Ostalo je još 16 dana do 8. lokalnih izbora u Bosni i Hercegovini. Analitičari se slažu da će u Republici Srpskoj najneizvjesnije biti u Banjaluci, Bijeljini, Trebinju i Tesliću, gdje su vlast i opozicija prilično izjednačeni.
U Federaciji BiH, glavni okršaj biće između SDA i DF protiv “trojke” za kontrolu nad velikim gradovima poput Sarajeva, Tuzle, Zenice i Bihaća.
Kuriozitet ovih izbora je da su oni već “odlučeni” u 12 gradova i općina, s obzirom na to da je u njima registrovan tek po jedan kandidat. Ova situacija najviše se odnosi na federalni dio Hercegovine, gdje dominira HDZ BiH Dragana Čovića, u gradovima kao što su Kreševo, Posušje, Ljubuški, Neum, Ravno i Kupres.
U Federaciji, jednog kandidata za načelnika imaju Teočak, Olovo i Bužim, svi iz SDA, dok u Republici Srpskoj takvu situaciju imaju Laktaši, Trnovo i Istočno Novo Sarajevo, a svi kandidati dolaze iz SNSD-a.
Lokalni izbori će pokazati i popularnost stranaka dvije godine prije općih izbora, pružiti uvid u to jesu li se glasači razočarali u protekle dvije godine i mogli bi uticati na politike na entitetskom i državnom nivou.
U anketi koju smo proveli među čitateljima, većina se izjasnila da ne očekuje značajne promjene. Mnogi su izrazili pesimizam o mogućim ishodima, s nekoliko komentara koji ističu:
Nadanja u čuda: “Nadam se nekom čudu u Banjaluci, Bijeljini i Trebinju. U ostalim gradovima i opštinama sve po starom.”
Zasićenost politikom: “Ja očekujem da se cijela opozicija povuče iz politike jer njihovo djelovanje nema nikakvog smisla više.”
Sistem ostaje isti: “Nažalost, očekujem da se apsolutno ništa neće dobro desiti. Vodeće stranke će u svim pokalnim zajednicama opet dobiti većinu glasova. A u konačnici, bez obzira ko pobijedi, sistem ostaje isti.”
Mala očekivanja u Trebinju: “Iskreno očekujem promjenu, ne odmah sljedećeg meseca, ali u neko dogledno vrijeme pomak ka promjeni u Trebinju.”
Život van granica: “Verujem da može bolje i tome se nadam, ali ako do toga ne dođe, život ću nastaviti van granica zemlje.”
Stanje u skupštini: “Očekujem, nažalost, samo statiste u skupštini.”
Potrebna svježina: “Mislim da je dobro da dođu neki novi ljudi, kako bi se vlast plašila naroda, a ne obrnuto.”
Kada je riječ o budućnosti nakon lokalnih izbora, sagovornici BUKE, sociološkinja Mirjana Čeko i komunikolog Mladen Bubonjić, izražavaju skepticizam. Čeko ističe da su nove krize u većim lokalnim zajednicama vjerovatnije od političke stabilizacije, s obzirom na to da je naš sistem konstruisan da perpetuira nestabilnost. „Politika u BiH se temelji na održavanju statusa quo, koji odgovara samo nekolicini privilegovanih. Ova kampanja samo potvrđuje gdje smo kao društvo: duboko zaglavljeni u krugu političke manipulacije, gdje se odgovornost prebacuje, a stvarna promjena guši pod teretom korupcije i međusobnih optužbi. Političari i dalje prodaju obećanja koja neće ispuniti, dok narod kupuje iluzije koje im se serviraju“, jasna je Čeko.
Sličan stav dijeli i Bubonjić, koji smatra da političke stabilizacije neće biti, te da se zemlja suočava s konstantnim uticajima izvana i iznutra koji podstiču daljnje krize i podjele. „Ne smijemo zanemariti spoljne uticaje, kao što su trenutne i najavljivane sankcije, kao i izmjene zakona koje nametne visoki predstavnik. BiH, a posebno RS, nisu izolovana ostrva na koja ne dopiru spoljni uticaji. Svi ovi aspekti mogu uticati na stabilnost u zemlji. Kada tome dodamo neprofesionalno i neodgovorno djelovanje domaćih političara, ne očekujem svijetlu budućnost, barem ne u bliskoj perspektivi. Što se izbornih iznenađenja tiče, pitanje je šta nas još može iznenaditi. Možda pobjeda apsolutnih autsajdera, ali to je teško očekivati.“
Na kraju, oba sagovornika slažu se da je pred Bosnom i Hercegovinom dug put ka stvarnim promjenama, te da su trenutne predizborne kampanje samo ogledalo dubljih, strukturnih problema koje političari ne pokazuju volju da riješe.