U periodu od 1. januara do 30. juna samostalne radnje je odjavio 581 preduzetnik što je više nego duplo u odnosu na isti period 2024. godine, kada je djelatnost odjavilo 235 preduzetnika.
Kazala je ovo ovlašteni potpisnik Odjeljenja za privredu i lokalni ekonomski razvoj Aleksandra Simić, koja je naglasila i to kako su osnovni i najveći razlog zbog kojeg dolazi do odjavljivanja malih preduzetnika sadržani u novim odredbama zakona o porezu na dohodak, kojim su određene djelatnosti izgubile status malog preduzetnika.
-To konkrento znači da, bez obzira na činjenicu što ti mali preduzetnici ostvaruju godišnji promet do 100 hiljada KM, što ne zapošljavaju više od tri zaposlena radnika, što nema zajedničkih ulaganja u samostalnu preduzetničku djelatnosti niti ulaganje trećeg lica, a što su sve kriterijumi ostvarivanja statusa malog preduzetnika, pojedini preduzetnici, odnosno vrste djelatnosti su izuzete iz toga, odnosno izgubile su ovaj status. Za većinu njih, posebno onih koji su mali i koji su se tek registrovali, koji se samozapošljavaju, to je nepremostiva barijera jer gubitak statusa malog preduzetnika korektno finansijski znači da oni umjesto dosadašnje poreske obaveze od dva odsto, koju su trebali da plate na ostvareni promet, sada imaju obavezu od 10 odsto. To znači da, primjera radi, na fakturu od 1000 KM do sada su plaćali porez od 20 KM, a sada je to 100 KM – kazala je Simić.