MEDIJI PORUČUJU – POVUCITE IZ PROCEDURE!: Uprkos oštrom protivljenju, poslanici u NSRS danas usvajaju sporni nacrt Zakona!?

Kako stvari stoje, poslanici vladajuće koalicije danas će usvojiti sporni Nacrt zakona o o izmejnama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srpske, kojim se uvode krivična djela klevete i uvrede a za šta su predviđene drakonske kazne. Iako su i sami pronalazili brojne zamjerke na nacrt zakona, to ih neće spriječiti da dignu ruku i da ovaj nacrt upute u šezdestodnevnu javnu raspravu, što je i bio zaključak Zakonodavnog odbora Narodne skupštine Republike Srpske.

Brojne osude, negodovanja, protivljenja, bez ikakvog rezultata. Usvojeni nacrt zakona ostaće visiti kao Damoklov mač iznad slobode govora i slobode izražavanja.

Iako je u svojoj završnoj riječi Ministar pravde Miloš Bukejlović poručio da je cilj donošenja zakona zaštita dostojanstva, tjelesnog i duhovnog integriteta i zaštita ličnog i porodičnog života svih građana, iz izlaganja poslanika vladajuće koalicije to baš nije proisteklo. Oni su se uglavnom bavili svojim ličnim primjerima i tome kako su pojedine klevete i laži bile usmjerene protiv njih i njihovih članova porodice, međutim, baš kako su kolege istakle u jednoj od analiza ovog nacrta, izostao je javni interes

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Banjalučki advokat Aleksandar Jokić rekao je da činjenica da se izmjene
i dopune Krivičnog zakonika RS donose jako često, naročito kada se ima u
vidu značaj ovog propisa, govori u prilog tvrdnji da društvena
dešavanja, pa tako ni javni interes, nisu osnovni motivi za ove izmjene.

“Iz obrazloženja predloženih izmjena i dopuna se jasno vidi da nemamo
nikakvu studiju, nikakvo istraživanje ili analizu sprovedenih postupaka
koji bi ukazali na potrebu propisivanja ovih krivičnih djela. O tome
svjedoče i visoke novčane kazne propisane u minimalnim i maksimalnim
iznosima, što je pokazatelj da je cilj ovih izmjena bio da se djeluje i
utiče na sve one koji javno govore, a ne da se zaštiti javni interes”,
rekao je Jokić za “Nezavisne novine”.

“Namjera predlagača ni u jednom momentu nije bila cenzura niti ugrožavanje slobode govora. A još manje je bila namjera da se štite nosioci javnih funkcija. Sloboda štampe je bila i ostaće bez obzira na ovaj zakon zagarantovana”, rekao je ministar Bukejlović.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Čak i Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine RS, na kraju rasprave o
Nacrtu Krivičnog zakona RS i uvođenju klevete kao krivičnog djela je rekao da je očigledno da je zakon problematičan po mnogo pitanja.

“Ne
bi nam ambasadori dolazili da nije tako. Visina kazne predstavljena je
kao veliki problem i naravno da o tome trebamo raspravljati i o tome
ćemo razgovarati u naredna dva mjeseca. Sloboda govora jeste zajamčena,
ali sloboda vrijeđanja nije. Sve možemo staviti u materijal o kojem ćemo
raspravljati”, rekao je Stevandić.

Poslanik Narodne partije Srpske Darko Banjac rekao da nacrt nije zakovan i da se kroz javnu raspravu može sagledati šta nije dobro i da se određene stvari mogu ponovo odvagati.

“Amerikanci kakve zakone imaju pogotovo o nacionalnoj bezbjednosti? Pitao bih ja vas šta možete tamo uraditi? Smatram da ovaj zakon treba podržati u nacrtu i da imamo ozbiljnu javnu raspravu da svi učestvujemo i vidimo šta treba mijenjati.”, rekao je Banjac.

Predstavnici opozicije kažu da poređenje sa drugim zemljama ne stoji jer naše pravosuđe ne tretira jednako sve građane.

“Kad se već pozivamo na zakonodavstvo Holandije i Njemačke glavna je razlika što je tamo pravosuđe isto za sve. Lako je uspostavljati pravne norme kada znamo da sve funkcioniše. Prvo treba uvesti sistem nezavisnog pravosuđa, pa tek onda uvoditi kazne”, rekla je Mirna Savić-Banjac, poslanik PDP-a.

Opozicija jednoglasna, treba zakon povući!

“Vlast vrlo slabo brani ovaj zakon. Teško ga je i braniti, on je nepopravljiv. Ovaj nacrt je potpuno neupotrebljiv. Vrlo jasno smo ukazali da je zakon opasan za svakoga, ne samo za medije i novinare, a za njih posebno. Ovo je opasno za svakoga, jer svako može zbog jedne ružne rečenice o nekome na vlasti da završi u zatvoru. Pored toga, kroz diskusiju, vrlo nekorektno su pokušali da provuku tezu da su ljudi mirni ukoliko govore istinu i da ne možete imati nikakvu sankciju, što je potpuna laž. Možete da odgovarate i budete kažnjeni sa čak 120.000 KM i to čak ako kažete istinu, a to nekoga od njegove porodice ili njega uznemiri. Mislim da je javnosti sve potpuno jasno i još jednom apelujem da SNSD poštedi sebe i cijelu javnost ove blamaže i ovog jednog sasvim suludog prijedloga i da ga povuku prije glasanja” rekao je za BUKU Igor Crnadak.

Medijska zajednica složna: Nacrt zakona treba povući iz skupštinske procedure!

Predsjednik Kluba novinara u Banjoj Luci Siniša Vukelić ovo je najveći udar na slobodu govora i na novinarstvo u RS od završetka rata.

“To nije opasnost samo za novinare, aktiviste, nevladine organizacije, kritičare ili akademsku zajednicu u RS, već za cijelu BiH, zato što po tom krivičnom zakonu ukoliko to postane krivično djelo, mogu odgovarati i svi novinari u BiH. Neko može prijeći iz Sarajeva u Istočno Sarajevo, podnijeti prijavu protiv osobe i morate se javiti pozivu suda. Mislim da je ovo poruka da nećemo zatvarati novinare, već ćemo zatvarati medije i da je stvarno nedopustivo da se to na ovaj način radi, ali bez obzira na naše zahtjeve, inicijative i da se povuče ovaj zakon, očigledno je da je SNSD na čelu sa Miloradom Dodikom spreman i po cijenu konfliktacije sa novinarskom zajednicom i međunarodnim organizacijama da to učini, jer smatraju da njima najveći problem šta pišu novinari” poručio je Vukelić.

Udruženje novinara Republike Srpske povodom procedure oko donošenja izmjena krivičnog zakona u domenu kriminalizacije klevete, apeluje na predlagače da uspore proceduru i učine proces što dostupnijim najširoj javnosti, kako bi se povećala upotrebljivost, korisnost i dugotrajnost zakonskih izmjena na opštu korist zajednice.

U Narodnoj skupštini Republike Srpske, ambasador OSCE-a Brian Aggeler je sa klubovima političkih partija razgovarao o predloženim izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika (KZ), preporučivši vlastima RS da se uzdrže od njihovog usvajanja. Naglasio je i da se Misija OSCE-a u BiH oštro protivi usvajanju bilo kakvog zakona koji ograničava građanski prostor povodom najavljenog Zakona o stranim agentima.

Brojne osude stigle su ne samo iz BiH i regiona već i iz Evrope. Osude stižu od svih relevantnim međunarodnih novinarskih udruženja.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije