Nakon odbijanja Povorke ponosa na prijedlog Benjamine Karić obustavljene projekcija na Vijećnici

Foto: Arhiva

Proteklih nekoliko dana gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić našla se u žiži javnosti nakon što je odbila Bh. povorku ponosa i Privrednu komore Izraela za projekciju zastava na Vijećnici.

Gradsko vijeće Sarajeva po hitnom postupku na današnjoj sjednici prihvatilo je prijedlog gradonačelnice Benjamine Karić o obustavi projekcija na fasadi Vijećnice osim u nekoliko izuzetala. 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ona se jutros oglasila na zvaničnom Twitter nalogu i rekla je da je jutros Gradskom vijeću uputila prijedlog Odluke o obustavi projekcija na fasadi Vijećnice.

“Jutros sam Gradskom vijeću uputila prijedlog Odluke o obustavi projekcija na fasadi Vijećnice. Vijećnica pored toga što je nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine, ona je simbol duhovne vitalnosti i otpora. U posljednje vrijeme potpuno je zanemarena njena vrijednost i pretvorena je u zid za oglašavanje sadržaja od komercijalnih do političkih”, napisala je Karić.

Dodla je da je u sklopu odluke predložila izuzetke od obustave, a u koje spadaju nacionalni praznici države Bosne i Hercegovine i njen glavni grad i obilježavanja utvrdjena kalendarom Grada Sarajeva, kao što su: Dan opsade Grada Sarajeva, Dan Grada Sarajeva, Dan sjećanja na ubijenu djecu u opkoljenom Sarajevu, Dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici, Dan sjećanja na žrtve zločina protiv čovječnosti u Prijedoru i njegovoj okolini.

“U ovom gradu postoje mnogi objekti koji se mogu koristiti za ove svrhe, a Vijećnicu treba ostaviti na miru i uživati u njenoj ljepoti”, rekla je.

Lejla Huremović iz Organizacionog odbora BH Povorka ponosa rekla je da ona podržava da se ništa ne projektuje na Vijećnicu, ali isto tako podržava i vraćanje Vijecnice građanima/kama.

“Da se prestanu vršiti vjenčanja, slikanja za vjenčanja, partijanje i slično. Da se u konačnici vrati biblioteka. Mi (Jedan grad Jedna borba) smo godinama sjedili i protestvovali ispred za vraćanje a svi su se oglušili. Dalje, super, hajmo zabraniti osvjetljenje, ali ne možemo zaboraviti šta se dogodilo i neko mora za to odgovarati, a ne pokušavati zataškati tako što će se pod tepih staviti ozbiljno kršenje ljudskih prava i direktna diskriminacija. Gradonačelnica koja je i pravnica bi to valjda trebala znati. Ili se i na pravo selektivno gleda”, poručuje Huremović Lejla.

Podsjetimo da je u petak odbijen zahtjev za osvjetljivanjem Gradske Vijećnice Sarajevo u duginim bojama, u znak podrške i solidarnosti sa LGBTIQ osobama u bh. društvu

Organizatori Bh. povorke ponosa uputili su zahtjevi gradskim vlastima da se zgrada Vijećnice osvijetli duginim bojama u znak podrške LGBTIQA osobama, ali je njihov zahtjev odbijen.

O tome su se organizatori Povorke oglasili na društvenim mrežama, kazavši da su odgovor dobili u tekstu e-maila, bez zvaničnog akta i adekvatnog objašnjenja. Pitaju se da li su jedino LGBTIQA osobe diskriminisane na ovaj način, te poručuju da su upravo ovakve stvari razlog zašto je važno izaći na Povorku.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije