Landau je najavio drugačiji pristup administracije Donalda Trampa (Trump) sa naglaskom da konsenzus i kompromis mora biti krajnji cilj.
Inače, ovo proljetno zasjedanje Parlamentarne skupštine NATO-a održava se prvi put u SAD-u, i to u saveznoj državi Ohajo (Ohio) čime se obilježava 30 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Obraćanje Landau
– Okupili smo se na veoma posebnom mjestu u veoma posebno vrijeme. Ovo je dom braće Vrajt Vilbura (Wright Wilbura) i Orvilea (Orvillea), koji su sanjali o avionima na motorni pogon i ostvarili taj san jednog decembarskog dana 1903. godine u Kitty Hawku, Sjeverna Karolina. Nikada me ne prestaje iznenađivati da se ovaj prvi let na motorni pogon dogodio samo 60 godina prije nego što sam se rodio, kada je moj djed već imao 20 godina. Ljudska rasa je prešla dug put u tren oka, na dobro i na zlo. Također smo ovdje u posebnom trenutku, 30 godina nakon što su mirovni sporazumi za Bosnu pregovarani u ovom gradu. Za pojedince ili za nacije, malo je plemenitijih poduhvata od traženja mira za sebe ili druge, a očigledno je traženje i promovisanje mira cijela poenta diplomatije, što je moj posao. Stoga odajemo počast onima koji su se okupili na ovom mjestu prije 30 godina kako bi sklopili mirovne sporazume – započeo je Landau svoje obraćanje.
On ističe da to što je sklopljen mir ne znači i da je mirovni sporazum savršen.
– Većina mirovnih sporazuma predstavlja pokušaj kompromisa. Kompromis često nije lijep – niko ne dobije 100 posto onoga što želi, ali je bolje išta nego ništa. Dejtonski sporazum od prije trideset godina proglašen je ‘herojskim i istorijskim’ i zaista je zaustavio krvoproliće među civilima, ali od samog početka, SAD su svoj cilj sažele kao sporazum koji je, citiram, ‘jasan’, ‘ograničen’ i ‘dostižan’ – istakao je.
Prisutnima je rekao da nije došao držati lekcije nego saslušati ljude iz Bosne i Hercegovine i s Balkana te pružiti svoje usluge s ciljem poboljšavanja situacije, “ukoliko je to učešće poželjno”. Ovakav pristup smatra drugačijim u odnosu na dosadašnju politiku SAD-a.
Spremni sarađivati
– Znam da ovo nije oduvijek bio duh u kojem su američki zvaničnici pristupali vanjskoj politici, ali u tom pogledu, kao i u mnogim drugim, Trampova administracija je spremna isprobati drugačiji pristup, i ponosan sam što predstavljam ovo novo razmišljanje. U stvari, moja vlastita pozadina me je savršeno pripremila da predstavljam ovo novo razmišljanje. Moj otac je bio profesionalni američki diplomata. Rođen sam u Madridu, dok je on tamo služio u američkoj ambasadi, a odrastao sam u nekoliko zemalja Južne Amerike gdje je služio kao američki ambasador. Dakle, iako sam Amerikanac od trenutka rođenja, navikao sam i da Sjedinjene Američke Države i svijet gledam očima drugih. Poštujem i očekujem različita gledišta i prepoznajem da nisu svi ili ne žele biti baš kao ja ili moji sunarodnjaci Amerikanci – poručuje.