Konačno počeo glavni pretres u predmetu protiv Dodika, nastavak suđenja 6. marta

Pred Sudom Bosne i Hercegovine konačno je, nakon što je prethodno tri puta odgađan, počeo glavni pretres u predmetu protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

Sam početak nije bio jednostavan, jer je došlo do promjene postupajućeg sudije. Nakon što je sutkinja Sena Uzunović sjela i konstatovala ko je od strana u postupku prisutan, optuženi Dodik je odmah reagovao i pitao ko je sutkinja.

Sutkinja se predstavila i kazala da joj je u petak presigniran predmet, a nakon što je sudija Mirsad Strika tražio da se zbog odlaska u penziju skine sa predmeta. Strika u penziju ide u maju, a do tada želi iskoristiti godišnje odmore.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Odluku sudije Strike pohvalio je premijer Višković, rekavši da Strika nije htio raditi po nalogu. Na pitanje Buke ko izdaje naloge i ko navodno vrši pritisak na sudije, Višković je odgovorio: „Vjerovatno ambasada SAD-a“.

Dodik i njegova odbrana su imali primjedbe što nisu ranije obaviješteni da je došlo do promjene postupajućeg sudije, a na šta je sutkinja rekla kako je u Sudu BiH uobičajena praksa promjena sudija.

Dodikova odbrana je insistirala da, s obzirom da je razdvojen predmet u kojem je prvobitno bio i v.d. direktora Službenog glasnika Republike Srpske Miloš Lukić, treba razdvojiti optužnicu. Međutim, sutkinja je takav zahtjev smatrala neopravdanim, rekavši da su optužnicu dobili sa pojedinačnim imenima.

Nakon toga, odbrana je insistirala da sutkinja od Tužilaštva traži pojašnjenje da li će čitati sadržaj optužnice od 10. avgusta ili od 22. avgusta prošle godine. Prvobitna optužnica (10.08.2023.) je vraćena na doradu i, prema tvrdnjama advokata Gorana Bubića, u njoj su izmijenjene samo dvije riječe prije nego što je potvrđena 22. avgusta.

Sutkinja je ukazala na to da je Tužilaštvo u obavezi pročitati potvrđenu optužnicu, a da će strane u postupku čuti optužnicu, nakon čega mogu reagovati. Bubić je nastavio insistirati da sutkinja pita Tužilaštvo da se izjasni koju će optužnicu čitati.

Kada su vidjeli da sutkinja Uzunović neće ispuniti zahtjev odbrane, odbrana je usmeno tražila zahtjev za izuzeće sutkinje Uzunović. Ona ih je potom podsjetila da svoj zahtjev moraju obrazložiti u pisanoj formi i dostaviti v.d. predsjednici Suda Minki Kreho.

Iako se odbrana ponadala da će na ovaj način ponovo odgoditi čitanje optužnice i početak glavnog pretresa, sutkinja se pozvala na zakonske odredbe, prema kojima sudija čije je izuzeće zatraženo usmenim putem nije u obavezi obustaviti svoje radnje ukoliko one podrazumijevaju djelovanje koje će spriječiti poštivanje nečijih prava. U ovom slučaju pozvala se na Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, prema kojoj optuženi što prije mora biti upoznat sa onim za šta je optužen.   

Kada je tužiteljica Gordana Bosiljčić počela čitati optužnicu, publika je počela s neprimjerenim ponašanjem, počela je da negoduje i bila je glasna. Pošto nisu prestali sa ometanjem rada suda, sutkinja je tražila reakciju sudske policije. Prije toga je konstatovala da optuženi publici signalizira kako će se ponašati. Tražila je i od sudske policije da spusti zastor koji dijeli sudnicu od mjesta na kojem sjedi publika. Nakon toga, publika je napustila prostorije Suda, a u publici su bili zastupnica u Parlamentu BiH Sanja Vulić, članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, premijer Republike Srpske Radovan Višković i mnogi drugi.

Sutkinja je od sudske policije tražila da odstrani sve one koji se ne povinuju naredbi da se smire.

Konačno, optužnica je pročitana, nakon čega je Dodik ustao da se o njoj izjasni. Rekao je da ne razumije ništa od onoga što mu se stavlja na teret, da mu je nejasno, da je optužnica nakaradna i da je nastala pod pritiskom javnosti i nekih ambasada u BiH.

Odbrana je najavila da će imati takav koncept odbrane koji će biti zasnovan na dokazivanju suverenosti BiH odnosno na tezi da zakone može donositi samo Parlament BiH, a ne visoki predstavnik, koji je nametnuo izmjene Krivičnog zakona BiH po kojima se sudi Dodiku.

Oni će tokom postupka dokazivati i tezu o nelegitimnosti visokog predstavnika.

Suđenje će biti nastavljeno 6. marta. 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije