Lenjim ministrima pet radničkih plata

Međutim, enormne plate ministara, koje su zbog recesije umanjene za „kozmetičkih” deset odsto, ne odgovaraju učinku njihovog rada.
Radna verzija izveštaja Centra civilnih inicijativa BiH o radu Vlade RS za 2009. godinu pokazala je da su ministri, umesto da zasuču rukave, svoj nerad pokrivali smanjenjem planova. Realizacija planiranih aktivnosti Vlade RS u 2009. u odnosu na 2008. pala je za 22 odsto.

Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS uradilo je manje od polovine planiranih aktivnosti, a Ministarstvo nauke i tehnologije RS je od skromnog plana od tek osam aktivnosti ispunilo polovinu. Ministarstvo za porodicu, omladinu i sport RS ubedljivo prednjači – u 2009. nije planiralo utvrđivanje nijednog zakona.

„Ministarstvo je u godini ekonomske krize finansiralo događaje, koji se svode na priču ’hleba i igara’. Vlada RS je posredstvom ministarstva izdvojila oko 600.000 KM za koncert Lenija Kravica, zatim je na istom tom stadionu koji nema normalne standarde organizovan i koncert Lepe Brene, koji je koštao oko 300.000 KM i koji je uspeo privući 10.000 gledalaca”, navode u CCI. Kao „promašaj godine” ocenjuju Svetsko prvenstvo u raftingu, koje je koštalo oko pet miliona KM, a koje je ovo ministarstvo sufinansiralo.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ministarstvo trgovine i turizma RS na čijem je čelu Predrag Gluhaković, već po tradiciji nije mnogo planiralo, ali je i od toga uspelo da završi svega 69 odsto obaveza.
„Notu tragikomičnog u ovu analizu unosi podatak da je ovogodišnji plan ministarstva sa 13 predviđenih aktivnosti najobimniji u mandatu ministra Gluhakovića, jer je u 2007. plan imao 10 aktivnosti, a u prošloj još manje – svega osam”, navode analitičari CCI. Odnos planiranog i ostvarenog u ovom ministarstvu je 1:14. Prema izveštaju, jedan od najvećih promašaja tog ministarstva je nerešena sudbina radnika RK „Boska” koji su, uprkos obećanjima ministra, završili na birou za zapošljavanje.

Ministarstvo za izbeglice RS lane je, prvi put od 2006. godine, planiralo utvrđivanje jednog zakona. „Najveći poraz ove vlade i ministarstva je taj da i 14 godina nakon rata u RS postoje kolektivni centri. Dok je Vlada kupovala fontane koje su milionske skupe u isto vreme, neki ljudi žive u nehumanim uslovima kolektivnih centara”, ocenjuju CCI.
Ministarstvo poljoprivrede ima dobre rezultate, ali CCI uočavaju da ministar Radivoje Bratić „nailazi na nedostatak novca”.
„Ministar se nalazi u raskoraku između poljoprivrednika i Vlade RS, koja je usmerena na nekontrolisano trošenje sredstava na imaginarne puteve, grandiozna zdanja i obnovu voznog parka Vlade RS”, navodi se u izveštaju. Zastoj u gradnji autoputeva kroz RS, koji je najavljivan kao „posao veka” ujedno je i najveća zamerka na rad ministra saobraćaja RS Nedeljka Čubrilovića.

Ševko Bajić iz Centra za promociju civilnog društva BiH kaže kako rad ministara u pravilu ne odgovara iznosu njihovih plata, ali da kritičari rada Vlade RS ne smeju da budu samo nevladine organizacije i mediji. „Građani su ti koji daju legitimitet lošoj vladi. Svaki građanin treba sebi da postavi pitanje da li bolje ili lošije živi i na osnovu toga oceni da li oni koji treba to da im obezbede dobro rade svoj odlično plaćen posao”, poručuje Bajić.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

Preuzeto sa www.blic.rs

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije