Mur je istakao da SAD nemaju razloga da vjeruju da postoji bilo kakav tajni dogovor visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbjednost Ketrin Ešton i predsjednika Srpske Milorada Dodika.
“Baronesa Ešton, kao izuzetno važna i uticajna osoba, došla je u BiH i to je inicijativa EU. Važno je reći da je ona u kontekstu napora koje su SAD i EU pokušale razviti. Sada je odgovornost na EU i njenim kontaktima u Republici Srpskoj da vide kako će stvari ići dalje”, izjavio je Mur za sarajevsku štampu.
Prema njegovom mišljenju, pitanja o kojima međunarodna zajednica namjerava da razgovara sa Dodikom nisu podrivanje državnih institucija.
Kad je riječ o formiranju vlasti na nivou BiH, Mur je istakao da SAD i međunarodna zajednica ne pripremaju mjere protiv bilo koga ukoliko do toga ne dođe.
“Tu želimo vidjeti saradnju svih strana, svih konstitutivnih naroda i ostalih”, poručio je Mur.
Vlasti RS su najavljivale referendum o legalnosti nametnutih zakona visokog predstavnika u BiH, posebno o Sudu i Tužilaštvu BiH, ali su Dodik i šef diplomatije EU Ketrin Ešton prošle sedmice postigli dogovor o formiranju komisije EU za restrukturisanje pravosudnih institucija BiH.