Na listi 600 kupaca za Punto

 

Vlada RS je obezbedila svoj deo od 1.000 evra po autu i nakon toga isporuka je obustavljena. U banjalučkom preduzeću „Samaks“, ovlašćenom dileru „fijat“ vozila, kažu da je interesovanje građana za subvencionisani auto i dalje veliko i da je ostalo oko 600 zainteresovanih mušterija. Kupci neprestano zovu i raspituju se zašto je akcija zaustavljena. Inače, subvencionisani „fijat punto“ do registracije je koštao 11.734 KM.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Iz Vlade RS ranije je najavljivano da će nove isporuke „punta“ zavisiti od raspoloživih sredstava za subvencije. Iz Ministarstva za ekonomske odnose RS poručuju da su oni bili zaduženi za okvirni sporazum o privrednoj saradnji, a da je distribucija „punta“ u nadležnosti Ministarstva trgovine. Međutim, u Ministarstvu trgovine i turizma RS kažu da oni nemaju nadležnosti da donesu odluku o nastavku isporuke „punta“.

“Vlada RS na osnovu Sporazuma o privrednoj saradnji RS sa Srbijom odlučuje i donosi odluku o eventualnom nastavku aktivnosti na isporuci automobila. Nemamo informaciju da li će Vlada RS doneti tu odluku“, poručuju iz ovog ministarstva.

Iz Pokreta potrošača RS poručuju da je sporazum o privrednoj saradnji bio više političkog nego ekonomskog karaktera. “Oni koji su kupovali subvencionisani ‘punto’ u stvari su bili povlašteni jer im je to omogućeno novcem poreskih obveznika. To je bio više politički potez da se omogući razmena roba između RS i Srbije“, kaže sekretar Pokreta Dragovan Petrović. On dodaje da je subvencionisani „punto“ kupovali oni koji nemaju novca da „redovnim putem“ kupe novi auto, pa je to za mnoge bila dobra prilika. “Međutim, u ovim uslovima to nije roba nužna za preživljavanje i prodaja je stvar mogućnosti potrošača. Mislim da kupovinu auta ne treba ni pomagati ni odmagati, nego sve prepustiti tržištu“, smatra Petrović.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Inače, isporuka „fijat punta“ je kasnila jer su potpisujući sporazum delegacije dve vlade zaboravile da definišu ko će da plati puni iznos carina, tako da je uz 1.000 evra, koliko za svaki auto daje RS, i 613 evra Vlade Srbije, nedostajalo još 321 evro, što je na kraju pristala da plati Vlada RS.

Do „punta“ se dolazilo po principu – ko prvi reši papirologiju, dobija priliku da pazari auto. Uslov za kupovinu jeftinijeg auta imali su građani sa prebivalištem u RS sa starim automobilom bilo koje marke proizvedenim pre 1. januara 1999. koji ne ispunjava standarde evro 3, koje je registrovano i u voznom stanju. Iz reciklažnog centra se uzimala potvrda da je vozilo reciklirano i nakon toga automobil se odjavljivao u policiji. Posle te procedure kupci su uzimali predračun iz “Samaksa”, sa kojim su odlazili u banku po kredit. „Fijat punto“, koji se nudio po subvencionisanoj ceni, nema zračni jastuk za suvozača, elektronske podizače stakala, centralnu bravu, servo volan, klima-uređaj niti mogućnost ugradnje radija. Ima zračni jastuk za vozača, rezervni točak i obične čelične felne.

Automobili duplo stariji nego u EU

Predsednik Udruženja za unapređenje bezbednosti saobraćaja Banjaluka Milenko Jaćimović kaže da pri kupovini automobila cena zaista određuje kvalitet, a kako je subvencionisani “punto” auto niže klase, njegova cena od 6.000 evra je optimalna. On upozorava da u RS ima oko 280.000 registrovanih automobila, a prosečna starost je 16 godina i dva meseca, a svega četiri odsto je mlađe od pet godina. Poređenja radi, prosečna starost automobila u zemljama EU je osam godina, što znači da je naš vozni park duplo stariji.

Blic Online

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije