Loši ugovori ministarstva zdravlja RS

Po zvaničnim izjavama Fond zdravstvenog osiguranja ovoj firmi plaća za „jedan od najznačajnijih projekata u zdravstvu Srpske“, koji bi trebalo da standardizuje rad bolnica i uvede red, ali za to vreme problemi u zdravstvu samo se gomilaju.

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

Gubici Fonda narasli su na više od 50 milona maraka, baš kao i gubici bolnica, RS se redom zadužuje za stotine miliona eura za obnovu i izgradnju bolnica, a ljekari se žale da svakodnevno trpe posljedice loših odluka u zdravstvu. Lekari ističu da samo rukovodioci bolnica znaju šta je projekat koji vodi „Boneks“, a da je za njih sve to zasada „prodavanje magle“ jer rezultata – nema. Ni dosadašnji projekti, poput porodične medicine, nisu se, podsećaju, proslavili, pa ne vjeruju ni da će projekat „uvođenja sistema menadžmenta i kvaliteta u bolnički sektor“ doneti bilo kakve bitne promjene.

– Nismo zadovoljni mnogim odlukama, a nismo u mogućnosti da utičemo na njih i svakodnevno trpimo posljedice.
Strukovni sindikat bezuspješno pokušava da ukaže na probleme u organizaciji i finansiranju zdravstvenog sistema, sa posebnim naglaskom na ponižavajući status doktora i odliv ionako deficitarnog kadra. Problema je mnogo, ali svi se oglušuju o njih, a posebno na pitanja preglomaznog i skupog Fonda i privatizacije pojedinih segmenata zdravstvene zaštite – poručuju lekari. Neshvatljivo je, dodaju, i da se RS, koja je na dnu lestvice po izdvajanju za zdravstvo i broju lekara, upušta u projekat za koji odgovorni tvrde da ga „nema ni Evropa“. Tačno tako ovaj projekat opisuje direktor preduzeća „Boneks inženjering“ Slobodan Ćorsović.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

– Po širini zahvata i promenama koje uvodi, projekat, prema našim saznanjima, nema ekvivalenta u Evropi jer se istovremeno realizuje u svim opštim i specijalnim bolnicama i kliničkim centrima, pri čemu je svakoj ustanovi obezbeđena stalna stručna pomoć konsultanata i podrška institucija zdravstvenog sistema – kaže Ćorsović i dodaje da je osnovni zadatak njegovog tima da zdravstvena zaštita u RS bude kvalitetnija i sigurnija, a rad bolnica efikasniji.

Prema njihovoj listi referenci, međutim, vidi se da je to prvi projekat tih razmjera na kojem su radili. U RS su počeli da rade prije nekoliko godina na nekim projektima Svjetske banke, nakon čega im je resorno ministarstvo povjerilo šestogodišnji ugovor na ovom poslu – prvijencu vrijednom vrtoglavih 6,6 miliona maraka.

Siniša Stević, direktor Agencije za sertifikaciju, akreditaciju i unapređenje zdravstvene zaštite u RS, koja direktno koristi usluge „Boneksa“, tvrdi da je reč o ozbiljnom projektu koji će doneti promene, a ne samo o projektu koji će poslužiti „da konsultanti zarade“. Kako objašnjava, baš kao što preduzeća usvajaju ISO standarde rada, tako se sada izgrađuju i standardi za rad bolnica, a cilj je da svih 14 ustanova u RS za tri godine bude spremno da dobije zakonski obavezan sertifikat za rad, što je, takođe, novina u zdravstvu. Pritom, naravno ne objašnjava da li su svi problemi zdravstva RS već riješeni, pa je ostalo još samo da se uvedu i ovi standardi koje, kako u glas svi viču, niko u Evropi nema.

– Prva faza projekta bila je da se naprave standardi i procedure koje zdravstvena ustanova mora da zadovolji da bi bila sertifikovana, a sada nam „Boneks“ pomaže da naučimo direktore ustanova da ih poštuju. Cilj je da imamo što bolje pokazatelje rada, odnosno da pacijenti što manje leže u bolnici, da bude što manje komplikacija, da se što manje para troši na lekove, a da opet kvalitet bude isti. To je vrlo kompleksan projekat, pa je još rano i da kažemo da su doktori potpuno promijenili ponašanje, a pacijenti postali puno zadovoljniji – kaže Stević.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije