Naivno je očekivati od sistema koji je nastao na korupciji da radi na njenom suzbijanju

I dok svako od nas misli da je imun na nju, na kraju dana shvati da ipak nije.

U našoj državi očekivano je i podrazumijevano da daš kovertu. Za posao, doktora, uslugu. Čisto da se nešto „pogura“, ubrza i završi prije reda. Koverta u društvu opšteprihvaćena je prečica, jer ako se ide pošteno, ide se zaobilazno. Međunarodni dan borbe protiv korupcije dan je u kojem će zvaničnici govoriti o suzbijanju iste, aktivisti izaći na ulice, mnogi objaviti statuse, ali suštinsko pitanje je koliko će ljudi, počevši od sebe, ostati nepotkupljivi i istovremeno strpljivi u redu za bilo šta u ovoj državi.

Nedavno je i bivši šef Delegacije EU u BiH Lars-Gunnar Wigemark rekao: "Znate, da ja živim u ovoj zemlji i kad bih mog sina, koji je ovdje sa mnom u BiH, morao zbog nečega da odvedem u bolnicu, i ako bi mi doktor rekao da bolnica nema dovoljno novca da plati lijekove i tražio da mu 'doplatim', možda bih i ja bio prisiljen da to uradim, jer je to možda pitanje života i smrti."

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

A drugi čak i da nisu izjavili, mislili su slično. Mnogi su to već i uradili i tako osigurali sebi diplome, pozicije, kvalitet usluge i bolje sutra. Samim tim, borba protiv korupcije, čini se da nikada nije istinski zaživjela. Mišljenja je takvog Ajdin Topčagić, pravnik i aktivista, koji je za BUKU rekao kako je naivno očekivati od sistema koji je nastao na korupciji i koji opstaje zahvaljujući njoj da radi nešto na suzbijanju ove pojave.

„Jednostavno, kod političkih struktura, korupcija je sastavni dio sistema vrijednosti. Ona je u nekim sferama do te mjere evoluirala, da je, nažalost, čak poželjna, opravdana i očekivana i iz perspektive građana – zdravstvene usluge, obrazovanje, zapošljavanje, procesi dobijanja dozvola, ali i političkih elita – javne nabavke, imenovanja i kadrovska politka. Postoje institucije koje se „bore“ protiv korupcije, ali smatram da su prisutne samo da zadovolje formu, a da suštinski ništa ne mijenjaju i ne doprinose da se ova pošast kontrolira i suzbija, ako se već ne može u potpunosti iskorijeniti.“

On dodaje kako postoji začarani krug u društvu, jer građani ne prijavljuju korupciju, a zviždači su nezaštićeni. 

„Dok političke strukture potiču koruptivne radnje, agencije i pravosuđe su pod političkim pritiskom, tako da efikasnost u borbi protiv korupcije izostaje, a to se najviše odražava na vladavinu prava, ekonomski rast, strana ulaganja i slično.“

Može li BiH uopšte imati realnu vladavinu prava, nakon afere „potkivanje“, imati sistem koji će kažnjavati korupciju, a ne oni koje je otkriju, pitanje je, na koje, nažalost, već možemo naslutiti odgovor. 

Ipak, danas će u 9 minuta do 12 ispred Vječne vatre u Sarajevu krenuti  Marš za žrtve korupcije, koji će voditi sve do Parlamenta BiH. U nadi da će alarmirati javnost i osvijetliti problem korupcije. Barem na ovaj, Međunarodni dan borbe protiv nje. 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije