Mandatar 1. decembra

 

Lideri i politički prvaci SNSD i SDS dogovorili su platformu o usaglašenom delovanju ove dve stranke u zajedničkim organima BiH. Mada tvrde da o saradnji na entitetskom nivou nisu razgovarali, politička bliskost SNSD i SDS već se osetila u Doboju, gde je nakon preksinoćnjeg Dodikovog susreta sa načelnikom Obrenom Petrovićem dogovoren ulazak SNSD u dobojsku izvršnu vlast.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Time bi mogla da bude okončana dvadesetogodišnja apsolutna vlast SDS u Doboju.

Dodik je juče rekao da entitetska saradnja nije bila na dnevnom redu, ali da ta priča „nije zatvorena“. Tek kada je Bosić poručio da oni u RS ostaju opozicija, Dodik je rekao da on svoje partnere – DNS i SP „neće ostaviti“ i da su „sve drugo spekulacije“.

Kada je u pitanju nivo u BiH, lideri SNSD i SDS Milorad Dodik i Mladen Bosić su nakon usaglašavanja zajedničke platforme za državni nivo rekli kako njihov savez nije uperen ni protiv koga, već da ima za cilj očuvanje dejtonskih kapaciteta RS. O platformi će se izjasniti još organi stranaka, kada će biti određen i datum zvaničnog potpisivanja. Dodik uverava da postoji i načelan dogovor po kome će poslanik DNS u PS BiH delovati u klubu poslanika SNSD, dok će poslanik PDP biti pod plaštom kluba SDS.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Dve najjače stranke u RS odbacuju sve ranije pakete ustavnih promena, a prihvataju samo promenu Ustava BiH po presudi „Sejdić i Finci protiv BiH“, koja daje pravo nacionalnim manjinama da se kandiduju na izborima u BiH. Na svaku drugu ustavnu promenu stranke će odgovoriti raspisivanjem referenduma u RS, kao i onda kada BiH pozovu u NATO.

„Naravno da referendum ne obavezuje BiH, ali to obavezuje nas. Mi smo deo BiH i zna se da BiH ne može da donese odluke ako u tome nije RS“, kaže Dodik. Osim ovoga, stranke se zalažu za punopravno članstvo BiH u EU, zatvaranje OHR, a da se u slučaju neustavnog delovanja pokrene pitanje zaštite nacionalnog i entitetskog interesa. Nakon formiranja vlasti, saglasni su SNSD i SDS, treba otvoriti razgovore o svim nerešenim pitanjima u BiH.

Tako na primer budžet BiH mora biti rezultat dogovora sa RS i ne može se povećavati na njenu štetu, dok je u oblasti odbrane krajnji cilj ukidanje vojske, a kratkoročni smanjenje veličine OS BiH i podrška njihovom učešću u međunarodnim mirovnim misijama. Stranke zaključuju da je reforma pravosuđa BiH „neuspeo projekat“, a Sud, Tužilaštvo i VSTS BiH „neustavne kategorije“, zbog čega je neopohodno „promeniti sistem“. Novi partneri, koji će zajedno imati od 12 od 14 državnih poslanika iz RS, saglasni su da je potrebno promeniti sistem traženja nestalih osoba, te usvojiti zakon o popisu stanovništva BiH, ali bez spornog člana 48. Stranke su izrazito nezadovoljne vođenjem spoljne politike BiH, zbog čega najavljuju krupne promene u MIP BiH, DKP mreži i obavezno usaglašavanje stavova u BiH pre nastupa u Savetu bezbednosti UN. Tražiće se i promena Izbornog zakona BiH, u smislu pojednostavljivanja izbornog procesa, zatvaranja izbornih lista, povećanje izbornog cenzusa… „Saglasni smo da se pitanje raspodele državne imovine rešava na teritorijalno-funkcionalnom principu, a pitanje nepokretne vojne imovine reši kombinovanim sistemom dodele na korištenje i vlasništvom. Takođe, smatramo da se Brčkom može isporučivati struja od Elektroprivrede RS pod istim uslovima kojima se ona isporučuje kupcima u RS“, stoji u platformi.

Mada to u dokumentu nije navedeno, Dodik kaže da je dogovorena mogućnost svojevrsnog veta stranaka. U SDS saznajemo da to u praksi znači da bi, na primer SNSD morao da bude protiv nekog pitanja važnog za RS, ako je protiv njega SDS. Ako se proceni da pitanje nije od vitalnog interesa za RS, stranke mogu da glasaju kako hoće.

U SDP ne reaguju „na prvu“

U SDP BiH juče nisu želeli da „reaguju na prvu“ dok ne budu detaljno upoznati sa dogovorom Dodika i Bosića. U SDA, međutim, kažu, kako dogovor Bosića i Dodika ne mora biti prihvatljiv za druge stranke u BiH koje će činiti parlamentarnu većinu. “Mi se zalažemo za ustavnu refornu BiH sa kojom će podjednako biti i zadovoljni, ali i nezadovoljni svi u BiH. Potpuno je irelevantno kako će se zvati taj ustavni paket na nivou BiH, ali činjenica je da ćemo morati naći rešenje“, kaže član Predsedništva SDA Šemsudin Mehmedović.

Blic.rs

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije