Mario Crnković: “Trgovska gora” nije gotova stvar. Građani BiH žele samo pravo na opstanak

Mario Crnković, iz Udruženja “Green team” Novi Grad kaže da su posljednjih dana primjetne tvrdnje pojedinaca iz Hrvatske, da je slučaj Trgovska gora “gotova stvar” i te informacije se sve češće prenose kao zaključak u medijima.

Crnković kaže da je važno skrenuti pažnju na neistinitost ovakvih obmna i samu podlost ovakvog pristupa. Ovo je tek početak izuzetno profesionalno pripremljene propagande, međutim reći da je slučaj Trgovska gora “gotova stvar”, to je jednako kao da vam se neko hvali da ima napravljenu i namještenu kuću, a on ogradio klizište, ni ciglu kupio, ni do građevinske dozvole stigao.

“U ovom trenutku Hrvatska nije završila ni sadržaj studije uticaja na životnu sredinu, a o samom dokumentu da i ne pričamo. Studija uticaja na životnu sredinu, čiji još ni sadržaj nije urađen, je najvažniji dokument u čitavom slučaju, koji će biti osnov za tužbe. Nisu završene sigurnosne studije, nije uvršteno ništa od podataka vezanih za Bosnu i Hercegovinu. Da se razumijemo, Austrijanci su zaustavili puštanje u pogon napravljene i u potpunosti osposobljene nuklearne elektrane. Za njih nije bilo gotovo ni dok se gradila nuklearka, a mi argumentovano možemo reći da je ovaj slučaj, vremenski i praktično daleko od gotovog. Ne treba biti naročito informisan da bismo znali da će neki htjeti prodati naših 250 000 života, činjenjem ili nečinjenjem. Slobodno neka pokušaju, ali isti ti neka budu svjesni kamata koje će im se obiti o glavu – jer ponoviću, naši životi nisu na prodaju”, rekao je Crnković za BUKU.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Dodaje da kada su u pitanju namjere plasiranja narativa da je Trgovska gora “gotova stvar”, stvari možemo posmatrati iz ugla Hrvatske i iz ugla Bosne i Hercegovine.

“Kada je Hrvatska u pitanju, riječ o namjeri lomljenja preostalog građanskog otpora i pritisak na sve one koji učestvuju u izradi najvažnijih dokumenata, da bi im se jasno dalo do znanja da je bilo kakvo odstupanje od zacrtanog cilja, protivljenje državi, državnom aparatu i državnom interesu. Ponavljam, sve se to dešava prije i tokom izrade najvažnijih dokumenata vezanih za slučaj. Kada je u pitanju Bosna i Hercegovina, ogroman problem im predstavlja to što je BiH jedinstvena u stavu protivljenja tom sumanutom činu, tako da osnova ubjeđivanja da je ‘gotova stvar’ jeste udariti na apatiju građana BiH”, ističe Crnković.

Dodaje da je cilj da apatični građani, koji su ionako izmučeni svakodnevicom prestanu insistirati kod donosioca odluka da rade svoj posao.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Da budemo jasni, veliki dio političara i donosioca odluka ne radi dovoljno posvećeno u ovom slučaju, ali to je druga tema, poenta je kada prestane pritisak građana, prestaće interes medija, a tada prestaje i interes politike. Ukoliko nema interesa medija i politike, nema ni tužbi ka Hrvatskoj, nema diplomatske ofanzive, tako se praktično daje zeleno svjetlo za projekat. To dalje u perspektivi znači da će preostali građani koji ne žele da prihvate izgradnju nuklearnog objekta, te smještanje radioaktivnih otpada iz Slovenije i drugih opasnih otpada sa teritorije čitave Hrvatske, biti primorani da se bore doslovno svim sredstvima i na sve načine”, smatra Crnković.

Na kraju kaže da ne žele ništa nerealno, samo pravo na opstanak i ostanak tu gdje su rođeni.

“Nigdje ne postoji takav nuklearni objekat na granici, pa neće ni kod nas. Uz to važno je reći da je jako ružna kukavička tišina EU zvaničnika po ovom pitanju. Pa nije ovo samo problem BiH, to su njihovi radioaktivni i opasni otpadi, to je njihova odgovornost. To zlo nismo mi stvarali, imamo puno pravo i obavezu da se branimo i odbranimo. Generacije koje se rađaju u BiH, već po rođenju ovdje imaju i previše tereta, ali da nam guraju na prag i evropski radioaktivni otpad, to je stvarno kap koja preliva čašu”, zaključuje Crnković.

Podsjetimo da je Hrvatska ozbiljna u namjeri da institucionalne otpade i pominjane opasne otpade iz NE Krško locira na Trgovskoj gori.

Aktivisti godinama upozoravaju na ovaj problem i da, ukoliko se ovaj otpad odloži na ovoj lokaciji, opasnost od nuklearnog otpada prijetnja je za 250.000 ljudi u narednih 300 godina.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije