“MI NARAVNO KASNIMO” BiH počela sa istraživanjima radioaktivnosti, aktivista za BUKU kaže: Slučaj Trgovska gora je daleko od gotovog!

Ova istraživanja obezbijediće rezultate nulte stope radioaktivnosti na ovom području.

Stručni tomovi institucija Republike Srpske Federacije BiH, poslije 24 godine, koliko traje saga o Trgovskoj gori, započeli su sa pomenutim istraživanjima i to na lokaciji koja je najbliža Čerkezovcu, a gdje je prošle godine instalisana gama sonda, koja mjeri radioaktivnost u vazduhu.

Ministar za postorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Bojan Vipotnik izjavio je da će se održati sastanak sa sekretarijatom ESPO konvencije u Ženevi u novembru, gdje će se argumentovano i činjenicama obrazložiti problematika.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Obrazložiti da Hrvatska vodi jedan potpuno netransparentan proces, pri tome ne poštujući nijednu od odredaba ESPO konvencije” rekao je ministar.

Radovi su započeti iz grupe 2 – “Monitoring radioaktivnosti u životnoj sredini” sa ciljem pripreme dokumenta studija uticaja na okolinu.

Nadležni tvrde da će rezultati ove analize biti ključni u pobijanju namjera Hrvatske da skladišti otpad na drugoj strani Une.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Svakako je Hrvatska to završila prošle godine, ali mislim d aimamo vremena da uradimo svoj dio posla da dobijemo rezultate koje Republika Hrvatska ima, kako bi u studiju uticaj ana okolinu dodali svoje rezultate i da utvrdimo šta nam se tačno nalazi u ovom momentu u životnoj sredini s obzirom na radioaktivnost” objasnio je predsjedavajući Ekspertskog tima za Trgoivsku Goru Emir Dizdarević.

Poslužiće, kako kažu, da se argumentovano ospori plan Hrvatske da na Trgovskoj gori izgradi skladište radioaktivnog otpada.

“Ako se izgradi objekat moramo imati neko početno stanje, ako dođe do bilo kakvog incidenta, odnosno curenja radionukleida u životnu sredinu. To je osnovni razlog zašto se radi nulto stanje” rekao je Dizdarević.

Odlaganje radioaktivnog otpada na lokaciji Čerkezovac bi direktno ugrozilo 200.000 ljudi koji žive u slivu rijeke Une.

Načelnik opštine Novi Grad Miroslav Drljača rekao je da je Hrvatska započela sa svojim istraživanjima prije dvije godine a da “mi naravno kasnimo”

“Radioaktivnost niti miriše, niti ima boje. Znači u jednom trenutku, ako bi takav objekat postojao, mislim da bi svi građani Novog Grada bili ugroženi nekim jednostavnim curenjem radioaktivnosti, dolaskom do vodonosnika” rekao je načelnik opštine Novi Grad.

“Apsolutno mislim da se moglo ranije uraditi,ali evo neću reći da nisu postojali prethodni koraci koji su nama došli na sto da ih mi završavamo. Ovo je nešto na čemu smo u kontitnuitetu radili. Nije ovo početak svih naših aktivnosti, već je urađeno dosta toga. Timovi iz oba entiteta se sastaju, kontinuirano razgovaraju i počeli su da rade na istraživanjima ovih nekih istorijskih rezultata koje imamo od ranije” rekla je ministrka turizma i okoliša FBiH Nasiha Pozder.

I dok se nadležni pokreću, kako su i sami rekli, iz nultog stanja, Hrvatska nema namjeru da odustane od odlaganja otpada.

Početak istraživanja je korak naprijed u dobrom smjeru, ali grupu istraživanja koja su juče počela ne možemo posmatrati kao jačanje argumentacije protiv namjere Hrvatske da smješta radioaktivne i druge opasne otpade na granicu sa BiH.

“Riječ je o tzv monitoringu nulte stope radioaktivnosti, odnosno o istraživanju prirodne radioaktivnosti, kako u vodi, vazduhu, zemlji, hrani i slično. Obzirom da postoje brojne opravdane i neopravdane sumnje, kao i opasnost koja prijeti, BiH mora obezbjediti te podatke” kaže za BUKU Mario Crnković ekološki aktivista i osnivač eko-udruženja “Grin tim”.

Sa druge strane gledano, on kaže kako “ne možemo biti zadovoljni dinamikom kojom se kroz istraživanja pristupa jačanju stručne argumentacije”

“Hrvatska je završila sva svoja istraživanja, a BiH i dalje isčekuje pokretanje onih najvažnijih. Iz tog razloga insistiramo na tačnim datumima vezano za procese u BiH i Hrvatskoj, a naročito na odgovornostima. I jedna i druga zemlja daju sve od sebe da datume drže u magli. I jedni i drugi su u ozbiljnim kašnjenjima, tako da se u tom dijelu savršeno nadopunjuju” ističe naš sagovornik.

On lično ne očekuje previše od istraživanja, ali segment su bez kog se ne može, te se moraju na vrijeme zahtijevati odgovornosti za bilo kakve propuste i kašnjenja.

“Nema potrebe i smisla žmiriti na neodgovorne odnose i nesposobnosti. Tako samo sebi pucamo u nogu. Moramo dati jači fokus na diplomatske aktivnosti, angažman ozbiljne pravne kuće i rad sa akademskom zajednicom” ističe Crnković

“Slučaj Trgovska gora je daleko od gotovog”, smatra.

“Obzirom na kašnjenja, Hrvatska prema posljednjim informacijama 2027. godine namjerava dovoziti radioaktivni otpad i druge opasne otpade na granicu sa BiH. Prije svega par godina, taj rok je bio 2025. godina. Dovoljno vremena da se mnogo toga uradi, ali svo ovo vrijeme do 2027. godine ima svoje faze, koje se ne smiju propuštati” zaključuje Crnković.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije