Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH usvojio je Izvještaj o provođenju javnih saslušanja vezanih za višegodišnji projekt nabavke i izgradnje objekta za Regionalni centar i Glavni ured Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH u Banjaluci, koji je predložila Komisija za borbu protiv korupcije. Izvještaj je usvojen uz niz zaključaka koji oštro kritikuju rad Ministarstva finansija i trezora BiH, kao i rukovodstva UIOBiH.
Dom je upozorio na ozbiljne nepravilnosti u planiranju i realizaciji projekta čija je vrijednost, protivno važećim procedurama i stvarnim potrebama, povećana sa 37,9 na čak 103,4 miliona KM. U izvještaju se navodi da nisu poštovane preporuke Ureda za reviziju institucija BiH, te se ukazuje na moguće pogodovanje i kršenje zakona.
Dom je zatražio hitnu obustavu javne nabavke „Kupovine postojećeg građevinskog objekta u Banjaluci“ raspisane 1. aprila 2025. godine, uz zahtjev da Vijeće ministara BiH, Upravni odbor UIOBiH i rukovodstvo Uprave ponište postupak u roku od sedam dana.
Takođe, Dom nalaže da se u narednih 30 dana održe stručni sastanci sa gradskom upravom Banjaluke s ciljem pronalaska lokacije za gradnju namjenskog objekta, a da se u roku od 90 dana od rješavanja imovinsko-pravnih odnosa pokrene novi javni tender koji će uključivati izgradnju objekta, a ne kupovinu postojećeg.
Cijeli slučaj proslijeđen je Tužilaštvu BiH zbog indicija o koruptivnom postupanju i političkom pogodovanju u procesu javne nabavke.
Paralelno s ovim odlukama, Predstavnički dom se bavio i Inicijativom o izmirenju duga prema slovenačkoj firmi Viaduct d.o.o. Portorož, te fizičkim licima iz Republike Slovenije, koji je nastao iz spora sa Vladom Republike Srpske. Kako RS odbija da izmiri dosuđeni iznos, Dom nalaže Vijeću ministara BiH da hitno preusmjeri sredstva sa spornog projekta nabavke zgrade UIOBiH u Banjaluci – u iznosu od 103,4 miliona KM – za izmirenje međunarodnog duga, kako bi se spriječile teške posljedice po imovinu i međunarodni položaj BiH.
Razliku do potrebnog iznosa za pokriće ukupnog duga će se namiriti sa drugih kapitalnih projekata koji nisu okončani, odnosno u kojima još uvijek nije uspostavljen obligacioni odnos sa ugovornom stranom.
Na pitanje novinara BUKE o ovoj situaciji poslanik PDP-a u Predstavničkom domu Branislav Borenović kaže da se radi o inicijativi da se situacija momentalno razriješi ali i da je odluka na Savjetu ministara.
“Što se tiče toga, to je bila jedna inicijativa koja je dobila podršku u Predstavničkom dobu, da se ovo pitanje odmah riješi. Potrebno je u ovom momentu da se ova situacija razriješi, jer svaki dan prolongiranja rješavanja pitanja duga prema Viaduktu, bez obzira koliko je on nenormalan, bez obzira što su te kamate dnevne koliko je 18.000 maraka, što utiče na rad ovi institucija, institucije od kojih zavisi, naravno, i život, pogotovo kada je u pitanju reputacija svih nas, aerodromi mogu biti zatvoreni, možemo biti , crna zona u ovom dijelu Evrope. I to je bila neka vrsta pokušaja da se povuče jedan dio sredstava sa višegodišnjih projekata, kao što je i ovaj, i da se u naknadnom postupku, naravno, ta sredstva vrate. Da li će to, to je inicijativa, da li će tako postupiti Savjet ministra, ja zaista ne znam, na kraju krajeva Savjet ministra donosi i te odluke, jer je on izvršna vlast, i vi znate kakvi su sad tamo odnosi” rekao je Borenović.
Prema usvojenim zaključcima, Ministarstvo finansija i trezora BiH i UIOBiH zaduženi su za provođenje potrebnih administrativnih i knjigovodstvenih procedura. Pravobranilaštvo BiH će, nakon izmirenja duga, podnijeti regresnu tužbu protiv Vlade RS na osnovu Sporazuma iz 2017. godine koji definiše obaveze u vezi s arbitražom pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova (ICSID).
Predstavnički dom takođe nalaže da se nakon povrata sredstava od strane RS, isti novac vrati na projekte s kojih je privremeno izuzet. Uz to, od Vijeća ministara BiH se traži da u budžetu za 2025. godinu uvrsti sve potrebne odredbe kojima se omogućava ovakav privremeni finansijski manevar u vanrednim situacijama.
Dom je pozvao Tužilaštvo BiH da se aktivno uključi u predmet izmirenja duga kako bi se utvrdila odgovornost za nastali pravni spor i dodatne kamate koje sada plaćaju građani BiH.
Usvojeni su i zaključci kojima se Vijeće ministara BiH obavezuje da u roku od 30 dana predloži izmjene Zakona o dugu, zaduživanju i garancijama, kao i Zakona o međunarodnim ugovorima. Prema tim izmjenama, svi dugovi po međunarodnim presudama ubuduće bi se izmirivali direktno iz sredstava indirektnih poreza, sa računa onog entiteta ili lokalne zajednice na čijem je području nastao dug.
U konačnici, Dom poziva Vladu RS da u roku od 15 dana plati dug prema slovenačkoj strani ili preduzme zakonske mjere za izvršenje arbitražne presude.