Da bi se Dodik doista i mogao vratiti, Nacionalu je koncem proteklog tjedna rekao visoki poslovni izraelski izvor koji je ondje bio u neposrednom kontaktu s Dodikom
Lider Republike Srpske Milorad Dodik mogao bi se uskoro i službeno pojaviti u Banjoj Luci kako bi pokušao smiriti tenzije koje su u BiH eskalirale nakon što je osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane bavljenja politikom te nakon što je, zbog pokušaja destrukcije BiH, protiv njega potom Tužilaštvo BiH raspisalo međunarodnu tjeralicu, a on unatoč tomu uspio napustiti zemlju i posjetiti Izrael.
Da bi se Dodik doista mogao i službeno vratiti u Banju Luku, kao što je to prošloga četvrtka najavio tijekom svog boravka u Izraelu, Nacionalu je koncem proteklog tjedna rekao visoki poslovni izraelski izvor koji je ondje bio u neposrednom kontaktu s Dodikom.
Taj izvor investirao je u Bosnu i Hercegovinu vrlo značajna sredstva te je jako zainteresiran za stabilizaciju situacije u BiH jer je to preduvjet i da bi njegove tvrtke mogle uspješno poslovati. On je djelomično organizirao Dodikov neočekivani posjet Izraelu usred ogromne krize izazvane presudom sarajevskog suda protiv lidera RS-a.
Dodik je u Izraelu želio učvrstiti svoje veze s izraelskim poslovnim ljudima, koji su za njega i za Republiku Srpsku jako važni. U Jeruzalemu je pokušao sudjelovati na konferenciji posvećenoj borbi protiv antisemitizma koju je organiziralo izraelsko ministarstvo dijaspore, tamo se pokušao čak i približiti samom premijeru Benjaminu Netanyahuu, ali ga je služba sigurnosti ubrzo udaljila.
Izraelski izvor s neposrednim saznanjima izjavio je za Nacional kako su Dodiku u Izraelu savjetovali da rješenje svojih pravnih problema u BiH pokuša pronaći unutar sudskog postupka koji je protiv njega u tijeku te da je on taj savjet da ne zaoštrava situaciju u bitnome i prihvatio. Taj izvor o tomu je rekao:
„Izrael se, baš kao ni Hrvatska, ne može izravno miješati u njegovu situaciju. Ali kad bi nas se pitalo kako bismo u toj situaciji savjetovali prijatelja, svakako bismo mu rekli da učini ispravnu stvar. A ako bi se pitalo Izrael, onda bi ta ispravna stvar bila da se žali na prvostupanjsku sudsku odluku. Ako bi Dodik uložio žalbu, tada bi sve bilo u postupku, koji bi svakako dugo trajao, moguće i deset godina. A dotad bi prvostupanjska odluka bila odgođena, naravno, sve do trenutka pravomoćne odluke. Kao što je poznato, Dodik zatvorsku kaznu do godine dana može otkupiti. To je također čudno: dali su mu kaznu koju može jednostavno anulirati. Koliko mi se čini, Dodik je shvatio situaciju i mislim da će uložiti žalbu.“
Isti izraelski poslovni izvor koji je u Izraelu bio u neposrednom kontaktu s Dodikom, navodi kako smatra da je Dodik u nekim stvarima u pravu. Naročito kada je u pitanju stav o spomenutoj donesenoj odluci. Taj izvor o tomu kaže:
„Postavimo to ovako: Izrael nikada ne bi prihvatio da neki muslimanski sudac u Gazi odlučuje o tomu što će se događati u Jeruzalemu. Nadam se da razumijete tu logiku. Visoki strani predstavnik u BiH i američka ambasada u najmanju ruku bi trebali postaviti suca srpske nacionalnosti da odlučuje o Dodikovoj političkoj sudbini. Da to naprave, izbili bi mu barem jedan argument za osporavanje. U tom su pogledu napravili taktičku pogrešku kada su donosili tu presudu.“
Taj Nacionalov izvor smatra da Dodik u nadolazećem periodu neće poduzimati nikakve ekstremne poteze. Evo što je o tomu rekao:
„Dodik nam je rekao da pune četiri godine najavljuje što će se dogoditi, ali da nema sugovornika. Rekao nam je i da njegove akcije nisu u bitnome usmjerene prema razbijanju BiH. Ali je dodao i kako nema namjeru dopustiti da se u Sarajevu diktira ono što će se zbivati u Banja Luci. I točka. Rekao je i da mu nije jasno kako Hrvati u BiH upravo to dopuštaju – da im Sarajevo diktira što će se događati u Hercegovini. Dodik smatra da je to protivno Daytonskom sporazumu.“
Spomenuti izraelski izvor navodi kako smatra da je situacija u BiH zbog svega što se događa prilično konfuzna. Međutim, dodaje da je Dodik na svoje izraelske sugovornike nastojao ostaviti dojam čovjeka koji zapravo ne teži pripajanju Republike Srpske Srbiji, i to zato što smatraju kako je svjestan da bi u tom kontekstu on postao potpuno politički irelevantan. O tomu je taj izvor rekao i sljedeće: „Dodik je svjestan da ima i te kakve koristi od poreza koje prima s državne razine te da Republika Srpska ekonomski nije samoodrživa. Ali on želi pregovarati, a s druge strane nema sugovornika. Što bi drugo mogao? Otvoriti i započeti novi rat? Nitko to ne želi. Izglasati dodatne zakone koji ništa ne znače? Osim toga, ove koje je već izglasao također će morati revidirati ako želi natrag za stol političkih pregovora. Neodrživo je da se svi u BiH nastave i dalje ponašati kao djeca u trgovini porculanom’.
Moguće je da su takve impresije tih izraelskih izvora barem dijelom uvjetovane i njihovim poslovnim interesima u BiH, kojima ni u kojem slučaju ne odgovara politička destabilizacija te zemlje.
U međuvremenu, tijekom proteklog vikenda raspirivala se drama oko trenutnog misterija gdje se Dodik nalazi te planira li definitivan bijeg iz BiH. Prema nekim pretpostavkama Dodik se ipak zadržao u Beogradu iako mu je zrakoplov u tri sata 29. ožujka sletio na aerodrom u Banjoj Luci, a on je na platformi X napisao: “Stigao sam.”
Dodik ima srpsko državljanstvo, a u Beogradu ima skupocjenu, 750 tisuća eura vrijednu vilu na Dedinju, gdje živi aktualna srpska politička elita i niz prorežimskih tajkuna i medijsko-političkih simpatizera Aleksandra Vučića. Srbija je već zatražila od Interpola da praktički obustavi tjeralicu za Dodikom zbog saslušanja u Sarajevu zakazanog za 2. travnja.
Osim toga, počelo se špekulirati kako bi se mogao skloniti u Budimpeštu gdje mu se, prema pisanju lokalnih medija iz BiH, već smjestila kći Gorica, ili možda čak u Moskvu gdje također raspolaže nekom imovinom. Uz sve to, švicarska televizijska kuća Schweizer Fernsehen (SRF) plasirala je tezu da bi Dodik utočište mogao pronaći i u Mađarskoj, jer je Viktor Orbán poslao više desetaka, možda i par stotina specijalaca iz antiterorističke postrojbe TEK (Terrorelhárítási Központ) kako bi mu pomogli u slučaju da ga bosanskohercegovački organi pokušaju privesti. Uporište za te teze nalaze u činjenici da je Levente Magyar, zamjenik mađarskog ministra vanjskih poslova Pétera Szijjártóa, za tu švicarsku televizijsku postaju izjavio da Mađarska podržava Dodika „kao protuteža Zapadu koji na njega vrši pritisak“. Magyar je potvrdio nazočnost mađarskih specijalaca u Banjoj Luci, ali je rekao da ondje nisu u „misiji spašavanja Dodika“. Mađarski diplomati svojedobno su prebacili bivšeg makedonskog premijera Nikolu Gruevskog iz Skoplja u Budimpeštu, kada mu je prijetilo uhićenje. U Budimpešti su, unatoč europskom uhidbenom nalogu, također zbrinuli i dali azil bivšem poljskom ministru pravosuđa iz stranke Pravo i pravda Marcinu Romanowskom, protiv kojeg je podignuto 11 optužbi za korupciju, uključujući za prevaru ili pokušaj prevare s oko 40 milijuna dolara iz pravosudnog fonda namijenjenog pomoći žrtvama zločina. Ako je vjerovati izraelskim izvorima, sve te teorije o tomu gdje bi se mogao skloniti, trebao bi tijekom sljedećeg tjedna demantirati sam Dodik svojim povratkom u Banju Luku i nastavkom svojih političkih aktivnosti, piše Nacional