Majke Srebrenice kritikovale Delegaciji EU zbog polaganja vijenaca u Bratuncu

Udruženje žrtava i svjedoka genocida, udruženja Pokret “Majke enklave Srebrenica i Žepa”, “Žene Podrinja”, Udruženje Majke Srebrenice i Žene Srebrenice uputili su otvoreno pismo Delegaciji EU u BiH zbog posjete njihovih predstavnika Bratuncu, gdje su položili cvijeće na groblju.

“Nije isto doći odati počast žrtvama genocida, a zatim odati počast onima koji su počinili genocid. Nije i ne može biti. Vaš odnos prema žrtvama genocida je krajnje licemjeran i uvredljiv. Svjesni smo da među vama postoje oni kojima nije stalo, ali bar poštujte rezolucije Evropskog parlamenta ako već ne poštujete žrtve genocida. Vaši postupci pokazuju nedostatak empatije i razumijevanja za bol preživjelih”, navodi se u otvorenom pismu.

“Tražimo od predstavnika Evropske unije koji su posjetili groblje u Bratuncu izvinjenje prema žrtvama genocida ili neka napuste BiH. Vaše ponašanje samo produbljuje rane i dodatno otežava proces pomirenja”, naveli su iz ovih Udruženja.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Iz Kancelarije Evropske unije u Bosni i Hercegovini odgovorili su na otvoreno pismo Udruženja, navodeći da su, zajedno sa diplomatama zemalja članica EU, juče odali počast nevinim civilnim žrtvama ubijenim na području Birača u okolini Bratunca u periodu od 1992. do 1995. godine.

“Počast smo odali isključivo nevinim civilnim žrtvama. Nedvosmisleno osuđujemo počinioce svih zločina. Međunarodni i domaći sudovi su iscrpno razmatrali dešavanja tokom rata od 1992. do 1995. godine, te nesporno utvrdili prirodu počinjenih zločina u sudskim presudama, uključujući genocid u Srebrenici”, naveli su iz Delegacije EU u BiH.

“Tokom rata od 1992. do 1995. godine širom Bosne i Hercegovine ubijen je veliki broj nevinih civilnih žrtava. Važno je sjećati se svih tih žrtava. Svaka od tih žrtava ima svoje najmilije koji čuvaju sjećanje na njih i oplakuju ih. Vijenac je položen njima u spomen. Groblje u Bratuncu na kojem je položen vijenac je mjesno gradsko groblje, gdje su ukopane i nevine civilne žrtve iz rata od 1992. do 1995. godine. Neistinite su tvrdnje da se radi o vojničkom groblju ili da su tu ukopani isključivo poginuli vojnici”, kazali su iz Kancelarije EU u BiH, te istakli da je “jedina namjera sa polaganjem vijenca u Bratuncu je bila da iskažemo empatiju, poštovanje i razumijevanje za stradanja svih nevinih civilnih žrtava”.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije