Kontraofanziva Milorada Dodika

Foto BUKA

Prvo su se pojavili bilbordi Veterana Republike Srpske u kojima se otvoreno poziva na “samostalnost”. Da je u pitanju podrška Miloradu Dodiku / institucijama Republike Srpske, bilo je jasno iz izlaganja predsjednika Udruženja veterana Garda Panteri Bijeljina, Petra Cvijetinovića, koji je ponovio argument koji koristi SNSD još od prve konferencije za novinare nakon naredbe o ponovnom brojanju glasova za Predsjednika Republike Srpske. On je naime rekao kako su u udruženju “razočarani činjenicom da se “o sudbini i predsjedniku Republike Srpske odlučuje u Sarajevu, kao i da o tome odlučuje predsjednik Centralne izborne komisije BiH Suad Arnautović”. Podsjetimo, na pomenutoj pres konferenciji, Milorad Dodik je Arnautovića nazvao “antisrbinom”

Uslijedila je peticija podrške intelektualaca iz Srbije i Republike Srpske koju je organizovao portal Fakti, o kojem se ne zna mnogo. Peticiju je potpisalo 129 intelektualaca, a ima tu profesora, glumaca, političara SNSD-a maskiranih u svoje titule i stručna zvanja, a potpisnici otvoreno podržavaju Milorada Dodika.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Mi dolje potpisani, vođeni ljubavlju prema Republici Srpskoj i svim njenim građanima, svojim ugledom i riječju dajemo javnu podršku novoizabranom predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, pobjedniku na izborima od 2. oktobra 2022. godine”, stoji u samoj peticiji.

Sljedeći na redu je možda i najnejasniji potez, a to je uključivanje budžetskih korisnika u odbranu institucija Republike Srpske, u vidu donošenja “potrebnih dokumenata”, jer postoji bojazan da na vrijeme neće biti konstituisana vlast, čime će biti ugrožene isplate penzija i plata u iznosima u kojima su sad, i da će nedonošenje budžeta biti udar na Republiku Srpsku.

“Konsultovao sam se sa saradnicima na najvišem institucionalnom nivou i odlučili smo da se penzioneri, borci, radnici i svi drugi korisnici budžeta, kroz usvajanje neophodnih dokumenata, zaštite od nasrtaja opozicionih partija u Srpskoj i CIK BiH, koji ne žele da primijene izbornu volju građana i time odlažu konstituisanje vlasti u Srpskoj i donošenje strateških dokumenata poput ekonomske politike i budžeta”, napisao je Dodik na svom Tviteru. O ovom potezu Dodik bi danas trebalo da informiše javnost.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Očigledno je da je Dodik odlučio da se aktivira i da podigne alarme na najviši stepen. Dugo se u javnosti spekulisalo o mogućem protestnom odgovoru na opozicione skupove, pa se to moralo i organizovati. Jednostavno, Dodik mora pokazati snagu, odnosno da ima nekog “iza sebe”. O kakvoj taktici se zapravo radi?

Novinar i aktivista Stefan Blagić kaže za BUKU da Dodik ne radi ništa što već nije mnogo puta radio i na šta već nismo naviknuti. To je njegov stil djelovanja, koji je do sada davao političke rezultate. On sam je govorio da je napad najbolja odbrana i upravo tome svjedočimo.

“Sa druge strane, uključivanje budžetskih korisnika u cijelu bitku predstavlja, ne odbranu institucija, nego klasičnu zloupotrebu istih, ali, nažalost, treba istaći da taj štap ima dva kraja i da pojedini budžetski korisnici snose jednaku odgovornost za svoje djelovanje kao i režim. Što se tiče peticije, moram da priznam da sam malo iznenađen ljudima koji su stavili svoj potpis na peticiju, jer se tu, osim režimskih plaćenika, nalaze i pojedinci sa ličnim integritetom, kojima ovaj vid političkog svrstavanja zaista nije trebao”, ističe Blagić za BUKU.

Po meni, da je Dodik apsolutno uvjeren da je čitav izborni proces priveden kraju i da svi rezultati idu u njegovu korist, ne bi ni organizovao sve ovo što organizuje. U tom kontekstu trebamo i tumačiti njegove poteze, pa se u neku ruku može reći da Dodik i pokazuje slabost. To je bilo očigledno od prvog momenta kada je izašao i rekao da je, zbog ponovljenog brojanja glasova, RS bliža nezavisnosti. Interesantno je na koji način je Dodik ove dvije stvari stavio u korelaciju. Taj trenutak je možda i najbolje oslikao njegovu nesigurnost u postizborne procese.

Novinar Slobodan Popadić kaže da je najavljeni skup u organizaciji koalicije pogrešna taktika.

“Pobjeda Milorada Dodika u ovom trenutku nije dovedena u pitanje, pa nije najjasnije šta želi postići izvođenjem naroda na ulicu. Osim ako on ne zna da će se desiti nešto što mi ne znamo. Njegov protest ima smisla samo ako bi CIK poništila izbore za predsjednika RS, a da pri tom nema očigledne, zakonske argumente. Jer, ako je stvarno pobjednik, kud će veća podrška naroda od te podrške?! Zašto na taj način braniti narodnu volju ako je on i dalje zvanično u vođstvu?”, pita se Popadić.

Osim što može dovesti do nemira, smatra Popadić, može biti i svojevrsno gorivo za drugi politički blok koji bez toga ne bi mogao dugo da koristi proteste kao vid pritiska, jer im ponovljeno brojanje glasova očito ne ide u prilog. I najmanji incident ide na ruku opoziciji, to bi raspalio bijes opozicionih glasača. Dodik to ne bi smio da uradi.

“Korištenje ostalih metoda od strane SNSD ima smisla, pogotovo priča o strahovima ako RS do kraja godine ne usvoji budžet za 2023. Povećana davanja su ukalkulisana u budžet za iduću godinu, bez njega nema povišica. Pitanje je da li su na takav scenario spremni čak i oni glasači koji su protiv Dodika. To je razlog zbog koga se igra na tu kartu” smatra Popadić.

Sa druge strane, politička analitičarka Tanja Topić ističe kako smo “negdje zaboravili političke manire Slobodana Miloševića” a neki od sadašnjih poteza Milorada Dodika ju neodoljivo podsjećaju na njega.

“Mislim da je prvi koji je organizovao kontramitinge odnosno mitinge vlasti protiv opozicije, zaboravili smo čuvene Politikine “Odjeke i reagovanja” sa brojnim pismima podrške intelektualaca i patriota. Potez da se budžetski korisnici uvuku u odbranu institucija je opasan spin koji nosi u sebi stvaranje straha da bi oni mogli ostati bez penzija a krivac je bez ikakve osnove i argumentacije pronadjen u opoziciji” zaključuje Topić za BUKU.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije