoj strategiji za ratne zločine.
Predsjednica Suda BiH Meddžida Kreso je u pauzi sastanka kazala novinarima da tema današnjeg sastanka strukturiranog dijaloga, u dijelu koji se odnosi na ratne zločine, ticala se pitanja prijenosa predmeta ratnih zločina s državnog nivoa na entitetski nivo.
„Ustvrdila sam da sad, kad smo konačno dobili sve podatke od državnog tužilaštva s trogodišnjim zakašnjenjem, naše fiksno vijeće zaista može promptno pristupiti pregledu tih predmeta i uz primjenu ujednačenih kriterija odlučiti koji će predmeti ostati na državnom nivou, koji će biti spušteni na entitetski nivo“, kazala je Kreso.
Pritom, dodala je, želim naglasiti da zbog činjenice da smo tri godine čekali na uvid u sve podatke ratnih zločina u BiH, ne znači da nećemo vrlo brzo riješiti pitanje transfera predmeta na entitetski nivo.
„Želim ukazati da je prijedlog izmjena zakona da se iz Suda BiH, iz njegove nadležnosti, izvuku neka krivična djela vrlo opasan presedan koji vodi kao umanjenju njegove nadležnosti. Tome sam se suprotstavila i ustvrdila da Sud BiH ima puni kapacitet da se nosi s najsloženijim predmetima“, kazala je Kreso.
Na novinarsko pitanje da li je ovo danas strukturirani dijalog ili tehnička priprema za strukturirani dijalog, Kreso je odgovorila: „Ma kakva tehnička priprema. Ovo je strukturirani dijalog koji se odvija po dnevnom redu koji je unaprijed utvrđen, nema govora o tehničkom dijelu“.
Predsjedavajući Radne grupe za pravosuđe i unutrašnje poslove Bakir Dautbašić je, odgovarajući na pitanje da li je ovo strukturirani dijalog na najvišem nivou predstavnika EU i BiH ili je ovo, što tvrde predstavnici iz RS-a, samo tehnička priprema za strukturirani dijalog, kazao da su ovo jedini pregovori između BiH i EU imajući u vidu odluku Vijeća ministara iz 2009. godine.
„Dakle, postoji samo jedno tijelo ovlašteno za pregovore s EU. Ovo je dijalog u oblasti pravosuđa. Dakle, postoji radna grupa koja se zove Radna grupa za razgovore vezane za pravosuđe i unutrašnje poslove“, kazao je Dautbašić.
On je u pauzi sastanka kazao da su počeli raspravu kad su u pitanju ratni zločini te da još nisu završili.
„Danas imamo ratne zločine, a nakon toga ćemo razgovarati o ljudskim resursima, finansijama i nekim drugim temama koje su predviđene za danas“, kazao je Dautbašić.
Član delegacije RS-a, direktor republičkog Centra za istraživanje ratnih zločina, Janko Velimirović je kazao da je danas uglavnom konstatovano sve ono što je bilo i u junu ove godine – da procesuiranje ne ide svojim tokom, da imamo velik broj pitanja i problema, treba naći rješenja.
„Sveukupno su svi nezadovoljni procesuiranjem ratnih zločina“, kazao je Velimirović.
Savjetnik ministra pravde u Vladi RS-a Nikola Kovačević je kazao novinarima da su oni u tehničkom dijalogu.
„To prije svega podrazumijeva da ćemo mi, predstavnici RS-a, prenijeti stavove RS-a i nećemo ulaziti u dijalog. Nemamo mandata da raspravljamo o onim pitanjima o kojima RS ima jasne stavove“, kazao je Kovačević.
Prema tome, dodao je, naš zadatak je danas da prenesemo stavove RS-a vezano za pitanja koja su predmet strukturiranog dijaloga.
„Imamo stavove i Narodne skupštine i Vlade RS-a i ministra pravde. Ono što se tiče Suda BiH, Tužilaštva BiH, VSTV-a, Ustavnog suda i ostalih pitanja, vrlo jasno ćemo iznijeti stavove RS-a. Dakle, ne ulazimo u nikakve dijaloge, jer to je priprema za strukturalni dijalog“, kazao je Kovačević.