17 policajaca u Sanskom Mostu radni dan umjestu u prostorijama policijske stanice i u patrolama, provodi u pritvoru.
Njih su pripadnici Federalne uprave policije, skupa sa još tri osobe, priveli u okviru akcije „Kocka“, a sve zbog sumnje u koruptivne radnje prilikom prodaje uglja Elektroprivredi BiH i Elektroprivredi Srbije.
Akcija se provodi pod nadzorom Kantonalnog tužilaštva USK a sumnja se na izvršenje nekoliko krivičnih djela: zloupotreba položaja ili ovlaštenja, primanje dara i drugih oblika koristi, primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu utjecajem i odavanje službene tajne.
Problem sa eksploatacijom uglja u Sanskom Mostu traje deceniju, a s problemima s kontrolom eksploatacije imali su i policija i inspekcijama.
Izvori Buke kažu da bi u trenutku dolaska policije, inspekcija, kontrola i slično, kop bio prazan i bez mašina što je godinama stvaralo sumnje u to da postoje tajni i neprimjereni kanali komunikacije između organa države i pravnog lica koje je vršilo eksploataciju.
Ovu akciju na svom Facebook profilu komentarisao je i zastupnik Naše stranke u Federalnom parlamentu Amir Purić.
“Vlada USK je u septembru 2015. godine utvrdila fiksnu cijenu koncesione naknade za iskop mrkog uglja od 0,80 KM po toni. Do tada je koncesiona naknada iznosila tri posto od ukupno ostvarenog prometa od prodaje mineralne sirovine. Nepuna dva mjeseca nakon smanjenja naknade – kakve li slučajnosti – Vlada USK je firmi Lager dodijelila koncesiju na 30 godina za iskop mrkog uglja u rudniku Kamengrad kod Sanskog Mosta. Otud možda i višak za “na kafu” policajcima”, napisao je Purić na Facebooku.
Ministar unutrašnjih poslova USK Adnan Habibija u razgovoru za Buku potvrdio je da je uhapšeno 17 policijskih službenika policijske stanice Sanski Most. Oni su privedeni u prostorije kantonalnog MUP-a gdje će biti izvršena kriminalistička obrada nad njima.
„Dovede se u vezu sa koruptivnim djelima, uglavnom primanje i davanje dara i drugih oblika koristi, primanja nagrada i drugih oblika koristi, uglavnom taj oblik krivičnih djela“, rekao je Habibija.
Kaže da o detaljima ne može, ali da postoje informacije koje provjeravaju, a tiču se nedozvoljene saradnje sa privrednim subjektom.
„U suštini ja sam vrlo jasnog stava. Neophodno je da sve ono što egzistira u MUP-u a ne ponaša se u skladu sa zakonima ove zemlje tome tome nije mjesto u MUP-u. Tako da ja pozdravljam ovu akciju Kantonalnog tužilaštva i Federalne uprave policije, ali takođe i drugih organizacionih jedinica Uprave policije, MUP-a Unsko-sanskog kantona koji su učestvovali u ovoj akciji jer onaj ko nosi uniformu i značku, to nije samo uniforma i značka, to je država“, rekao je Habibija.
Kaže da su policajci autoritet i da samo najčasniji i najpošteniji mogu da nose policijsku uniformu.
„Jer njihove značke moraju biti čiste kako bi mogli provoditi zakone i služiti sa ovlaštenjima koje im ova država da“, dodao je ministar policije USK u izjavi za Buku.
Poštujući načelno pretpostavke nevinosti kaže da je sada rano govoriti o daljim koracima i suspenziji policajaca te da će se o tome odlučiti u zavisnosti do toga kako budu tekle istražne radnje i potezi tužilaštva i suda.
„U kontaktu sa direktorom Uprave policije gospodinom Kozlicom (Amel) i sigurno će se vidjeti da li ima elemenata za suspenziju te da se izvrše određene provjere da vidimo koje su zakonom dozvoljene mogućnosti. Za dalje moraćemo sačekati završetak policijskih i pravosudnih procesa, i da vidimo kome će se zapravo dokazati krivica, a kome ne“, zaključio je Habibija.