Na slučaju “Viaduct” izgubljene desetine vrtića i škola

O famoznom slučaju “Viaduct” danas je riječi bilo i na sjednici Predstavničkog doma parlamenta BiH, gdje je rečeno da bi se od novca koji će BiH, odnosno Republika Srpska, isplatiti slovenačkoj firmi po osnovu izgubljenog arbitražnog postupka moglo izgraditi 10 savremenih škola i više od 30 vrtića.

Podsjetimo, kako su “Nezavisne novine” ranije pisale, konačnom odlukom Arbitražnog vijeća u Vašingtonu Srpska je obavezana da “Viaductu” isplati odštetu zbog raskida ugovora o koncesiji za izgradnju hidrocentrala na Vrbasu. Dug je dostigao 113 miliona maraka, a svaki dan se uvećava za oko 18.000 KM, po osnovu kamata.

“I danas će kamata od 18.000 biti uzeta od građana. Ovo je tema koja je nevjerovatna i pitali smo se i sami da li je moguće doći u ovakvu situaciju”, rekao je poslanik Predstavničkog doma Branislav Borenović.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ovo je, dodao je, vrlo organizovana i mutna radnja koja je dovela do toga da neko treba da naplati 113 miliona narodnog novca.

“To je tačno 10 savremenih škola i 30 vrtića, koji će kroz ovaj izgubljeni arbitražni spor koštati društvo u kojem živimo”, rekao je Borenović.

“Viaduct” je, dodaje on, imao svega par zaposlenih, sa slabim referencama, a 2004. su dobili koncesiju u Republici Srpskoj koja je potom raskinuta. To je, dodao je Borenović, dobilo svoj arbitražni epilog, u iznosu koji je, kako je ocijenio, nevjerovatan.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Ovaj spor je bio vrlo čudan, sa puno mutnih radnji. Tokom javnog saslušanja pravobranioci nam nisu mogli odgovoriti zašto Vlada Republike Srpske nije prihvatila mirno rješavanje spora, što bi koštalo dosta manje”, rekao je Borenović.

Govoreći o javnim saslušanjima pred članovima Komisije za borbu protiv korupcije i Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma parlamenta BiH, Borenović je kazao da su dobili informacije da navodno “Viaduct” nije imao dovoljno novca ni da plati arbitražnu taksu te da su čekali da se pojavi neki fond koji ju je platio.

“Ovaj spor je doveo do nenormalnog iznosa od 113 miliona i to je za rubriku vjerovali ili ne”, naveo je Borenović. 

Poslanik Predstavničkog doma parlamenta BiH Zlatan Begić rekao je da je javno saslušanje glavnog tužioca Tužilaštva BiH Milanka Kajganića bilo vrlo konfuzno i da se zapravo izbjegavao odgovor na vrlo konkretna pitanja.

“A zapravo je samo jedno konkretno pitanje: da li je Tužilaštvo poduzelo ikakvu radnju povodom ovog slučaja, pa smo onda imali odgovor da nije, jer niko nije podnio krivičnu prijavu. Onda smo mi usmenim putem podnijeli krivičnu prijavu, međutim do dana današnjeg niko nas nije pozvao da se o njoj sačini zapisnik”, rekao je Begić.

Onda su, kako je dodao, utvrdili da krivična prijava nije ni potrebna jer je Tužilaštvo po saznanju dužno da preduzme potrebne radnje.

“Onda je glavni tužilac tvrdio da to nije nadležnost Tužilaštva BiH nego entitetskog tužilaštva. Mi smo pitali: ako država treba nešto da plati, kako je moguće da njene pravosudne institucije ne mogu poduzimati korake kod ovakvog predmeta”, rekao je Begić.

Poslanik Šerif Špago apelovao je na članove Predsjedništva BiH, kao i na Savjet ministara BiH, da se djeluje kako dug ne bi dalje rastao.

“Apelujem da svako radi svoj posao. Treba da se definiše način rješavanja ovog duga”, rekao je Špago.

Podsjetimo, na javnom saslušanju je Kajganić rekao da su oni, u okviru predmeta koji imaju u radu, saslušali pojedine pravobranioce.

“S obzirom na to da neizvršavanje presude predstavlja krivično djelo, u Tužilaštvu BiH je formiran predmet po prijavi zakonskih zastupnika ‘Viaducta’ zbog neizvršenja navedene presude i prijavljeni su članovi Vijeća ministara i članovi Predsjedništva BiH”, rekao je Kajganić.

Tužilaštvo BiH, dakle, ne istražuje zašto je došlo do ove afere i ko je odgovoran, nego zašto BiH nije isplatila pare “Viaductu”.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije