Savetnik direktora Poreske uprave RS Dragan Veselinović svojevremeno je, kao direktor Finansijske policije RS, pravosnažnom presudom dobio tri meseca zatvora zbog zloupotrebe službenog položaja. Proglašen je krivim za nenamensko davanje grantova i donacija raznim organizacijama i tu instituciju oštetio za oko 75.000 KM. “Ta presuda nije bila smetnja za moje zaposlenje. Na kraju, sada ne raspolažem novcem, nego samo savetujem”, kaže Veselinović.
Kao savetnik u Ministarstvu trgovine RS radi i Jovan Jovanić, koji se ranije prezivao Guzijan, a pravosnažno je osuđen na 11 meseci zatvora za nesavestan rad u službi, nekadašnjoj Carini RS. Njega je 2007, iako prvooptuženi u toj grupi, jedinog pomilovao tadašnji predsednik RS Milan Jelić, pa mu je zatvorska kazna zamenjena uslovnom od tri godine. Jovanić nije hteo da komentariše svoj slučaj. Zanimljivo je da je njegovo pomilovanje u „Službenom glasniku“ objavljeno dan nakon smrti bivšeg predsednika RS.
Presudu ima i novoizabrani ministar rada RS Petar Đokić, koji je pre četiri godine pravosnažno osuđen na tri meseca zato što je njegova privatna firma „ukrala“ impulse „Telekomu Srpske“ i tako zaradila oko 140.000 KM. “I premijer RS Aleksandar Džombić je upoznat s tim da je sudski postupak protiv mene bio politički motivisan“, tvrdi Đokić. On negira da zbog ove presude nije predložen za ministra policije, kako se spekulisalo nakon oktobarskih izbora.
Među funkcionerima koji su priznali krivicu je i Branko Dokić, bivši ministar saobraćaja RS. On je za nesavestan rad u službi dobio uslovnu kaznu zatvora od šest meseci, a morao je da plati i novčanu kaznu. Tada je Dokić rekao da ne vidi nijedan razlog da se povuče s mesta ministra, a sada tvrdi da je razmišljao da se zbog presude ipak povuče iz javnog života. Međutim, presuda ga nije sprečila da kasnije sedne u poslaničku fotelju Parlamenta BiH. „Presuda mi u karijeri nije smetala, ali je uticala na moje zdravlje“, kaže Dokić. Po istoj optužnici s Dokićem i na istu kaznu osuđen je i Marko Pavić, načelnik opštine Prijedor.
Javnosti je poznat slučaj Slobodana Markovića, ginekologa iz Zvornika, koji je osuđen na dve godine zatvora zbog nestručno obavljenog poroda. Markovića je pomilovao bivši predsednik RS Rajko Kuzmanović i umanjio mu kaznu za šest meseci. Nakon odsluženja kazne lekar se vratio u istu bolnicu. Direktor Bolnice u Zvorniku Milorad Drljević, koji je Markovića vratio na posao, za “EuroBlic” je rekao da ne strahuje da će se ponovo desiti neka slična greška. Među najskandalozinijima je primer sudije Osnovnog suda u Mrkonjić Gradu Neđije Šehalić, koja sudi iako je osuđena za nezakonitu naplatu taksi. Za razliku od privilegovanih, građani na konkursu za posao moraju da dokažu da nisu krivično gonjeni.
Ne pomišljaju na ostavke
Srđan Blagovčanin iz „Transparensi internešenela“ BiH kaže da funkcioneri svoje optužnice obično nazivaju politički motivisanim ili udarom na entitet i celi narod. „Politički vrh suočava se sa ozbiljnim optužnicama, pa nije ni čudo što se to prenosi u zdravstvo, obrazovanje ili administraciju“, ocenjuje Blagovčanin. On kaže da je BiH daleko od toga da neki funkcioner zbog moralnih razloga odstupi s javne funkcije.
Blic Online