Mirjana Marinković-Lepić: Ništa se ne može promijeniti preko noći, ali treba krenuti sad i odmah, uspostaviti organe vlasti i raditi

Mirjana Marinković-Lepić prva je žena na čelu Predstavničkog doma Parlamenta FBiH. Zastupnici Osmorke i HDZ-a BiH izabrali su je na mjesto predsjedavajuće prije tri dana. U razgovoru za BUKU govorila je o tome da li ima nade za promjene u bosanskohercegovačkom društvu, da li će se baviti pitanjima manjina, kako spasiti ekonomiju, ali i o drugim temama.

BUKA: Prva ste žena predsjedavajuća Predstavničkog doma FBiH, koliko Vas to motiviše da napravite bolje rezultate nego Vaši prethodnici?

Činjenica da sam prva žena predsjedavajuća Predstavničkog doma Federacije BiH jeste velika motivacija za mene. Moj rad i borba za ravnopravnost spolova u političkom i svim drugim oblastima života i rada je, na neki način, krunisana ovim izborom. To je šansa da žena još jednom pokaže šta i koliko može, te da žene imaju svoje mjesto na najvišim funkcijama vlasti.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

BUKA: Izabrani ste u Predstavnički dom FBiH nakon mandata u Predstavničkom domu BiH, gdje ste bili među pet najaktivnijih poslanika/ica. Možemo li očekivati isti broj inicijativa i prijedloga sada kada više niste opozicija i kada ćete, očigledno je, činiti vlast?

Moj rad u državnom parlamentu je isključivo bio u interesu građanki i građana. Nema nikakvog razloga da se ne nastavi i na ovom nivou vlasti. Sada imamo mogućnost da stavimo na dnevni red sve ono što ranija vladajuća struktura nije. Moj rad u državnom parlamentu nije imao krajnji ishod upravo zbog blokade od strane vladajuće većine, najčešće u Domu naroda, i sad je šansa da se to promijeni.

BUKA: Često posljednjih dana čujemo kako smo dobili novu zakonodavnu vlast, za Vas su glasali i zastupnici HDZ-a, stranke koja nije nova u vlasti i koja je u protekle četiri godine često bila kočničar. Zašto vjerovati da će se HDZ BiH sada drugačije ponašati?

Naša saradnja zasniva se na potpisanom sporazumu, a precizirat će se detaljnim programskim dokumentom sa vrlo jasnim reformskim mjerama koje namjeravamo realizovati. To je razlika u odnosu na ranije formirane koalicije i skupštinske većine. Bit će lako pratiti svačiji doprinos u realizaciji potpisanog dokumenta i svaki subjekt će javnosti – građankama i građanima – morati polagati račune i objasniti zašto, eventualno, nešto nije realizovano. Rad umjesto parola i deklarativnog zalaganja za ovo ili ono će biti način budućeg djelovanja.

BUKA: Autorica ste knjige “Uloga masovnih medija u afirmaciji ljudskih prava u Bosni i Hercegovini”, puno je onih čija se prava u BiH krše, nekima krše institucije, nekima sam Ustav, a prava pojedinaca se krše i političkim odlukama. Kako ćete Vi kao predsjedavajuća PD PFBiH uticati na to da se ljudska prava počnu više poštovati?

Primjena postojećih propisa po načelu “ni po babi ni po stričevima” je prvi i osnovni alat za unapređenje poštivanja ljudskih prava. Vladavina prava je najvažniji postulat kojeg Bosna i Hercegovina mora ispoštovati na putu ka Evropskoj uniji. Drugi način je primjena presuda Ustavnog suda i Evropskog suda za ljudska prava. U tom smislu, potrebno je mijenjati postojeće zakone, dorađivati ih i usklađivati sa pravnom stečevinom Evropske unije. To je zadaća nas u zakonodavnim organima. Kada je riječ o radu institucija, najbolji put za unapređenje njihovog rada jeste provođenje mjera iz revizorskih izvještaja i odgovornost za njihovo nesprovođenje.

BUKA: Osobe s invaliditetom juče su na protestima iskazali negodovanje zbog Zakona koji je pripremila odlazeća Vlada u tehničkom mandatu. Hoćete li uvažiti zahtjeve sa protesta s obzirom na to da sada Vi predvodite najviše zakonodavno tijelo u FBiH?

Naravno da tek treba da se upoznam sa zakonima koji su u proceduri ili “na čekanju”. Moj protekli četverogodišnji rad je velikim dijelom bio usmjeren na poboljšanje položaja svih manjinskih i ranjivih skupina i taj rad ću nastaviti i na ovom nivou vlasti. Invalidi sigurno spadaju među najugroženije i moramo im omogućiti dostojanstven život.

BUKA: Više od četiri godine traje “pokušaj” federalnih vlasti da istospolnim parovima omoguće ista prava koja imaju heteroseksualni parovi, odnosno da istospolni partneri imaju prava zagarantovana Evropskom konvencijom o ljudskim pravima. Hoće li se u Vašem mandatu usvojiti zakon koji bi LGBTIQ osobe s margina društva pozicionirao kao ravnopravne članove društva koji su pred zakonom isti kao i ostali građani/ke? Pojednostavljeno, hoće li ova koalicija usvojiti zakon o istospolnim brakovima?

Prava i položaj LGBT populacije su predmet interesovanja i zagovaranja Naše stranke. Jedna smo od rijetkih stranaka koja se otvoreno bori za poboljšanje položaja ove populacije. Ljudska prava ne možemo selektivno primjenjivati, Evropska konvencija garantuje jednaka prava svim građanima/kama, pa tako i njima. Ni ja, a ni kolege iz kluba, nećemo imati problem da otvorimo i ova pitanja.

BUKA: Prema podacima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), udio sive ekonomije u bruto domaćem proizvodu Bosne i Hercegovine iznosi 35,4 posto. Kako se, usvajanjem zakona, planirate boriti protiv sive ekonomije?

Upravo na način sadržan u pitanju – usvajanjem novih i poboljšanjem postojećih propisa. Propratne aktivnosti su ažuriranje evidencija, informatičko uvezivanje institucija, ali i primjena kaznenih mjera.

BUKA: U predizbornom intervjuu za BUKU ste kazali da se građani nalaze u stanju opšte apatije, nemaju povjerenja u sistem, jer ukupna atmosfera koju su proizvele vladajuće stranke podstiče osjećaj besperspektivnosti. Je li preambiciozno da se to sada promijeni, sada kada ste na mjestu odlučivanja?

Dug je period iza nas koji je doveo do stanja apatije i besperspektivnosti. Ništa se ne može promijeniti preko noći. No, možemo svojim radom, ubrzavanjem procesa, usvajanjem propisa i mjera kojima ćemo popravljati stanje, pokazati da može bolje. Treba krenuti sad i odmah, uspostaviti organe vlasti i RADITI. Jedino tako možemo pokazati da ima svjetla na kraju tunela.

Nastavim li nabrajati koje sve zakone trebamo usvojiti ili izmijeniti, intervju će trajati, čini mi se, beskonačno, pa ću Vas za kraj pitati koje zakone je neophodno usvojiti već u prvom kvartalu naredne godine ili u najbržem mogućem roku?

Najprije moramo nastaviti zakonodavnu aktivnost tamo gdje je ona stala, aktivirati proces usvajanja zakona, dovršiti procedure koje su u toku. Agenda usvajanja pojedinih propisa bit će predmet programskog dokumenta, odnosno seta mjera kojim ćemo vrlo precizno, nadam se do kraja godine, utvrditi prioritete.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije