Može li RS vratiti „Bože pravde“ i dvoglavog orla Nemanjića?

Republika Srpska želi da vrati himnu „Bože pravde” i grb Nemanjića i to kroz provođenje zaključaka iz Deklaracije, koja je potpisana na nedavno održanom Svesrpskom saboru u Beogradu.

Učlanu 30. Deklaracije piše da Svesrpski sabor potvrđuje da je himna „Bože pravde” svesrpska himna, a da je dvoglavi orao Nemanjića nacionalni svesrpski grb.

Međutim, da li će Republika Srpska uspjeti da provede ovu tačku iz Deklaracije, a da ne izazove politički potres u BiH, ostaje da se vidi.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Podsjećamo, simboli Republike Srpske prošli su do sada trnoviti put jer je Ustavni sud 2007. godine osporio himnu i grb. Kako bi ispunila odluku Ustavnog suda BiH usvojena je nova himna „Moja Republika”, kao i amblem Srpske koji je zamijenio grb. U oba simbola RS druga dva naroda u BiH su se složili da ih ne vrijeđa po nacionalnoj osnovi, dok su tražili da se ospori „Bože pravde“ i da se iz obilježja ukloni dvoglavi orao Nemanjića koji je bio grb Republike

Da bi bio proveden zadatak sa Sabora, Ujedinjena Srpska je formirala pravni tim koji će da kreira zaključak na Deklaraciju da bi se izbjegle nedoumice u vezi sa 9. januarom, Danom RS.

Takođe, u skladu sa članom 30. Deklaracije, koja definiše da je Bože pravde svesrpska himna, a svesrpski grb – grb Nemanjića, zadali su sebi zadatak da predlože zakon o upotrebi grba, zastave i himne. Sve s ciljem da ih vrate u upotrebu, ali “na pravno nesporan način”.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kako je navedeno iz ove stranke, to treba da bude na način da se ne mijenja sadašnji grb, nego radi sporazuma specijalnih i paralelnih veza, koji je definisao da se mogu koristiti simboli koji imaju istorijsko, kulturološko i etičko nasljeđe naroda u BiH.

– To će biti predloženo u skladu sa Ustavom RS i Ustavom BiH gdje oni održavaju osjećanja RS i njenu tradiciju, ali ne na uštrb druga dva naroda i ostalih. To je moguće da pored postojećeg Zakona o amblemu postoji i zakon o grbu koji ne bi bio u suprotnosti sa Ustavom Srpske i Ustavom BiH – naveo je Milan Petković, član pravnog tima US koji će da napiše prijedlog zakona.

U SDS nisu sigurni šta može učiniti US po pitanju zaključaka iz Deklaracije sa Svesrpskog sabora jer ona ne podrazumijeva 9. januar kao Dan Republike Srpske.

– Samo izmjenom tog člana kao danu nastanka Republike mijenjamo istoriju RS, a sljedeći korak bi bio pitanje izmjene imena Srpske. Ne smijemo dozvoliti da Dan RS bude ukinut, odnosno da doživimo da neki drugi dan bude Dan Srpske – rekao je Želimir Nešković, potpredsjednik SDS.

Poručio je da će ova stranka na tome intezivno raditi, te smatra da će i vladajuća koalicija imati sluha za to i da će povući tu priču.

– U zvaničnom korištenju imamo amblem, sve drugo što bi uradili bio bi korak unazad, što ne smijemo dopustiti. Ne smijemo izgubiti što je prihvaćeno na Ustavnom sudu BiH. Čekaćemo konačni sadržaj tog prijedloga zakona, ali ako idemo na vraćanje grba Nemanjića to ćemo podržati. To nije trebalo ni biti ukinuto na Ustavnom sudu BiH, budući da znamo da on donosi odluke koje su protiv interesa RS i srpskog naroda u BiH – kaže Nešković.

Ističe da je grb Srpske sastavni dio tradicije srpskog naroda i da je u grbu SDS grb Nemanjića, ali da nije skroz upoznat sa željama vladajuće garniture povodom simbola.

– Ako možemo vratiti grb, naravno da smo za to, ali nismo za to da se preinači datum Dana Republike Srpske. Sretenje poštujemo i odlazimo u Srbiju na proslavu, jer znamo dobro šta znači taj dan. Ali da to bude Dan RS, mislim da nije u redu – navodi Nešković.

Podsjećamo, Deklaracija će se pred Narodnom skupštinom naći početkom jula.

Peticija za očuvanje Dan RS

Nešković kaže da SDS pokreće peticiju za očuvanje 9. januara – Dana RS.

– Opštinski odbori su počeli sa prikupljanjem potpisa i očekujemo da ćemo doći do 50.000. Ustavni sud BiH donio je odluku da 9. januar nije Dan Republike, ali smo odlukama Vlade RS i dalje proslavljali rođendan Srpske. Želimo da proslavljamo Dan RS, ali na ovaj način bojim se da nećemo imati mogućnosti da ga proslavljamo ni kroz odluke Vlade, kako mijenjaju dan proslave Dana Republike. Bojimo se da novim generacijama nećemo moći prenositi 9. januar kao Dan RS – rekao je Nešković.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije