“Kada govorimo, recimo o pravosudnim institucijama u BiH, Savjet za provođenje mira /PIK/ smatra da ne postoje pravne dileme u pogledu postojanja Suda i Tužilaštva BiH. Dejtonski sporazum predviđa državne pravosudne institucije. Svaki pokušaj bilo kog entiteta da ugrozi pravna ovlašćenja tih institucija bio bi neprihvatljiv”, izjavio je Mur za list “Glas Srpske”.
Komentarišući prijedlog organizacije “Dejtona dva”, što iniciraju lider SDP-a Zlatko Lagumdžija i neki američki kongresmeni, Mur je rekao da je Ambasada SAD već dala svoje mišljenje o tome i da se slaže sa njima da to nije u opticaju.
On smatra da bi u ovom trenutku političke stranke BiH trebalo da se usredsrede na to da državu učine funkcionalnijom na osnovu postojećeg ustavnog okvira, pojasnivši da se funkcionalnost odnosi na mjere na koje je ukazala EU – na pitanja državne pomoći, popis, sprovođenje odluke “Sejdić i Finci”, ali i na pitanje sudova i da državne institucije budu sposobne da povedu zemlju na put evroatlantskih integracija.
Mur smatra da su posljednja dešavanja u BiH pokazala da još postoji potreba za OHR-om, a da se nada da će se dolaskom pojačane delegacije EU, uz dobru volju i viziju domaćih lidera, biti stvoreno novo okruženje koje će ubrzati zatvaranje OHR-a.
Prvi zamjenik visokog predstavnika se nada da se OHR neće uplitati u formiranje vlasti u BiH i da će građani BiH, a ne stranci, odlučiti o tome ko će upravljati državom.
On je rekao da je odluka o reagovanju OHR-a u formiranju vlasti u Federaciji BiH donesena “vrlo nevoljko” i tek kada su sve političke stranke pristale da učestvuju u tom procesu, te da je nakon suspendovanja odluke Centralne izborne komisije /CIK/ pravna situacija postala jasnija.
Mur je ocijenio da bi vlast na nivou BiH trebala da formira široka koalicija koja će biti posvećena zadatku da BiH povede ka EU i NATO i koja će biti posvećena borbi protiv kriminala, korupcije i poboljšanju ekonomije.”Međunarodna zajednica i OHR nemaju ništa protiv toga da dva HDZ-a i SDS učestvuju u vlasti”, rekao je Mur.