Transparency International u BiH uočio je preko 53 miliona maraka jednokratnih davanja pred izbore. Prema podacima TI BiH, u protekla dva mjeseca započeto je 593 radova čija vrijednost iznosi 569 miliona KM. Posmatrači TI BiH ispratili su 350 događaja u organizaciji javnih institucija, od kojih je preko 75% bilo u znaku funkcionerske kampanje, jer su prisustvovali izborni kandidati. Na 14% događaja iznošene su političke poruke, što se po zakonu smatra zloupotrebom javnih resursa, tvrde u TI BiH.
CIK je izrekao sankcije partijama koje su se hvalile predizbornim radovima u kontekstu preuranjene kampanje, dok TI BiH još čeka odluke po prijavi protiv državnog ministra Sevlida Hurtića, koji je vodio izbornu kampanju i fotografisao se pored javnih radova finansiranih sa lokalnog nivoa u Doboju. Takođe, CIK-u je prijavljen slučaj asfaltiranja lokalnih puteva iz sredstava ŠG Romanija Sokolac, jer putem ovih javnih radova direktnu izbornu kampanju vodi direktor tog preduzeća, Strahinja Bašević, koji je kandidat za načelnika.
Uprkos zakonskoj zabrani indirektne kupovine glasova kroz pružanje jednokratne pomoći građanima, još niko nije sankcionisan po ovoj odredbi, upozoravaju iz Transparency Internationala u Bosni i Hercegovini. „Iz ove zabrane izuzete su samo redovne budžetske subvencije, ali CIK smatra da su sve subvencije redovne ako se ’isplaćuju iz stavki planiranih budžetom’, što otežava očekivanje sankcija za nastavak ove prakse,“ poručuju iz TI BiH.
TI BiH je uputio 70 prijava za zloupotrebu javnih resursa, a izrečene su samo dvije sankcije. Tražili su tumačenje Kancelarije visokog predstavnika Savjeta za implementaciju mira (PIC), koji je konstatovao da je tumačenje zakona u nadležnosti Centralne izborne komisije. Ivana Korajlić, izvršna direktorica TI BiH, tvrdi da institut autentičkog tumačenja ne treba koristiti u demokratskim sistemima, ali podsjeća da su izmjene izbornog zakona nametnute.
“Izmjene izbornog zakona nisu usvojene kroz demokratske procese i javne diskusije, zbog čega bi OHR trebao pokazati odgovornost da osigura njihovu adekvatnu primjenu. U suprotnom, otvara se prostor za neprimjerene uticaje na primjenu zakona i proizvoljno tumačenje ovih odredbi, što može obesmisliti njihov cilj,“ rekla je Korajlić.
Takođe, prvi dan škole iskorišten je u kampanji. Evidentirano je 41 primjer zloupotrebe djece u političke svrhe, a samo prvog dana škole 21 slučaj gdje su funkcioneri zloupotrijebili učenike osnovnih škola za vlastitu promociju i vođenje izborne kampanje. Zabilježeno je i 72 slučaja povećanog zapošljavanja pred izbore, 101 primjer preuranjene kampanje, 67 slučajeva omogućavanja posebnih pogodnosti u vidu besplatnih pregleda ili drugih javnih usluga u predizbornom periodu. Tu su i 14 primjera plaćenog oglašavanja institucija koje promovišu kandidate, te korištenje sredstava komunikacije za izbornu kampanju, što je zakonom zabranjeno. Primjeri gradonačelnika Gradiške i Konjica koji video spotovima i drugim oblicima kampanje promovišu uspjehe dosadašnje gradske administracije posebno su istaknuti.
„TI BiH već dugo ukazuje na problem izbornih uslova u BiH, jer nekažnjena zloupotreba javnih resursa daje značajnu prednost kandidatima na vlasti. Posljednjim izmjenama, koje je nametnuo visoki predstavnik, ove zloupotrebe su samo djelimično sankcionisane, ali zbog nedostatka tumačenja i uske primjene, ove odredbe još nisu dale očekivane rezultate. Pozitivno je što se povećalo interesovanje građana za izborni proces, a TI BiH je samo putem aplikacije Reflektor primio 878 prijava građana vezanih za pokušaje uspostave političke kontrole nad biračkim odborima, preuranjenu kampanju i zloupotrebu javnih sredstava,“ kažu iz TI BiH.
Srđan Traljić iz Transparency Internationala u Bosni i Hercegovini kaže za BUKU da ne očekuje da će uskoro ili uopšte doći do novih izmjena Izbornog zakona Bosne i Hercegovine koje bi mogle spriječiti preuranjenu kampanju, zloupotrebu javnih resursa i medija. „Nametnute izmjene, takve kakve jesu, nisu nužno loše, ali ne vidim političku volju kandidata da se pridržavaju pravila izbornog mehanizma, niti volju Centralne izborne komisije da preuzme odgovornost za sankcionisanje nepravilnosti,“ kaže Traljić, napominjući da sumnja da će u skorije vrijeme doći do bilo kakvih promjena.
Transparency International u BiH je nakon prethodnih lokalnih izbora pripremio preporuke za odgovorno upravljanje integritetom izbornog procesa i bolje upravljanje lokalnim samoupravama. Međutim, nije bilo posebnih napora u posljednje četiri godine da se razmotri unapređenje zakonskog okvira i mehanizama za uključivanje građana u proces donošenja odluka. „Kandidati koji su u prethodnoj izbornoj kampanji obećali uključivanje građana u procese bitne za lokalnu zajednicu, koji su se zalagali za mehanizme učešća građana u donošenju odluka, iznevjerili su očekivanja građana. Čak i oni koji su izborni program bazirali na tome,“ kaže Traljić za BUKU.
Traljić ne vjeruje da će ova izborna kampanja biti drugačija od prethodne, niti da će doći do promjena u pogledu demokratskog učešća. „Sve promjene koje su se desile svode se na to da li su suprotstavljeni kandidati u nekoj lokalnoj zajednici u poziciji da koriste javne resurse za vlastitu promociju, ili oponenti trenutno vladajućih nemaju pristup sredstvima i resursima. To je ključno pitanje jednakopravnosti u kampanji za ove lokalne izbore,“ zaključuje Traljić u razgovoru za BUKU.