MJESEC DANA KRIZE U BIH: Dodik je krenuo na sve ili ništa i dizaće ljestvicu svojih zahtjeva na maksimum

Bosna i Hercegovina se u posljednjem mjesecu našla u centru političke dinamike koja je izazvala zabrinutost i zbunjenost među građanima. Zakoni su iz mijenjali iz dana u dan, a odluke donosile preko noći. Šta imamo mjesec dana poslije…

Velizar Antić, politički analitičar, kaže da je u ovih mjesec dana bilo toliko značajnih događaja koliko otprilike stane u cijelu jednu godinu.

“Događaji, izjave i odluke su sustizale jedna drugu pa je čak i onima koji detaljnije prate razvoj situacije bilo jako teško da sve ovo isprate i ostanu u toku. Ovoliko novih informacija je jako teško za obradu i mislim da je narod poprilično zbunjen i umoran od svih ovih vesti. Od ovoliko mnogo informacija i događaja ljudi postaju umorni i mislim da se negde javlja prirodni instinkt da se odmaknu od svega kako bi zaštitili svoje mentalno zdravlje”, rekao je za BUKU Antić.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

On dodaje da je Dodik kao dobar trgovac jeste krenuo na sve ili ništa.

“U toj borbi već dugi niz godina vlast u RS koristi institucije zarad svojih dnevno-političkih kalkulacija. Upravo se to dešava i ovog puta. Imamo situaciju da NSRS jednog dana usvoji određene zakone a već za nekoliko dana ta ista vlast ne poštuje zakone koji su usvojeni na njihov predlog. Ovo je jako opasno jer se time unižava i urušava snaga NSRS i više niko ne shvata ozbiljno zakone koji se u ovoj instituciji usvajaju. Najbolji praktični primer jeste igranka sa zabranom rada SIPA na teritoriji RS. Ova igranka i izjava predsednika skupštine, pod čijim rukovodstvom je i usvojen ovaj zakon, da SIPA ima pravo da hapsi kriminalce na teritoriji RS je ruganje i urušavanje institucije NSRS.
Rešenje vidim u razgovoru i kompromisu političkih elita. Na žalost, ne vidim hrabrost kod bošnjačkih političkih elita da priznaju da bez zajedničkih rešenja i kompromisa mi ne možemo praviti uređeno društvo i državu”, istakao je Antić.

On napominje da su se bošnjački političari povukli i skrivaju se iza „međunarodne zajednice“ koja je do sada rešavala ovakve i slične probleme.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Međutim, na žalost bošnjačkih političara geopolitička situacija sa dolaskom Trampa na vlast u SAD se drastično promenila. Svedoci smo tektonskih promena na globalnom nivou koje se dešavaju svakodnevno. Ovu situaciju i novo stanje stvari na terenu bošnjačke elite ne prihvataju i zabijaju glavu u pesak i traže da nam neko sa strane rešava probleme. A tog rešenja sa strane nema i neće ga ni biti dok naše političke elite ne sednu i razgovaraju o svim problemima koje imamo u društvu”, dodaje on.

Što se tiče običnih građana Antić smatra da bi oni trebali da nastave što je više moguće sa svojim životima, ponašanjem i delovanjem kao što je to bilo i do sada.

“Oni, prosto, u ovom trenutku ne mogu previše da utiču na ovu krizu. Njihova snaga će doći do izražaja na sledećim izborima kada treba da daju ocenu političara koji su, pre svega, bili na vlasti i vodili državu u prethodnom periodu”, ističe on.

Kaže da je Dodik krenuo na sve ili ništa i vjeruje da će dizati ljestvicu svojih zahtjeva na maksimum.

“Kao iskusan i dobar trgovac on podiže ulog i šalje poruku kako bošnjačkim političarima tako i međunarodnoj zajednici da postoje veliki problemi u državi i da ukoliko ne dođe do nekog kompromisa on u svojim rukama ima poluge moći da situacija eskalira. A ta eskalacija i radikalizacija prilika nikome nije u interesu. Verujem da će dizati ovu lestvicu jako visoko sve dok ne dođe do nekog dogovora i konsenzusa. Moguće je da će u tim dogovorima učestvovati i regionalni političari kao što su Vučić, Plenković i Erdogan, ali i neko iz EU, SAD i Rusije. Mislim da naše političke elite u ovom trenutku nisu sposobne da bez pomoći sa strane dođu do nekog rešenja i kompromisa”, kaže Antić.

Antić kaže da je budućnost Bosne i Hercegovine u poštovanju Dejtonskog mirovnog sporazuma i Ustava kao njegovog sastavnog dijela.

“Problem i jeste što smo mi u velikoj meri odstupili od tog prvobitnog Ustava i temelja države. Nekada su ta odstupanja i urušavanje Ustava bili pod direktnim uticajem visokih predstavnika i Ustavnog suda u kome su odluke donošene pod uticajem stranih sudija. I taj deo je jako diskutabilan i o njemu se mora raspravljati. Dok je drugi deo promena izvornog Ustava bio u skladu sa procedurama i za te promene su glasali i predstavnici iz Republike Srpske. Promene koje su se desile u skladu sa ovim procedurama će se jako teško menjati jer su urađene na pravno valjan način. U suštini, potrebno je mnogo više dijaloga i kompromisa među svim političkim elitama”, zaključuje Antić.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije