Kontroverzni Zakon o stranim agentima u RS pred poslanicima: Snažan udar na osnovna ljudska prava

Neprofitnim zakonom, prema prijedlogu Zakona, zabranjuje se politička aktivnost, a spektar političkih aktivnosti je toliko širok da se političkom aktivnošću može nazvati i obraćanje institucijama.

Advokatica Jovana Kisin Zagajac u komentaru za magazin Buka izjavil aje ranije da je ovaj prijedlog zakona rigorozniji od teksta u njegovom nacrtu, ali i da je ovaj zakon opasniji od izmjena Krivičnog zakonika kojim je kleveta postala krivično djelo.

„Mislim da je puno opasniji za aktivizam i rad civilnog društva od rekriminizacije klevete i evo, čekamo reakciju. Smatram da bi reakcija, otpor i djelovanje, koje treba da pošalje jasan stav i kritiku ovog predloga, trebalo da bude mnogo glasnije nego na sve ove prethodne mjere koje su, ustvari, sve jedan isti paket mjera kako bi se u potpunosti ugušilo bilo kakvo djelovanje u javnom interesu“, kaže Kisin Zagajac.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Na pitanje od koga je izostala reakcija kaže od onih koji su najviše pogođeni, a to je civilno društvo odnosno nevladine organizacije, mnogi mediji koji su registrovani kao nevladine organizacije, ali i svi ostali građani koji se bave temama od javnog interesa.

„Djelovanje civilnog sektora kao što je humanitarno djelovanje, djelovanje na polju ljudskih prava, na polju socijalne pravde, zaštite manjinskih prava i slično je ugroženo. Ukoliko građani žele da takve organizacije postoje i da štite interese i prava građana, onda bi trebalo da se uključe u tu borbu. Ovo je borba svih nas“, kaže Kisin Zagajac.

Podsjeća da je zakon kojim je rekriminalizovana kleveta pretrpio mnoge promjene od nacrta do konačnog usvajanja, te da je pritisak javnosti doprinio drugačijem definisanju i usmjerenju na određenu vrstu javnog izražavanju.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

„Međutim u ovom prijedlogu zakonodavac je zabranio bilo kakav oblik, kako on to naziva, političke aktivnosti a onda je definisao političku aktivnost kao bilo koju aktivnost usmjerenu ka javnim organima i javnom interesu. Apsolutno bilo kakva aktivnost nevladinih organizacija koja se neće dopasti nosiocima javnih funkcija može biti proglašena političkom i samim tim da se sudu proslijedi zahtjev da trajno zabrani rad toj nevladinoj organizaciji“, izjavila je sagovornica Buke.

Podsjetimo, politička aktivnost označava svaku aktivnost prema organima, institucijama ili izabranim predstavnicima Republike Srpske ili predstavnicima Republike Srpske u institucijama Bosne i Hercegovine u smislu formulisanja politike, političkog ili javnog interesa Republike Srpske“, navedeno je u članu 3, stav 2 ovog zakona.

U članu 3 navodi se da neprofitnim organizacijama nije dozvoljeno političko djelovanje niti politička aktivnost.

Ovaj član zakona mogao bi dovesti u pitanje i rad velikog broja nezavisnih medija koji su registrovani kao udruženja odnosno nevladine organizacije. Zakon je takvim medijima zabranio političku aktivnost pod koju se može podvesti i svakodnevno traženje informacija od institucija. U istom problemu si i ostale neprofitne organizacije.

Opis političke aktivnosti je, izjavila je naša sagovornica, toliko široko postavljen da se bilo kakva kritika na rad organa može smatrati narušavanjem integriteta što za posljedicu može izazvati gašenje organizacije.

„Opet, s treće strane, tolike su obaveze nametnute svim nevladinim organizacijama koje se na bilo koji način pomažu iz međunarodnih izvora, da bukvalno svakih petnaest dana po prilivu jedne konvertibilne marke ili bilo kojeg drugog oblika pomoći, kao što je zajednička aktivnost, savjetovanje i slično, morate popunjavati tonu obrazaca, prijave Ministarstvu pravde pored polugodišnjih i godišnjih izvještaja koje ste takođe dužni. Umjesto da radite ono što vam je statutarni cilj, vi čete da se dopisujete sa ministarstvom pravde svakih sedam dana, što u konačnici jeste bila intencija da se svi mi umorimo i da odustanemo od rada za javno dobro“, upozorava Kisin Zagajac.

Upitana da li je ovakav zakon u skladu sa Ustavom odgovor da nije.

„Ovo je izričito napad na spektar osnovnih ljudskih prava. Prvenstveno na pravo na udruživanje, pravo na slobodnu javnu riječ, pravo na kritiku, pravo na slobodu rada i djelovanja. Ukoliko se bilo šta od vašeg javnog rada može proglasiti nedozvoljenim i da se donese mjera da se ugasi vaša organizacija, onda vi nemate ni pravo na rad. Tako da, zakon je zaista vrlo problematičan, čak surov. Mislim da će zadati vrlo jak udarac nevladinom sektoru i da će mnoge nevladine organizacije donijeti odluku da više ne postoje“, zaključuje Kisin Zagajac.

Udruženja protiv “zakona o neprofitnim organizacijama u RS”: Na udaru su svi od sportskih i sindikalnih do humanitarnih organizacija

Svako ko bude glasao za usvajanje restriktivnog Prijedloga zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija će stati protiv slobode udruživanja, slobode djelovanja i što je najbitnije – protiv dobrobiti i nastavka podrške, pomoći i pružanja usluga građanima i građankama Republike Srpske

Zato pozivamo sve poslanike i poslanice u Narodnoj skupštini Republike Srpske da 22. maja 2024. kažu NE takvom zakonu!

Sistem koji zabranjuje slobodu govora, slobodu djelovanja, slobodu udruživanja postaje sistem straha i krivac za narušavanje osnovnih ljudskih, demokratskih i ustavnih prava. Brojna udruženja u Republici Srpskoj već dugo godina na razne načine pomažu građanima i građankama, od socijalne pomoći, zaštite od nasilja i nasilnika, humanitarnih akcija, pružanja pravne pomoći, borbe protiv koruptivnih radnji, a sada su došla u situaciju da se bore za opstanak, crta im se meta na čelo i prijeti stavljanjem katanca na vrata!

Vlast pod izgovorom uvođenja transparentnosti u rad udruženja u stvari od svih udruženja želi da napravi podobne! Svaka aktivnost ili inicijativa koja im se ne svidi ili im ne odgovara, biće kažnjena. Svako udruženje koje ne bude podobno i radilo kako mu se kaže, biće na udaru raznih spornih i nedorečenih odredbi novog zakona, a u konačnici ugašeno. Novi zakon se odnosi na sva udruženja, a ne samo na određena, kako se to pogrešno prenosi u javnosti. Na udaru su svi, od onih koja se bore za ljudska prava i protiv korupcije do sportskih organizacija, udruženja za prava žena, sindikalnih organizacija, udruženja za zaštitu prava potrošača, humanitarnih udruženja…

Ovo neće dovesti samo do gašenja ili zabrane rada udruženja, već će proizvesti negativne ekonomske posljedice kroz izolaciju Republike Srpske i smanjenje investicija.

Udruženja građana već rade transparentno i u skladu sa zakonima, a sada pitamo radi li transparentno Vlada Republike Srpske koja je u tajnosti uputila Prijedlog tzv. zakona „o NVO“, u parlamentarnu proceduru. S porne odredbe koje stoje u Prijedlogu zakona ostavljaju prostor proizvoljnom tumačenju vlasti da ocjenjuje koje organizacije “politički djeluju“, a etiketa „strani agent“ predstavljaće atak i pokušaj direktnog pritiska na nezavisnost i rad udruženja. Takođe, Prijedlog zakona zadire u ustave Republike Srpske i Bosne i Hercegovine, u Evropsku konvenciju o ljudskim pravima i temeljnim slobodama i nije u skladu sa najvažnijim međunarodnim standardima.

Moramo sačuvati slobodu da se udružujemo!

Slobodu da djelujemo!

Slobodu da pomažemo građanima i građankama!

Slobodu da imamo pravo na kritiku onoga što nije dobro!

Slobodu da radimo za bolje sutra zajednice!

Slobodu da govorimo!

Zato glasno kažemo NE restriktivnom zakonu!

Saopštenje potpisuju:

Banjalučki centar za ljudska prava

Banjalučki socijalni centar

Centri civilnih inicijativa (CCI)

Centar za mlade „KVART“

Centar za informativnu dekontaminaciju mladih Banja Luka

Centar za životnu sredinu

Društvo za istraživanje i zaštitu biodiverziteta

Fondacija “Lara”

Fondacija „Udružene žene“

Helsinški parlament građana Banjaluka

Genesis project

Moja Hercegovina

Omladinska organizacija „Centar“ Mrkonjić Grad

Perpetuum mobile – Institut za razvoj mladih i zajednice

Pro Educa

Resursni Aarhus centar u BiH

SEMPER – Servis za medijsku profesionalnu edukaciju i razvoj

Transparency international u BiH

Udruženje “Centar za integrativnu inkluziju Roma i Romkinja Otaharin”

Udruženje građana „Impuls“ Banjaluka

Udruženje građana „eTrafika“

Udruženje građana “Pokret Demokratski centra”

Udruženje građana „UNSA Geto“

Udruženje građana „Zdravo da ste“

Udruženje za promociju evropskih standarda i unapređenje poslovnog ambijenta –

Capital

Udruženje “Don”

Udruženje mreža za izgradnju mira

Udruženje građana „Mikro mreža“

Udruženje građana „Srce na dlanu“

Udruženje građana „ToPeeR“

Udruženje „Forum Žena“ Bratunac

Udruženje „Stop Mobbing“

Udruženje građana „Radnička solidarnost u BiH“

Udruženje građana „Restart“

Udruženje „Prijatelji Srebrenice“

Udruženje građana „Oštra nula“

Udruženje građana „Budućnost“ Modriča

Udruženje građana „Put pravde“

Udruženje građana „Korijeni“ Ugljevik

Centar za građansku suradnju Livno

Futura – Udruga za unapređenje kvalitete življenja

UG Fojničani Maglaj

Centar za razvoj omladinskog aktivizma CROA

Udruženje za projektni aktivizam Doboj

Ekološko udruženje Eko put

Udruženje građana Demos

Pojedinici i pojedinke:

Aleksandar Jokić

Igor Davidović

Jovana Kisin Zagajac

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije