Mladi, borite se protiv fašizma, borite se za istinu i pravdu

Rekao je ovo za BUKU Dimitrije Đaković učesnik Narodnooslobodilačke
borbe (NOB-a) koji se sa 16 godina pridružio partizanima, objašnjavajući
važnost 9. maja za sve „narode i narodnosti“. 

„U vrijeme Drugog svjetskog rata ja sam bio kurir u Kozarskom odredu,
bio sam mališan. To je bilo teško vrijeme, mnogi nevini civili su
ubijeni. Nije bilo sela oko Kozare i na Kozari da neko nije zaklan, i to
je ono što ne smijemo da zaboravimo, jer smo se mi borili da toga nikad
više ne bude. Zato je važno oslobođenje bilo, da prestanu toliki
zločini. To je bio glavni praznik svih nas i tako bi trebalo da bude i
danas“, ispričao nam je Dimitrije.

„Mi smo se tad borili za slobodu puškom, i dobili smo je,a danas se
to mora raditi na neke druge načine. Nastojaćemo koliko možemo, koliko
budemo živi i koliko nas snaga bude držala da ne zaboravimo ovaj dan –
dan koji je svima nama donio slobodu.  To je jako važno, jer se fašizam
opet uvlači među ljude Evrope i na ovim prostorima. Pogledajte samo
ravnogorce, mlade ustaše, pa ćete da vidite koliko je fašizma oko nas i
svi hoće silom da se vrate. Na vama je mladima da sagledate sve, da se
uspravite protiv nadolazećeg fašizma i da se borite za istinu i pravdu“,
poručio je Dimitrije. 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Povodom obilježavanja Dana pobjede nad fašizmom danas su na Spomenik
žrtvama fašizma na Trgu palih boraca u Banjaluci vijence položile brojne
delegacije, pa tako i predstavnici SUBNOR-a.

Predsjednik SUBNOR-a Republike Srpske Blagoja Gajić u obraćanju na
obilježavanju Dana pobjede nad fašizmom u Banjaluci rekao je da je su
svi ovdašnji  narodi masovno učestvovali u antifašističkoj borbi.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Ono što je postigla ratna generacija partizana treba da bude i
ostane trajna inspiracija sadašnjim i budućim generacijama mladih ljudi
kao svjedočanstvo nepokolebljivosti, hrabrosti i samopožrtvovanja i
patriotske odanosti svojoj zemlji i svom narodu”, rekao je Gajić, koji
je i nosilac partizanske spomenice. On se prisjetio kako je 9. maj 1945.
unio je veliko raspoloženje kod boraca NOB-a, a posebno kod građana i
naroda, koji je najviše pridonio da se slomi fašistički okupator. 

„U tom ratu smo izbacili veliki broj fašističkih oružanih snaga, a
čak je oko 400.000 boraca NOB-a poginulo, što se ne smije nikad
zaboraviti. Posebno kad vidimo da se danas opet javlja fašizam, ustaštvo
je ponovo diglo šiju, ali narod će opet ako treba braniti svoju
slobodu“, poručio je Gajić.

Vijence su danas položili i predsjednik Milorad Dodik, delegacija
Vlade Republike Srpske predvođena predsjednicom Vlade Željkom
Cvijanović, delegacija Narodne skupštine Srpske u kojoj su bili
potpredsjednik Nenad Stevandić i narodni poslanici Dragoljub Davidović,
Davor Šešić i Slobodan Protić, te delegacija Vijeća naroda Republike
Srpske koju je predvodila predsjedavajuća Vijeća Nada Tešanović. 

Vijence su položili i izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH,
bivši pripadnici narodno-oslobodilačke borbe, logoraši iz Drugog
svjetskog rata, te predstavnici organizacija boračke populacije iz
Republike Srpske, Oružanih snaga BiH, gradonačelnik Banjaluke Slobodan
Gavranović, delegacija Jevrejske opštine Banjaluka, izaslanici ambasada
Rusije i Srbije i brojni drugi. 

Nakon polaganja vijenaca, na obilježavanju Dana pobjede nad fašizmom
koje je održano u organizaciji Odbora Vlade Srpske za njegovanje
tradicije oslobodilačkih ratova, upriličeno je obraćanje zvaničnika, te
prigodan umjetnički program.

 

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije