Komisija Predstavničkog doma PS BiH saslušala Tegeltiju zbog zgrade UIO u Banjaluci

Komisija za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH obavila je danas javno saslušanje direktora Uprave za indirektno oporezivanje Zorana Tegeltije te je najavila saslušanje ministra finansija i trezora Srđana Amidžića.

Tegeltija je javno saslušan u vezi s planiranjem, odobravanjem i realizacijom višegodišnjeg projekta nabavke i izgradnje objekta za Regionalni centar Banjaluka i za Glavnu kancelariju Uprave za indirektno oporezivanje BiH u Banjaluci.

Tokom saslušanja članovi Komisije zatražili su od Tegeltije da dostavi dokumentaciju i dodatne informacije u vezi sa predmetom saslušanja, a koje su proistekle iz odgovora na pitanja članova Komisije, prenosi RTRS.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Na osnovu Odluke o javnom saslušanju, najavljeno je da će Komisija za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma PSBiH obaviti i javno saslušanje ministra finansija i trezora BiH Srđana Amidžića, nakon čega će izvještaj i prijedlog zaključaka o obavljenim javnim saslušanjima u vezi s ovim predmetom uputiti Predstavničkom domu PSBiH.

Tegeltija: I zaposleni u UIO u Banjaluci moraju imati normalne uslove za rad

Uprava za indirektno oporezivanje BiH jedna je od najvažnijih institucija u zemlji, tako da je neophodno obezbijediti objekte za Regionalni centar Banjaluka i glavnu kancelariju Uprave u tom gradu da bi zaposleni imali normalne uslove za rad, izjavio je direktor UIO Ziran Tegeltija.

Tegeltija je na saslušanju pred Komisijom za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH rekao da će, na osnovu odluka Savjeta ministara i parlamenta, biti raspisan tender za nabavku dvije zgrade od oko 12.000 metara kvadratnih i njihovo opremanje, ukupne vrijednosti 103,4 miliona KM.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

On je naveo da je za nabavku zgrade Regionalnog centra planirano 32 miliona KM, dok je za zgradu glavne kancelarije UIO i njeno opremanje predviđeno 71,4 milion KM, od čega se 67,5 miliona KM odnosi za nabavku zgrade.

Odgovarajući na pitanje članova Komisije zašto je potreban dvostruko veći prostor, ako su sada zaposleni smješteni u oko 5.900 metara kvadratnih, Tegeltija je rekao da u Banjaluci radi oko 800 zaposlenih u neljudskim uslovima, te da rješavanje tog problema traje još od 2007. godine.

Prema njegovim riječima, pitanje smještaja regionalnih centara UIO u Mostaru, Tuzli i Sarajevu davno je riješeno, ali ne i u Banjaluci, tako da se vlast u Republici Srpskoj pitala da li je postojala namjerna opstrukcija s obzirom da se to nije desilo u proteklih 17 godina.

Objašnjavajući kako se od cifre od 37,9 miliona KM za nabavku jedne zgrade za smještaj zaposlenih u glavnoj kancelariji i Regionalnom centru došlo do sadašnjih 103,4 miliona KM, Tegeltija je rekao da su 2014. i 2017. godine poništeni tenderi za nabavku zgrade jer se ili niko nije javio ili nije bilo adekvatnog objekta, ili sredstava, a 2018. godine dostavljena je jedna ponuda za zemljište i izgradnju zgrade.

Predsjedavajući Komisije Branislav Borenović rekao je da je 2018. bio raspisan tender, a zatim i poništen, kada je bila dostavljena ponuda za zemljište i izgradnju zgrade, a da je tenderskom dokumentacijom tražena gotova zgrada, na šta je Tegeltija odgovorio da UIO nije imala mandat da to promijeni, već samo Savjet ministara.

Tegeltija je rekao da je UIO tražila 2020. godine od Savjeta ministara da se povećaju sredstava za kupovinu zgrade, polazeći od tržišne cijene nekretnina u Banjaluci i onoga što su vještaci utvrdili, nakon ponude jednog ponuđača koji je za zgradu tražio 98,5 miliona KM.

Prema njegovim riječima, dodatna sredstava za kupovinu objekata glavne kancelarije i Regionalnog centra u Banjaluci predviđena su budžetima institucija BiH – 31,5 miliona KM u 2023. godini i 34 miliona KM lani.

Tegeltija je naveo da će biti raspisan tender za nabavku zgrada u skladu sa zakonom o javnim nabavkama, da će biti javan i transparentan, kao i da se nada da će tržišna utakmica biti korektna, odnosno da će se javiti više ponuđača.

Član Komisije Milorad Kojić rekao je da su od 2013. godine cijene nekretnina u Banjaluci porasle tri puta, tako da je bilo neophodno da se obezbijede dodatna sredstva za nabavku zgrada za potrebe UIO.

On smatra da današnje saslušanje nije bilo potrebno, odnosno da se Komisija treba uključiti tek kada bude raspisan tender i predlaže da članovi Komisije u narednih 10 dana posjete Banjaluku kako bi se uvjerili u kakvim uslovima rade zaposleni u UIO u ovom gradu.

Borenović je rekao da rješavanje pitanja zaposlenih u UIO u Banjaluci predugo traje, kao i da se sve završava u 2023. i godinu kasnije, na osnovu “političke odluke”.

On je naveo da će ubrzo sve biti jasno – ko će se i pod kojim uslovima prijaviti, te dodao da se ne odustaje od kupovine gotovih objekata, odnosno ignoriše se mogućnost njihove izgradnje.

Član Komisije Јasmin Emrić rekao je da se stiče utisak da sve vrijeme postoje neke neregularnosti s obzirom na to da predugo traje rješavanje ovog pitanja, prenosi Srna.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije