Prvo su se pojavili na kandidatskim listama. Onda su, otkako je kampanja i zvanično nastupila, uskočili pod šatore.
Ministri i poslanici, koji će to, iako zvanično u trci za odbornike, vjerovatno i ostati, trenutno su razapeti između fotelje i kampanje. Da li im je multitasking jača strana?
Ovo drugo, zasigurno, ne ispašta. Nikad više aktivnosti na terenu, pa samim tim, nikad više ni saopštenja. Rastrčali se ministri, rastrčali se i javni resursi. U stopu ih prate i poslanici. Od izbornih putovanja po gradskim i prigradskim naseljima, preko “velikih” obećanja 21. vijeka (asfaltiranje i vodosnabdijevanje), do obilazaka bolnica.
Ispred ozbiljnih problema građana, koji se neće sami od sebe riješiti i ispred zakona, koji se neće sami usvojiti, stoji politička kampanja, koja je postala sinonim za zborove i sijela. Aktivnosti vanredne, plata redovna, i kud ćeš bolje?!
Obmane
Primjera radi, posljednja redovna sjednica Narodne skupštine Srpske održana je 9. jula. Sljedeća bi, kako je najavio Nenad Stevandić, trebala da bude u oktobru. Tačnije, nekad u oktobru. Vjerovatno nakon što prođu redovne postizborne aktivnosti.
– Prva obmana je to što su se brojni ministri i visokopozicionirani funkcioneri našli na listama za lokalne parlamente. Kažem obmana, jer znamo da niko od njih neće ostaviti udobnu fotelju da bi išao u odborničke klupe za manje sinekure i sve ostalo što nosi ta funkcija – poručila je politička analitičarka, Tanja Topić.
Na djelu, kaže, imamo i zloupotrebu javnih resursa. Sve se piše na račun građana.
– Uprkos tome što smo, još od prošlih izbora, dobili zabranu korištenja javnih resursa u kampanjama, vidimo da je to ostalo mrtvo slovo na papiru. Svi javni resursi se zloupotrebljavaju u kampanji, a s druge strane ostaje i otvoreno pitanje – koliko, ako ste angažovani u kampanji, možete da radite svoj posao koji je zahtijevan i koji traži da budete na radnom mjestu – pita Topićeva.
Jedan dio građana, kaže, svjesno pristaje da bude žrtva, dok drugi dio, opet, nije ni svjestan zloupotrebe njihovog novca, koji bi trebao da bude iskorišten za njihove potrebe.
– Treći dio građana se pomirio sa tim modelom političkog ponašanja, koji nam je postao normalan i prihvatljiv – ističe Topićeva.
Žrtve
I nisu samo žrtve građani, nego i njihovi politički protivnici.
– To nisu ravnopravni uslovi, jer su to “poznate face”, imaju prepoznatljiv imidž i lakši pristup dijelu građana, nastupaju iz privilegovane pozicije, imaju puno više sredstava i resursa na raspolaganju, koje neki drugi nemaju, jer se ne nalaze na tim funkcijama – zaključila je ona.
Kampanja je u punom zanosu, pa su se zanijeli i ministri i poslanici. Dok trče po terenu, kaže novinarka Danina Rakita, čini se da im je najvažnije pronaći najbolji ugao za selfi i dati što bolje obećanje.
– Njihov pravi posao u punom kapacitetu? Pa, to ćemo ostaviti za poslije izbora! Kako to utiče na život građana? Zamislite da ne možete da se krećete, a ima neko ko vam redovno donese novac, ali nikada ne donese hranu. Tako i građani, dobiju svoje mjesečne “dijete”, ali gladuju za konkretnim rješenjima. Birokratska kuhinja je pod šatorima – kategorična je ona.
Mišljenja je da građani nerijetko osjećaju frustraciju i nezadovoljstvo, kada političari posvećuju više vremena kampanji nego rješavanju stvarnih problema.
– Osjećaj zapostavljenosti može dovesti do smanjenja povjerenja u institucije, što dodatno pogoršava političku situaciju – smatra ona.
Kada je riječ o kandidatima koji su prvi na listama, a koji, vjerovatno, neće zasjesti u klupe, Rakita kaže…
– To je kao da imate plakat za koncert svog omiljenog benda, ali bend se nikada ne pojavljuje. Šta reći? Izbori su poput rijalitija – drama, intrige, ali na kraju svi čekamo da vidimo ko će ostati bez ulaznice! Do sada su građani bili ti koji, i kad je dobiju, skupo plate – zaključila je ona.
Zloupotreba resursa
Nezadovoljstvo zbog neodržavanja sjednica izrazio je narodni poslanik Nebojša Vukanović.
– Oni se trude da bude što manje sjednica, jer onda javnost što manje sluša o tome šta se događa u Republici Srpskoj – kaže on.
Zasijedanje Narodne skupštine ocjenjuje kao prijeko potrebno, dok izlazak ministara na teren vidi kao klasičnu zloupotrebu resursa.
– Naravno da je sve podređeno kampanji. Nažalost, ništa novo. Vlada je sada na spavanju, razletjeli su se ministri da prikupljaju glasove – kaže Vukanović.