KONFERENCIJA U BANJALUCI: Snažno civilno društvo i nezavisni mediji su preduslov za razvoj demokratije

Håkon Kristensen Moe, iz Ambasade Kraljevine Norveške u Bosni i Hercegovini rekao je dans u Banjaluci da su “jako civilno društvo i slobodni nezavisni mediji preduslov za razvoj svakog demokratskog društva.

“Za Norvešku nije pitanje da li će podržavati organizacije civilnog društva u BiH, već na koji način. CIlj SMART Balkan projekta jeste da ojača civilno društvo u Bosni i Hercegovini. Norveška vlada je podržala ovaj projekt sa 17 miliona EUR na period od četiri godine. Sigurnost, stabilnost, dobro upravljanje, izgradnja civilnog društva to su sve ciljevi ovog projekta. Mi već vidimo dobre rezultate ovog projekta, koji traje od januara 2022. godine” izjavio je on

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Na pitanje koliko ljudi uopšte vjeruju u organizacije civilnog društva Kristensen Moe odgovara:

“Civilno društvo i nevladine organizacije su vitalne za demokratiju jer građanima nude platformu kako bi ostvarili dijalog sa vladinim institucijama. Organizacije civilnog društva i nezavisni mediji, kada su inkluzivne i kada pružaju platformu građanima, one jačaju demokratiju putem davanja glasa građanima u ovoj zemlji te pritiska na političare kako bi oni donijeli odluke najbolje moguće za svoje građane” kazao je Håkon Kristensen Moe

Senka Jujić, ministarka uprave i lokalne samouprave u Vladi Republike Srpske rekla je da CPCD jeste dugogodišnji partner kako Ministarstva uprave i lokalne samouprave tako i same Vlade Republike Srpske.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Ministarstvo se odazvalo, uz podršku Vlade, i imenovalo svog predstavnika u Upravni odbor ovog Projekta.Projekat SMART Balkan podržava Ministarstvo inostranih poslova Kraljevine Norveške. Vlada, a samim tim i Ministarstvo uprave su prepoznali značaj ovog projekta kroz njegov glavni cilj a to jeste promocija civilnog društva, kako njihovog razvoja tako i razvoja mreže na području Zapadnog Balkana. Kroz ovaj projekt biće finansirano oko 450 projekata u različitim područjima društvenog života kao što je borba protiv organizovanog kriminala, podrška ljudskim pravima, rodnoj ravnopravnosti, borba protiv nasilja u porodici- Želim se zahvaliti CPCD-u što su prepoznali Ministarstvo uprave u ovom projektu i čestitam onima koji će potpisati ugovor i da zacrtaju svoj cilj” izjavila je Jujić.

Zlatan Klokić, ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju u Vladi Republike Srpske rekao je da Vlada Republike Srpske ima duži niz godina odličnu saradnju sa civilnim društvom.

“Mi kao Ministarstvo imamo odličnu saradnju i sa studentskim organizacijama, s aomladinskim ali i sa drugim organizacijama civilnog društva. Putem projekta Eu za civilno društvo smo održali 5 različitih aktivnosti gdje smo uključivali civilno društvo i pokazivali koliko je potrebno da civilno društvo bude uključeno u donošenje odluka koje donosi Vlada Republike Srpske” rekao je on.

Aida Daguda, direktorica Centra za promociju civilnog društva, rekla je d aje ova konferencija jako bitna jer će se pričati o ulozi civilnog društva a naročito o dobrom upravljanju.

“Ova zemlja treba dobro upravljanje, na svim njivoima u svim sektorima i zavisi od nas.Danas ćemo pričati o posebnom aspektu a to je dodjela novca iz javnih fondova odnosno ono što mi građanke i građani BiH uplatimo za dodjelu grantova nevladinim organizacijama. Vlada nije dužna da finansira nevladine organizacije, ali jeste dužna da finansira dobre i korisne projekte za napredak naših lokalnih zajednica, za bolji život građanki i građana” istakla je Daguda za kraj.

Tokom konferencije su predstavljeni i otvoreni pozivi za dodjelu grantova, te će potpisani novi ugovori za provedbe projekata Nacionalnih intervencija, jedne od sedam vrsta SMART Balkan grantova, za oblasti sigurnosti i stabilnosti i upravljanja.

Još devet novih projekata iz BiH biće podržano sa iznosom preko 468 000 EUR (940 928 KM) i tako se pridružiti prethodno nagrađenih 109 projekata u iznosu od oko 3,8 miliona EUR.

Projekat SMART Balkan u šest zemalja Zapadnog Balkana provodi Centar za promociju civilnog društva (CPCD) iz Bosne i Hercegovine, u partnerstvu sa Institute for Democracy and

Mediation (IDM) iz Albanije i Center for Research and Policy Making (CRPM) iz Sjeverne Makedonije, a finansijski podržava Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Norveške sa

iznosom većim od 17 miliona EUR. 85% od ovih sredstava tokom četverogodišnjeg perioda biće distribuirano za osnaživanje organizacija u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Kosovu, Sjevernoj Makedoniji i Srbiji putem sedam vrsta raspoloživih grantova specijalno dizajniranih za različite aspekte djelovanja, a sa ciljem jačanja parcipativnih demokratija u procesu euroatlanskih integracija.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije