Mještani već dvije godine upozoravaju na ovaj problem i tek su prije mjesec dana nadležni su počeli da rješavaju ovu situaciju.
Iz Inspektorata RS rekli su nam da je Fabrici “Jelšingrad Livar Livnica čelika” a.d. Banjaluka od strane Republičke ekološke inspekcije izdato rješenje kojim se zabranjuje preduzeću, topljenje i livenje čelika u svim instalisanim kapacitetima, odnosno pećima koje posjeduje i obavljanje svih djelatnosti koje prouzrokuju nekontrolisanu emisiju neugodnih mirisa i disperziju polutanata u atmosferu.
“Izrečena mjera zabrane traje od dana njenog izricanja odnosno 18.07.2022. godine, te će ista trajati do potpunog otklanjanja emisije neugodnih mirisa u okolnu atmosferu. Po izricanju zabrane, subjekat je ušao u procese otklanjanja identifikovanih tehničkih i tehničko – tehnoloških nedostataka, a u cilju ponovnog uspostavljanja nesmetanog odvijanja proizvodnih procesa”, kažu za BUKU iz Inspektorata.
Dodaju da se sve radnje koje provodi subjekat na otklanjanju nedostataka svakodnevno prate od strane republičkih ekoloških inspektora, kao i probe funkcionalnosti pojedinačnih ili povezanih tehničko tehnoloških cjelina, nakon čega se na iste ponovno vraćaju mjere zabrane, i to dok se ne uspostavi u potpunosti efikasan sistem, odnosno otkloni pojava širenja neprijatnih mirisa.
“Za sada se od strane predmetnog subjekta uspješno otklanjaju pojedinačni identifikovani nedostaci, te će vremenski period zabrane zavisiti isključivo od ponašanja Fabrike ‘Jelšingrad Livar Livnica čelika’ a.d. Banja Luka”, kažu iz Inspektorata.
Mještani naselja Lazarevo/Budžak 3. avgusta zvali su inspekciju, jer se taj dan smrad osjetio čak i jače nego inače.
“Ono što smo doznali je sljedeće. Još uvijek se vrše intenzivna testiranja, inspektori su na terenu skoro svaki dan, jutros su bile upaljene sve 4 peći, pa se osjetio smrad čak i do zgrade vlade. Uglavnom, testiranja su u toku, rukovodstvo livnice ne radi ništa na svoju ruku, tako nam je rečeno iz Inspektorata, sve se radi po uputstvima inspektora, nedostaci se otklanjaju, mnogi su otklonjeni, ali je ostalo još dosta posla da se odradi i da se ova saga završi sa srećnim krajem i po stanovnike naselja i po radnike livnice”, rekli su mještani, koji i dalje ne znaju odgovor na pitanja: do kada će se vršiti testiranja i da li će nedostaci biti otklonjeni u nekom razumnom roku, jer život sa skoro svakodnevnim smradom je nepodnošljiv.
Mještanka I. J. za BUKU kaže da cijeli život živi u Budžaku, a ima skoro šezdeset godina.
“Ovakav smrad nikad nismo osjetili. Prvi put sam osjetila smrad prije dvije godine, a tada sam počela javno pisati o tome. Nešto smrdi u svemu ovome. Mi ne želimo nikakve otkaze za radnike Livnice, mi samo želimo zdravu životnu sredinu i politika nas ne zanima. Ja već imam šezdeset godina, lako je za mene, ali ovdje živi mnogo mladih i djece, šta ćemo sa njima”, rekla je za BUKU ova mještanka.
Dodaje da je važno da se nadležni dodatno uključe da se utvrdi odakle dolazi smad i da li u vazduhu ima kancerogenih materija, jer je važno da građani znaju čemu su izloženi.