Niko nije bio spreman na takav scenario, nije postojala nikakva mogućnost da se poplava spriječi, rekao je ovo stručnjak građevinsko – hidrotehničke struke Marko Barić, na suđenju bivšem gradonačelniku Doboja Obrenu Petroviću i nekadašnjem šefu Odsjeka civilne zaštite Milku Vidakoviću.
Naime, u Okružnom sudu u Banjaluci danas je nakon više od tri mjeseca pauze, nastavljeno suđenje bivšem gradonačelniku Doboja Obrenu Petroviću i nekadašnjem šefu Odsjeka civilne zaštite Milku Vidakoviću.
Njih dvojicu optužnica tereti za izazivanje opšte opasnosti tokom poplava u maju 2014. godine u kojima je život izgubilo 11 ljudi, a načinjena je i velika šteta.
Na današnjem ročištu, na prijedlog odbrane optuženih, saslušan je vještak iz oblasti hidrologije Marko Barić koji je zaposlen u Agenciji za vodno područje rijeke Save.
Barić je u svom nalazu analizirao vremenske uslove u aprilu i maju 2014. godine, te istakao da BiH nije uređena sa aspekta hidrologije, te da je Doboj jedan od najranjivijih gradova, odnosno slijepa tačka na samom početku sliva koji pripada Srpskoj.
-Pratio sam vremenske uslove u tom periodu (april-maj). Tada je bilo sedam ciklona. Ti cikloni su donijeli dugotrajne kiše na području oko sliva rijeke Bosne, koje su trajale 20-ak dana. Koeficijent odliva bio visok 0.8, što znači da je oko 80 odsto vode koja padne na tlo išlo u vodotoke, jer je zemlja bila natopljena. Prosto, niko nije bio spreman na takav scenario. I da smo znali da će tolika voda doći, mi svakako ništa ne bismo mogli učiniti – pojasnio je Barić.
U svom izlaganju, Barić je istakao kako je od poplava prošlo više od 10 godina, a kako do danas, kada je riječ o zaštiti, ništa konkretno nije urađeno, te da u slivu Bosne koji je većim dijelom u FBiH nema značajnih objekata za odbranu od poplava Doboja.
-Doboj je u roku od tri sata ušlo između 50 i 60 miliona kubika vode, a poplavljeno je 5.168 hektara – rekao je Barić i dodao da FBiH nema interes da štiti vode u RS, odnosno da gradi objekte za zaštitu uz Bosnu uzvodno od Doboja.