Moguća nova potjernica zbog korupcije: Tužilaštvo BiH pozvalo Dodika na ispitivanje zbog slučaja „vila na Dedinju“

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik je u ovom slučaju osumnjičen za krivično djelo pranje novca u vezi sa krivičnim djelima primanje dara i drugih oblika koristi i zloupotreba položaja.

Predsednik RS je u martu 2022. godine i saslušan u ovom predmetu, ali optužnica protiv njega ne može biti podignuta sve dok ne bude ispitan o svim okolnostima koje mu Tužilaštvo BiH stavlja na teret.

Vila Dedinje

Tužilaštvo BiH poslalo je novi poziv za ispitivanje predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, saznaje Istraga.ba.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Novi poziv za ispitivanje poslat je u okviru istrage koja se vodi zbog slučaja „Vila na Dedinju“. Dodik bi se, prema tom pozivu, trebalo da odazove u Tužilaštvo BiH u srijedu, 2. aprila.

Dodik je u ovom slučaju osumnjičen za krivično djelo pranje novca u vezi sa krivičnim djelima primanje dara i drugih oblika koristi i zloupotreba položaja.

Predsjednik RS je u martu 2022. godine i saslušan u ovom predmetu, ali optužnica protiv njega ne može biti podignuta sve dok ne bude ispitan o svim okolnostima koje mu Tužilaštvo BiH stavlja na teret.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Dodik se, podsjećamo, nije odazivao Tužilaštvu BiH na pozive koji su se odnosili na krivično djelo napad na ustavni poredak, zbog čega je za njim raspisana centralna potraga, a u toku je i postupak za raspisivanje međunarodne potjernice.

S obzirom na to da se Dodikova odbrana poziva na član 3 Statuta Interpola, u kojem piše da je strogo zabranjena bilo kakva aktivnost ili intervencija u pitanjima ili slučajevima koji imaju političku, vojnu, vjersku ili rasnu pozadinu, predmet „Vila“ bi, u slučaju da Interpol ne odobri potjernicu za slučaj „državni udar“, mogao biti iskorišćen za raspisivanje nove međunarodne potjernice.

U ovom krivičnom predmetu BiH je zatražila međunarodnu pravnu pomoć od Srbije, ali do danas vlasti te države nisu dostavile tražene dokumente.

Podsjećamo, Milorad Dodik je vilu na Dedinju u Beogradu kupio 2007. godine. Ugovor o kupovini djela nekretnine Dodik je potpisao 16. maja 2007. godine.

Vlasnik drugog djela vile bio je Aleksandar Obradović, tadašnji direktor ČEZ za Srbiju. Istog dana kada je potpisan ugovor o kupovini nekretnine, Dodik je, zajedno sa Obradovićem, doputovao u Gacko, gdje je potpisan ugovor sa Češkom elektroprivredom (ČEZ) o formiranju zajedničkog preduzeća „Nove elektrane Republike Srpske“, odnosno izgradnji drugog bloka Termoelektrane Gacko.

Posao je bio vrijedan više od dvije i po milijarde maraka. Za direktora „Novih elektrana RS“ imenovan je Aleksandar Obradović, tada direktor ČEZ-a za Srbiju.

Osam godina kasnije, Tužilaštvo BiH otvara istragu o kupovini vile na Dedinju.

Tada se saznaje da je Dodik kupovinu nekretnine „pokrio“ fiktivnim kreditom od 750.000 evra podignutim u „Pavlović banci“.

Dodik je ovaj kredit podigao tačno godinu dana nakon upisa vlasništva, a hipoteka je upisana dvije godine kasnije, odnosno 2009. godine.

Zbog ovoga je Dodik saslušan u martu 2022. godine u Tužilaštvu BiH.

– Istinita je činjenica da sam 2007. godine zaključio ugovor o kreditu sa Pavlović bankom u iznosu milion i 468 hiljada KM, koji je konvertovan u 750.000 evra. Sredstva kredita sam upotrijebio za kupovinu nepokretnosti u Beogradu. Sljedeće, 2008. godine, mijenjani su uslovi kredita tako da je rok otplate produžen, ali isto tako povećana i kamata. Zato je 2008. godine zaključen novi ugovor sa Pavlović bankom, kasnije aneksom ugovora rok otplate pomjeren na 20 godina. Kredit otplaćujem – rekao je Milorad Dodik nakon saslušanja u Tužilaštvu BiH.

Ukoliko se Dodik u srijedu ne odazove pozivu Tužilaštva BiH, biće izdata naredba za njegovo dovođenje, a to otvara i mogućnost raspisivanja nove međunarodne potjernice za krivično djelo korupcije.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije