Studijski put pod nazivom „Put sjećanja na djecu stradalu u ratu“ je tematski usmjereno na stradanje najnedužnijih, odnosno djece u ratu. Iako ne postoje precizna istraživanja o ovom pitanju, jedno od najznačajnijih, koje je sprovelo sarajevski IDC, navodi broj od 3132 ubijene djece u ratu devedesetih godina na svim stranama sukoba u Bosni i Hercegovini. U poređenju s ukupnim ljudskim gubicima, može se zaključiti da djeca nisu bila primarna meta u ratu. Ipak, postoje lokalne zajednice u kojima je broj stradale djece bio veći nego u drugim područjima, posebno onima koja su bila manje izložena granatiranju, snajperskoj vatri ili okupaciji.
Studijska posjeta se održava od 12. do 19. maja 2024. godine i obuhvata više lokacija. Posjeta je počela u Prijedoru, a danas se nastavila u Banjaluci i Maglaju, a nastavljaju prema Vitezu, Sarajevu, Istočnom Sarajevu i Konjicu, gdje će mladi obići spomenike posvećene stradaloj djeci i razgovarati s predstavnicima inicijativa koje se bave memorijalizacijom. Učesnici i učesnice su mladi iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije.
„Put sjećanja na djecu stradalu u ratu“ započet je 13. maja u Prijedoru. “U Prijedoru još uvijek nema spomenika kakve posjećujemo u drugim gradovima, međutim u Prijedoru se već 12 godina odvija proces u kojem je krajnji cilj izgradnja jednog takvog spomenika”, kažu organizatori.

Učesnici u Prijedoru
Danas su u Banjaluci gdje su obišli spomenik “Dvanaest beba”, posvećen prerano rođenim bebama koje su umrle usljed nedostatka medicinskog kisika na samom početku rata. Spomenik se nalazi u strogom centru Banjaluke, njegova umjetnička forma se uklapa u ambijent, ali je i dalje nedovoljno vidljiv.

Foto: Učesnici u Banjaluci
Grupa danas obilazi spomenik simboličnog naziva “Velika kuća” koji se nalazi u Maglaju. U to ratno vrijeme, dječja igrališta među zgradama su bila njihova velika kuća u kojoj su provodlili najviše vremena. Na spomeniku ne postoje bilo kakvi nacionalni ili vjerski simboli i to ovom spomeniku daje posebnu vrijednost jer je namijenjen djeci čiji je primarni identitet to da su bili djeca.
Sličan primjer spomenika pod nazivom “Osmica” se nalazi u Vitezu koji će grupa obići 15. maja.
Roditelji ubijene djece su svojim rukama i sredstvima uredili teren i podigli spomenik gdje je granata usmrtila pet dječaka i tri djevojčice. Spomenik “Osmica” je dugo bio nevidljiv. A roditelji još uvijek nisu uspjeli dobiti građevinsku dozvolu za njega. Do danas nije pred sudom utvrđena odgovornost za granatu koja je ispaljena bez ikakvog vojnog značaja među kuće u kojima su bili civili i mnoštvo djece.
Četvrtog dana puta idu ka Istočnom Sarajevu kako bi posjetili spomenik pod nazivom „Spomenik ubijenoj djeci Srpskog Sarajeva“, koji se nalazi pred osnovnom školom “Sveti Sava”. Spomenik je izgrađen 2018. godine te stilski simbolizuje golube.
Petog dan obilaze spomenik ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva „Spomen-obilježje ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva“ koji se nalazi u Velikom parku. Simbol spomenika u osnovi predstavlja majku i dijete, izgrađen 2009. godine i na njemu je upisano 521 ime ubijenog djeteta.

Foto: Učesnici u Banjaluci
Šesti dan kreću za Konjic, tamo će posjetili spomenik koji nosi najtopliji naziv „Našoj djeci“ i taj spomenik bio je glavni motiv organizatora kada su planirali ovaj studijski put. Na spomeniku podignutom 2001. godine ispisano je 16 dječjih imena i to su djeca koja dolaze iz sva tri naroda.
Taj spomenik sa porukom Našoj djeci, možda je i najbolje što nam se desilo u državi kada je u pitanju memorijalizacija žrtava u prošlom ratu, a potpuno je nevidljiv i nepoznat široj javnosti. Teško se oteti utisku da takve spomenike, zajedničke, koji nikoga ne isključuju, zapravo niko ne želi. Postoji više od dvije decenije u Konjicu a potpuno nevidljiv i za medije i za civilno društvo i za naučnu zajednicu”, dodaju organizatori.
Ova studijska posjeta je prilika da se postave važna pitanja, otvore iskreni razgovori i da zajedno šire dijalog o važnosti memorijalizacije i suočavanje s prošlošću. Kroz susrete s ljudima koji se bore da istina ne bude zaboravljena, kao i kroz zajedničke refleksije učesnici i učesnice će imati priliku da preispitaju narative, razmijene mišljenja, sagledaju različite perspektive i doprinesu izgradnji društva zasnovanog na empatiji i pomirenju.

Organizatori ove studijske posjete mladih su Omladinski centar CK13, Inicijativa mladih za ljudska prava – Crna Gora i Centar za mlade „KVART“ Prijedor, s ciljem memorijalizacije stradanja djece u ratu u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine.
Studijska posjeta „Put sjećanja na djecu stradalu u ratu“ zajednički sprovode Omladinski centar CK13 iz Novog Sada, Inicijativa mladih za ljudska prava iz Podgorice i Centar za mlade KVART iz Prijedora. Projekat je podržan regionalnim programom SMART Balkans – Civilno društvo za povezan Zapadni Balkan koji realizuju Centar za promociju civilnog društva (CPCD), Centar za istraživanje i kreiranje politika (CRPM) i Institut za demokratiju i medijaciju (IDM) uz finansijsku podršku Ministarstva spoljnih poslova Norveške (NMFA).