“MI GLEDAMO DOK SE OSTALI VAKCINIŠU” Postoje dva načina ulaska vakcine u BiH, procedura je….

 

Vlasti u Bosni i Hercegovini još uvijek ne znaju kada će stići prve vakcine protiv korona virusa. Prve informacije govorile su o prvom kvartalu 2021. godine, ali datuma još uvijek nema. U međuvremenu je počelo vakcinisanje u Evropskoj uniji, građani BiH posmatraju kako se vakcinišu stanovnici Srbije i Hrvatske, a ministar iz Srbije kaže kako će rado ostaviti koju vakcinu Republici Srpskoj.

Iako je bilo prvobitnih komplikacija u vezi sa uplatom sredstava, novac je na kraju uplaćen za nabavku vakcina putem Globalne alijanse za vakcinaciju (GAVI), u okviru Mehanizma za globalni pristup vakcinama za sprјečavanje COVID-19 (COVAX).

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Pored COVAX mehanizma, Bosni i Hercegovini se otvorila mogućnost da bude dio i EU mehanizma nabavke vakcina. U Ministarstvu civilnih poslova ističu da treba 'iskazati potrebe' na nivou BiH za vakcinama protiv korona virusa u okviru Mehanizma nabavke Evropske unije (EU).

Srbija je krenula sa vakcinacijom osoba koje su smještene u domovima za stara lica, a Hrvatska je krenula sa vakcinacijom 27. decembra.

Iako su svi oni počeli sa malim simboličkim dozama vakcina, u BiH nema čak ni takve simbolike. Ipak, sve države već najavljuju ozbiljnije doze početkom januara. Kod nas još uvijek muk.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Branislav Zeljković, direktor Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, izjavio je da su u opticaju četiri potencijalne vakcine, ali da i dalje nema odgovora koja od njih će biti uvezena u Bosnu i Hercegovinu.

"Pretpostavka je da će da stignu u martu ili aprilu, te da će se raditi i o vakcinama različitih proizvođača. Mi još uvijek nemamo informaciju koja je vakcina izabrana od strane GAVI i koja će doći u BiH. Imamo u opticaju više ponuda za vakcine, samim tim imamo 3 ili 4 proizvođača koju su trenutno u opticaju preko GAVI. Možda će biti dostupne u prvom kvartalu 2021. godine, u skladu sa mogućnostima. Vjerovatno će biti više vrsta vakcina dostupnih u BiH˝, rekao je on.

Zeljković smatra da je komplikovan sistem odlučivanja u BiH i postojeći zakonski okvir osnovna prepreka za brzinu početka ovog procesa.

˝Bosna i Hercegovina ima komplikovan sistem i zakon o medicinskim sredstvima i lijekovima, i zakon o javnim nabavkama. Nama zakon o lijekovima ne dozvoljava da mi kupimo bilo koju vrstu lijeka od nekoga ko nije veleprometnik, ko nema dozvolu za promet lijekova˝, rekao je Zeljković.

Nabavka vakcine direktno od proizvođača, kako su to uradile Srbija i Hrvatska, nije moguća u BiH.

˝Sami proizvođači ne mogu da uvezu lijekove bez veleprometnika u Bosni i Hercegovini. Morate imate posrednika za taj posao. U većini evropskih zemalja je tako, ali se u ovakvoj situaciji ta regulativa ublažava u smislu ubrzanja procesa dostupnosti određenih proizvoda. Nažalost, mi nismo imali takav slučaj u Bosni i Hercegovini, mora se puna procedura ispoštovati˝, rekao je Zeljković.

Republika Srpska, uz GAVI, radi paralelno i na nabavci ruske vakcine Sputnjik V, za koju se, također, ne zna kada i u kojoj količini će stići.

Portal BUKA kontaktirao je Agenciju za lijekove i medicinska sredstva BiH 2. decembra, kada je Britanija započela proces vakcinacije u vezi sa procedurom nabavke vakcine u BiH, te sa pitanjem li će procedura biti brža s obzirom na okolnosti? Na dan pisanja teksta odgovor još uvijek nije stigao.

Iz Agencije su nam ipak sredinom avgusta odgovorili na pitanje u vezi sa načinom uvoza vakcine u BiH.

Cijela procedura nije baš tako jednostavna. Procedura registracije lijeka (odobravanje lijeka) pokreće se na zahtjev proizvođača ili njegovog pravnog zastupnika sa sjedištem u BiH.

"Vakcina u BiH može ući na dva načina: Na osnovu rješenja entitetskog ministarstva nadležnog za poslove zdravlja ili na osnovu dozvole za uvoz koju izdaje ova agencija", rečeno je za BUKU u Agenciji.

Ukoliko za vakcinu nije data dozvola za stavljanje u promet, tada se deklariše kao neregistrovan lijek i u BiH može ući putem interventnog uvoza, odnosno na osnovu rješenja entitetskog ministarstva nadležnog za poslove zdravlja.

"Ukoliko ova agencija odobri vakcinu i izda dozvolu za stavljanje u promet (registruje vakcinu) tada ova agencija izdaje i dozvolu za uvoz iste. U oba navedena slučaja ova agencija ima nadležnost da izvrši kontrolu kvaliteta uvezene vakcine, uz mogućnost angažovanja druge OMCL laboratorije za provođenje specifičnih testova", rečeno je u Agenciji.

Ocjena efikasnosti i bezbjednosti radi se u postupku izdavanja dozvole za stavljanje lijeka u promet i to na zahtjev proizvođača ili njegovog pravnog zastupnika sa sjedištem u BiH, kako je već navedeno.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije