U Memorijalnom centru Potočari klanjana je dženaza i obavljen ukop sedam žrtava genocida u Srebrenici
Dnas su na mezarju ukopani Senajid Avdić i Hariz Mujić, koji su rođeni 1976. godine. U trenutku ubistva su imali svega 19 godina.
Njihovi posmrtni ostaci pronađeni su u masovnim grobnicama, premještanim da bi se sakrili tragovi zločina.
Danas su ukopani i Fata Bektić (1928), koja je ove godine najstarija žrtva genocida, zatim Hasib Omerović (1961), Sejdalija Alić (1961), Rifet Gabeljić (1964) i Amir Mujčić (1964).
Ukopom žrtava završena je ovogodišnja komemoracija u Memorijalnom centru Potočari.
Ranije danas
Brojne delegacije i zvaničnici su položili cvijeće i odali počast za više od 8.000 žrtava srebreničkog genocida.
Završen je vjerski program, slijedi ukop žrtava.

Reisul-ulema Kavazović: Srebrenica je opomena, a vjera naša snaga
U hutbi povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici, reisul-ulema Husein ef. Kavazović podsjetio je na razmjere zločina, ali i na snagu koju su preživjeli izgradili kroz vjeru i dostojanstvo.
„Bol nas nije slomila. Naučili smo nositi teret tuge koja nas je zločinom zadesila, ali i čuvati sjećanje. Taj teret danas pritiska i one u čije ime je zločin počinjen“, poručio je.
Upozorio je na savremene oblike zla – poricanje i negiranje genocida, te pokušaje izjednačavanja žrtve i zločinca:
„Nikada nećemo ustuknuti. U nama živi snaga da razlikujemo istinu od laži i da se, s Božijom pomoći, odupremo.“

foto BUKA arhiva
Naglasio je važnost zajedništva, vjere i otpora mržnji:
„Na putu zla rastu samo smrt i nesreća. Ovo mezarje nas opominje da mržnja i osveta vode u zločin. Dužni smo misliti o budućnosti Srebrenice i našeg naroda.“
Pozvao je vjernike da potvrde vjeru djelima, podsjećajući na kur’ansko obećanje da će vjernici koji čine dobro biti namjesnici na Zemlji:
„Sve je do nas. Budemo li postojani u vjeri i ulaganju u znanje, možemo ostvariti mir i dobrotu u ovom kraju svijeta.“
Rekao je da je Srebrenica duhovno središte naroda:
„U njoj vadimo rodni list. Iz zla koje se ovdje dogodilo mora se roditi snaga da slobodni, jaki i predani dobru gradimo budućnost.“
Na kraju, reisul-ulema je poslao poruku dostojanstva i nade:
„Islam je vjera ponosa, istine i nade. Tuga nas ne smije odvesti u očaj. Neka pravda zamijeni bol, a nada očajanje.“
Hutbu je završio dovom:
„Allahu, pomozi nam da nađemo lijek za ranjenu dušu. Blagoslovi ljude Srebrenice i njihova potomstva. Usadi u nas spomen na Srebrenicu – danas i za buduće generacije. Amin.“
Završen je komemorativni skup u Potočarima, delegacije polažu cvijeće
U toku je polaganje cvijeća na spomen-obilježje u Potočarima, nakon čega će se pristupiti klanjanju dženaze i ukopu posmrtnih ostataka sedmero identificiranih žrtava genocida u Srebrenici.




Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović bio je posljednji zvaničnik koji se danas obratio u Potočarima
“Prije tri dana, u New Yorku, prvi put u organizaciji UN-a, obilježen je Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici. U narednom periodu, dokle god bude postojala ljudska civilizacija, 11. juli će biti Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici”, poručio je Bećirović.
Povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici, ministar za evropska pitanja Francuske Benjamin Haddad pročitao je zvaničnu poruku predsjednika Republike Francuske Emanuela Makrona (Emmanuel Macron), koji je uputio snažnu poruku sjećanja, priznanja i podrške Bosni i Hercegovini.

– Srebrenica ostaje trajna mrlja u kolektivnom sjećanju Evrope i cijelog svijeta. Ona nas obavezuje na istinu i pravdu – naveo je predsjednik Makron.
Istakao je da istina podrazumijeva potpuno priznanje razmjera zločina koji je, kako je rekao, bio motivisan etničkom mržnjom, te priznanje da međunarodna zajednica nije uspjela da zaštiti civile u julu 1995. godine.
– To je priznanje neuspjeha sa ciljem da se takvo zlo nikada više ne ponovi i da se izgradi zajednička budućnost – dodao je francuski predsjednik.
Naglasio je da pravda znači poštivanje sudskih presuda i da nema mjesta za revizionizam i negiranje na prostoru koji želi biti dio Evropske unije.
– To sjećanje nas obavezuje na hrabrost, na svakodnevnu i neprekidnu izgradnju mira i povjerenja – bez isključivanja bilo koga. Francuska je ponosna što je nakon Drugog svjetskog rata izgradila zajedničku, perspektivnu budućnost sa Njemačkom. I danas, Francuska ostaje uz vas – da podržava Bosnu i Hercegovinu na teškom, ali nužnom putu pomirenja, izgradnje mira i prosperitetne budućnosti u ujedinjenoj Evropi – zaključio je Makron u pismu.
Erdoğan: Genocid u Srebrenici je vječna sramota za čovječanstvo
Predsjednik Republike Turske Recep Tayyip Erdoğan uputio je snažnu poruku povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici, nazvavši taj zločin “crnom mrljom u istoriji čovječanstva” i “vječnom sramotom za međunarodnu zajednicu”.
„U Srebrenici su na najsvirepiji način ubijeni nevini Bošnjaci, dok je svijet nijemo posmatrao. To je neoprostiv propust“, rekao je Erdoğan.
Istakao je da borba protiv zaborava i negiranja genocida mora biti trajna, podsjetivši na riječi Alije Izetbegovića: „Genocid koji se zaboravi, ponovi se.“
Pozdravio je usvajanje rezolucije UN-a kojom je 11. juli proglašen Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici, nazivajući to “pobjedom istine i pravde”.

Dodao je da međunarodna zajednica ni danas nije izvukla pouke, ukazujući na šutnju pred zločinima u Palestini i stradanje više od 56.000 ljudi u Gazi.
Oštro je osudio retoriku negiranja genocida i veličanja ratnih zločinaca, te pozvao na politički dogovor u BiH koji bi donio stabilnost čitavom regionu.
„Turska će nastaviti doprinositi miru, kako bilateralno, tako i kroz međunarodne institucije“, poručio je Erdoğan.
Na kraju, uputio je molitvu za sve žrtve:
„Molim Allaha da podari rahmet šehidima Srebrenice. Klanjam se njihovoj žrtvi.“
Izjava predsjednice Evropske komisije Ursule von der Leyen povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici
Neki događaji u historiji bacaju sjenu koja ostaje prisutna kroz generacije. Genocid u Srebrenici jedno je od najmračnijih poglavlja u kolektivnom sjećanju Evrope.
Od tih zločina prošlo je trideset godina. Danas odajem počast ubijenim bošnjačkim dječacima i muškarcima – njih 8.300 – kao i onima koji se još uvijek vode kao nestali. Uz današnje dostojanstvene ukope nekih od posljednjih identificiranih žrtava, izražavam duboko poštovanje prema majkama, suprugama i kćerkama koje već tri decenije nose teret nezamislivog gubitka.
Naša je dužnost da pamtimo i očuvamo istinu – kako bi buduće generacije tačno znale šta se dogodilo.

Moraju znati da su u ljeto 1995. godine žrtve sistematski ubijane i zakopavane u masovne grobnice, i to unutar tadašnje UN-ove „sigurne zone“ – Srebrenice. Grada u kojem su vjerovali da će biti zaštićeni usred brutalnog rata koji je razarao Bosnu i Hercegovinu.
Evropska unija nikada neće zaboraviti šta se ovdje dogodilo.
Ne bježimo od svoje prošlosti niti od odgovornosti zbog neuspjeha da spriječimo i zaustavimo genocid.
Nikada nećemo dopustiti da se piše drugačija verzija historije.
Odlučno odbacujemo i osuđujemo svako negiranje, umanjivanje ili izvrtanje istine o genocidu u Srebrenici, kao i veličanje ratnih zločinaca.
Politički lideri snose posebnu odgovornost u tom pogledu – kako u Bosni i Hercegovini, tako i širom Zapadnog Balkana.
Oni moraju biti primjer – priznajući sudski utvrđene činjenice i iskreno odajući počast žrtvama. Također, moraju aktivno raditi na pomirenju, suprotstavljajući se ideologijama mržnje koje su dovele do ovih zločina.
To je jedini put ka svjetlijoj i prosperitetnijoj budućnosti za generacije koje dolaze.
Na kraju, želim poslati jasnu poruku svim građanima Bosne i Hercegovine: Evropska unija je uz vas. Ostajemo potpuno posvećeni podršci vašoj zemlji na njenom putu ka članstvu u EU. Vaši politički lideri moraju učiniti svoj dio kako bi Bosna i Hercegovina zauzela mjesto koje joj pripada – u srcu naše zajedničke evropske porodice.
Hrvatski premijer Andrej Plenković održao je govor na komemoraciji u Potočarima.
“Obraćam vam se s dubokim poštovanjem, tugom i suosjećanjem povodom 30. obljetnice genocida u Srebrenici, najstrašnijeg zločina počinjenog na evropskom tlu nakon Drugog svjetskog rata. Već je 30 godina prošlo od dana kada je više od 8.000 muškaraca i dječaka brutalno ubijeno samo zato što su bili Bošnjaci.Njihove obitelji zauvijek razorene, a međuljudsko povjerenje duboko ranjeno. U ime Vlade Republike Hrvatske izražavam iskrenu sućut i suosjećanje osobito vama, obiteljima žrtava čija je bol nemjerljiva Hrvatska i BiH bile su žrtve agresije Miloševićevog režima, a brojni naši gradovi i sela doživjeli su teške zločine, razaranja i žrtve. Tisuće obitelji oplakivali su svoje najmilijije, kao i vi ovdje sada u Srebrenici i mi još uvijek tragamo za 1.744 nestale osobe, a njihova sudbina ostaje otvorena rana našega društva, Srebrenica je više od mjesta stradanja, ona je simbol opomene. Ovdje je zlo doseglo svoju krajnju genocidnu formu. Ovdje su zakazali i međunarodni mehanizmi ali i temeljna načela čovječnosti” rekao je u svom govoru Plenković

Danas kada ponovo svjedočimo ratovima, patnji civila i rušenju pravnog poretka u Evropi i svijetu, još snažnije osjećamo koliko je mir krhak i dragocjen. Srebrenica nas trajno obvezuje da budemo čuvari istine, da zločini nikad ne ostanu nekažnjeni i da nijedna žrtva ne bude zaboravljena.
Sjećanje na Srebrenicu univerzalna je poruka da se više ne dogodi sličan zločin. Naša je zajednička dužnost promicati međusobno poštovanje, dijalog i čovječnost. Bez obzira na nacionalni identitet, vjeru ili ideološka uvjerenja. Prava i istinska promidba može se graditi samo na istini, pravdi i iskrenosti.
Gledajući prema naprijed Hrvatska iskreno želi vidjeti BiH kao punopravnu članicu EU i snažno podupire sve napore koje ulažete u tom smjeru. S vjerom u mir i zajedničku budućnost poklanjamo se danas svim žrtvama srebreničkog genocida. Neka svi nevini počivaju u miru”
Ministar vanjskih poslova Kraljevine Nizozemske Caspar Veldkamp na komemoraciji u Potočarima: Stidimo se što smo zakazali da zaštitimo Bošnjake u Srebrenici
Ministar vanjskih poslova Kraljevine Nizozemske Caspar Veldkamp u svom obraćanju na komemoraciji u Potočarima rekao je da osjeća duboku sramotu zbog toga što je međunarodna zajednica zakazala u zaštiti Bošnjaka u Srebrenici.
„Svaki mezar u Potočarima izgleda isto – bijeli nišani poredani u nepreglednim redovima. Ipak, svaki od njih nosi različito ime i predstavlja tragičan kraj jednog života – oca, djeda, muža, sina, majke… različitih ljudi, ali sa jednom zajedničkom osobinom: svi su bili Bošnjaci.
Zato ovdje danas stoje identični nišani. Zato su ti životi prekinuti istog tragičnog dana – 11. jula 1995. godine. I zato smo danas ovdje, da se prisjetimo njih, njihovih majki, supruga, braće, sestara, djece i prijatelja.
Mi se sramimo. Kao međunarodna zajednica, sramimo se što nismo zaštitili više od 8.000 muškaraca i dječaka, žena i djevojčica. A ja se lično sramim što je Nizozemska, kao dio te zajednice, snosi moralnu i političku odgovornost zbog nesprječavanja genocida. Zbog toga ponavljam najdublje izvinjenje koje je već ranije, u ime Nizozemske, izrečeno upravo ovdje – u Potočarima“, poručio je Veldkamp.
Dodao je da je svjestan kako njegove riječi ne mogu promijeniti bolnu stvarnost porodica žrtava, ali da postoji obaveza suočavanja s historijom.
„Dugujemo žrtvama da ih se i dalje sjećamo. To činimo podržavajući prošlogodišnju Rezoluciju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, kojom je 11. juli proglašen Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici.
To činimo i kroz saradnju s preživjelima, kako bi sjećanje ostalo živo – uključujući i podršku Memorijalnom centru Srebrenica ovdje u Potočarima. Takođe, to činimo kroz obrazovanje o genocidu. I sam činim to svojim dolaskom danas – da čujem vaše priče, da dijelim vašu tugu, možda i vašu ljutnju. Da zajedno s vama tugujem.
Svi ti napori danas su važniji nego ikada – u vremenu kada se veličaju ratni zločinci i kada svjedočimo rastućem poricanju onoga što se ovdje dogodilo“, naglasio je Veldkamp.

Ministar je posebno upozorio na opasnosti historijskog revizionizma.
„Moramo jasno i glasno govoriti protiv pokušaja prekrajanja istine. Potrebna nam je pouzdana, istinita slika historije. Jer gorka je istina da se zvjerstva poput onih u Srebrenici mogu ponoviti.
Nismo postali imuni na takve strahote. Nakon ratova u bivšoj Jugoslaviji, nadali smo se da je rat na evropskom tlu stvar prošlosti. A danas, više od tri godine, svjedočimo brutalnoj agresiji na Ukrajinu. I van Evrope svijet je suočen s brutalnim nasiljem i ljudskom patnjom – u Sudanu, na Bliskom istoku, u Mijanmaru i drugim dijelovima svijeta.
Vašu bol ne možemo ukloniti. Bol Srebrenice i Bosne i Hercegovine dijelimo s vama. Ali možemo i moramo nastaviti suočavanje s historijskom istinom, kako bismo korak po korak učili iz prošlosti“, rekao je Veldkamp.
Poručio je da, iako je zadatak težak, a stvarnost složena i izazovna, ne smijemo ostati zarobljeni u prošlosti.
„Naša je odgovornost da gradimo zajedničku budućnost – zajedno s drugim evropskim zemljama, doprinosimo stabilnosti u Bosni i Hercegovini. Zahvalan sam na vezama i prijateljstvu koje raste između BiH i Nizozemske. Zajedno započinjemo novo poglavlje u našoj zajedničkoj istoriji – i u evropskom kontekstu.
Naša nada je budućnost dostojna generacija koje dolaze. Budućnost koju ćemo graditi u međusobnom poštovanju i razumijevanju – nikada ne zaboravljajući prošlost.

Upravo time – zajedničkom izgradnjom budućnosti – odajemo istinsku počast žrtvama genocida i iskazujemo poštovanje onima koji su preživjeli“, zaključio je Veldkamp.
Glavni tužilac Mehanizma za međunarodne krivične sudove Serge Brammertz na komemorativnom skupu podsjetio na zločine u kojima je ubijeno više od osam hiljada ljudi, uglavnom muškaraca i dječaka.
Rekao je da je važno govoriti istinu, ali i spomenuti važnost presuda protiv osuđenih za genocid i navoditi imena presuđenih zločinaca za genocid Ratka Mladića i Radovana Karadžića .
“Odajemo počast žrtvama genocida i tako što imenujemo zločince Karadžića i Mladića. Njihova djela donijela su patnju hiljadama ljudi. Ali su izvedeni pred međunarodni sud. I žrtve su smogle hrabrosti i snage da svjedoče. Genocid ovdje nije bio izolovan zločin. On je bio dio organizovanog etničkog čišćenja. Međunarodna zajednica ono što se ovdje dogodilo naziva pravim imenom – genocid. Međunarodni sudovi su presudili da je ovdje bio genocid”, poručio je Brammertz, dodajući da se još uvijek traži 1.000 ljudi s područja Srebrenice koji se vode kao nestali.
Sophie Rhys-Jones vojvotkinja od Edinburgha, obratila se danas na komemoraciji, i prenijela poruku bitanskog kralja Charlesa.
“Žao mi je što ne mogu danas biti s vama. Duboko sam počastvovan i zahvalan što imam priliku poslati vam poruku. Ranije sam govorio o strašnim događajima prije 30 godina. Mnogi pojedinci odgovorni za genocid stali su pred lice pravde. Ali to ne sprječava nas da se pobrinemo da se takvo nešto nikada više ne ponovi i da priznamo neuspjeh međunarodne zajednice da spriječi strahote. Ponizno pozdravljam majke Srebrenice koji puno rade da sačuvaju sjećanje na preživjele. Svima im se izrazito divim. Možemo mnogo naučiti iz njihove borbe i oni mogu biti inspiracija svima nama” stoji u poruci

Ministrica vanjskih poslova Švedske Maria Malmer Stenergard istakla je kako želisiskazati saosjećanje sa porodicama i prijateljima onih koji su stradali u srebreničkom genocidu.
“30 godina nakon ovog strašnog genocida pokazale su da se mir ne može uzimati zdravo za gotovo. Nastavlja se rad na identifikaciji žrtava, osiguravaju nulte tolerancije prema negiranju genocida i privođenju zločinaca.
Današnje obilježavanje je važno i zato je Švedska prošle godine bila kosponzor rezolucije UN-a o Srebrenici. Švedska ostaje predan partner i prijatelj koji tijesno sarađuje sa onima koji su odlučni da postignu trajno pomirenje i napredak. Odajmo počast žrtvama boreći se za budućnost obilježenu mirom i tolerancijom”, kazala je švedska ministrica na komemoraciji.
Ministar vanjskih poslova Danske Lars Lokke Rasmussen na Komemoraciji u Potočarima kazao je kako smo svi uvjeravani da se nakon strahota Drugog svjetskog rata takav zločin ne može ponoviti.
“Danas sam s vama da bih odao počast žrtvama srebreničkog genocida. Više od 8.000 srebreničkih muškaraca i dječaka je sistematski ubijeno. To nisu bile brojke, nego sinovi, muževi, braća. Kao međunarodna zajednica imamo zajedničku odgovornost da sačuvamo sjećanje na ove zločine i da osiguramo da se te strahote nikada ne ponove. Samo sjećanje nije dovoljno. Danska stoji uz narod BiH u izgradnji zemlje u kojoj će vladati mir. Danas upoznajemo hrabrost onih koji se bore za mir, koji nastoje da izliječe rane i gledaju u budućnost bez podjela”.
Joachim Gauck, bivši predsjednik Njemačke, poručio je tokom obraćanja na komemoraciji tokom obilježavanja 30.godišnjice genocida u Srebrenici da 11.juli dan kada svi moramo zastati i prisjetiti se boli.
“Do danas nas proganja mučno pitanje kako je mogao da se dogodi najstrašniji masakr na evropskom tlu od završetka drugog svjetskom rata, naočigled cijele svjetske javnosti, čak u zaštićenoj zoni UN-a Odgovor na to pitanje nas duboko sramoti. Međunarodna zajednica, uključujući i nas Nijemce je zakazala. Nismo učinili dovoljno da zaštitimo ubijanje. Oni koji su tražili zaštitu ostavljeni su na cjedilu. Naša je dužnost priznati taj neuspjeh. Poruka iz Srebrenice je da okretanje glave nije opcija. Čak i danas postoje glasovi koji izvrću činjenice, slave zločince i negiraju genocid. Tom historijskom revizionizmu odlučno se suprotstavljamo rekao je Gauck

Brojne delegacije i međunarodni zvaničnici najavili su svoj dolazak danas u Srebrenicu, na obilježavanje 30 godišnjice genocida i Međunarodnog dana sjećanja na genocid u Srebrenici, a neki od njih već su stigli u Potočare.
U Potočare je stigao i bivši visoki predstavnik u BiH Valentin Incko.
On je nametnuo izmjenu krivičnog zakona da negiranje genocida bude kažnjivo.
“Ja sam sa zakonom protiv negiranja genocida učinio sve , neću danas više ništa komentirati , nego da dam počast žrtvama. Moje mjesto danas nije u Beču nago u Srebrenici”-” izjavio je medijima Incko.
U Memorijalni centar Potočari stigli su članovi Predsjedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić
Njemački parlament, odnosno Bundestag, će danas početi svoju sjednicu razmatrajući tačku o 30. godišnjici genocida nad Bošnjacima u Srebrenici.
Prema objavi na stranici Bundestaga, ovom tačkom će se obilježiti 30. godišnjica najvećeg ratnog zločina u Evropi nakon kraja Drugog svjetskog rata.
Rasprava o ovoj godišnjici je u skladu s glasanjem Njemačke za uspostavu Međunarodnog dana sjećanja na genocid u Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija prethodne godine.
U objavi na stranici Bundestaga o genocidu u Srebrenici navodi se i uloga UN-ovih snaga, odnosno nizozemskog bataljona, u ovom ratnom zločinu.
“Srebrenica je tokom rata u Bosni bila zaštićena zona. Vojska bosanskih Srba ušla je u tu zonu i izvršila genocid uprkos prisustvu 400 do 450 slabo naoružanih nizozemskih mirovnjaka UN-a. Mirovne snage UN-a bile su vojno daleko inferiornije od napadača i nisu imale ovlaštenje da upotrijebe silu kako bi sproveli svoj zaštitni mandat”, navodi se u objavi Bundestaga.
Ko je stigao u Potočare?
Povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici u Potočare su stigli visoki predstavnik Christian Schmidt, članovi Predsjedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić, bivši visoki predstavnik Valentin Inzko, premijer Hrvatske Andrej Plenković, predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, predsjednik Evropskog vijeća Antonio Costa, šef EU Delegacije u BiH Luigi Soreca, premijer FBiH Nermin Nikšić, ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković, poslanica Evropskog parlamenta Tineke Strik, evropska komesarka za proširenje Marta Kos, premijer Kosova Albin Kurti, ambasador Palestine u BiH Rezaq Namoura, britanski ambasador Julian Reilly, predsjednik SDA Bakir Izetbegović, bivši član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović, ministar za pomirenje, regionalnu saradnju i društvenu stabilnost Republike Srbije Usame Zukorlić,
Među onima koji će danas biti ukopani su dvojica mladića, Avdić Senajid i Mujić Hariz, obojica rođeni 1976. godine. Imali su samo 19 godina kada su im prekinuti snovi, mladost i životi. Njihovi posmrtni ostaci pronađeni su u masovnim grobnicama, premještanim da bi se sakrili tragovi zločina. Danas, tri decenije kasnije, konačno će biti pokopani onako kako zaslužuju – s imenom, dostojanstvom i molitvom.
Uz njih, u mezarju će biti položeni i Bektić Fata (1928), Omerović Hasib (1961), Alić Sejdalija (1961), Gabeljić Rifet (1964) i Mujčić Amir (1964).
Izjave povodom obilježavanja 30.godina Srebrenice
Vojin Mijatović, ministar razvoja, poduzetništva i obrta Federacije BiH oglasio se na Facebooku dan uoči godišnjice genocida u Srebrenici.
“Srebrenica. Mjesto na kome su pripadnici mog naroda počinili genocid nad mojim narodom. Ko razumije, razumio je. Ko ne razumije neće nikada….”
Da se nikada, nikome ne ponovi – napisao je Mijatović.
Bivši predsjednik Crne Gore i lider DPS-a Milo Đukanović oglasio se na društvenim mrežama povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici.
“Navršilo se tri decenije od stravičnog zločina u Srebrenici koji je od strane najviše međunarodne sudske instance kvalifikovan kao genocid.
Pridružujem se svima koji obilježavaju Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici, uz duboki naklon žrtvama i iskreno saosjećanje sa njihovim porodicama. Isto tako i svima koji osuđuju negiranje genocida.
Zabrinjava neodlučnost naših društava da se tome suprotstave, kao i odsustvo političke volje da se sankcionišu vinovnici, i nespremnost za suočavanje sa prošlošću. Takvom ponašanju doprinosi i indolentnost međunarodne zajednice, prije svega Evropske unije, u odnosu na sve izraženije pojave negiranja zločina i na veličanje ratnih zločinaca.
Srebrenička tragedija nije samo bosanska, niti balkanska, nego je i duboka rana Evrope. Ignorisanje pravde i istine, i nepoštovanje međunarodnog prava nosi sa sobom realnu opasnost od ponavljanja tragičnih događanja 90-tih – poručio je Đukanović.
Predsjednik HDZ-a Dragan Čović odao je počast žrtvama genocida u Srebrenici, poručivši kako je obaveza svih čuvati istinu.
“Ujedinjeni u trajnom sjećanju na patnju i stradanje tisuća nevinih i stravično ubijenih žrtava, danas zajednički obilježavamo 30. obljetnicu genocida u Srebrenici. Iznova se obvezujemo čuvati istinu o Srebrenici i ne dopustiti da takva bol više ikada zadesi našu domovinu Bosnu i Hercegovinu”, poručio je Čović.
Ministrica vanjskih poslova Austrije Beate Meinl-Reisinger oglasila se povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici te je navela kako suosjećanje nikada ne smije biti ušutkano.
U komentaru na društvenoj mreži X, austrijska šefica diplomatije je rekla kako su misli danas uz majke i porodice žrtava.
“Genocid u Srebrenici podsjeća nas na ono što se može dogoditi kada međunarodna zajednica zakaže. Naše misli danas su s majkama, sestrama i porodicama žrtava. Bol ostaje i naše suosjećanje nikada ne smije biti ušutkano”, navela je.
Ističe kako put do mira vodi kroz priznavanje patnje.
“Trideset godina kasnije, naš pogled ne može biti usmjeren isključivo u prošlost. Sjećanje znači preuzimanje odgovornosti za sadašnjost. Put do mirne budućnosti na Zapadnom Balkanu vodi kroz priznavanje patnje i pomirenje, a ne kroz relativizaciju i poricanje”, poručila je.
Na kraju, Meinl-Reisinger je navela kako
“Naša zajednička evropska dužnost je učiti iz historije. Vrijednosti ljudskog dostojanstva, pravde i vladavine prava nikada ne smiju biti napuštene. Srebrenica je bila rezultat mržnje, huškanja i ravnodušnosti. Nikada više ne smijemo dopustiti da takve tendencije zauzmu centralno mjesto ni u Evropi ni bilo gdje drugo”, zaključila je.
Komesarka Evropske unije za proširenje Marta Kos izjavila je u petak kako je Srebrenica dubok ožiljak u evropskoj historiji te kako “moramo reći ne mržnji i veličanju ratnih zločinaca”, javlja Anadolu.
Kos je na svom X nalogu objavila videoporuku povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici, koji je u julu 1995. počinila Vojska Republike Srpske u “zaštićenoj zoni” Ujedinjenih nacija u Srebrenici.
“Danas sam u Srebrenici kako bih odala počast žrtvama genocida počinjenog na ovim prostorima prije 30 godina”, poručila je Kos te nastavila:
“Sistematski je ubijeno najmanje 8.372 Bošnjaka. Ukopani su u masovne grobnice kako bi se prikrio zločin. Mnogi se još uvijek vode kao nestali. Srebrenica je najgori zločin počinjen u Europi nakon Drugog svjetskog rata. Danas će biti ukopano sedam žrtava. Sedam će naći svoj smiraj. Sedam tek nedavno identifikovanih. Najmlađi Senajid Avdić i Hariz Mujić imali su samo 19 godina. Najstarija Fata Bektić imala je 67. Nadam se da će njihove porodice pronaći bar neki mir”, navela je Kos.
Dodala je da se genocid u Srebrenici dogodio za njenog života, “tako blizu nama, što nas”, kako je istakla, “podsjeća da su ljudi sposobni za nezamislivo i da mržnja i dehumanizacija mogu dovesti do najgorih zločina”.
“Srebrenica je dubok ožiljak u evropskoj historiji. Naša je dužnost da se sjećamo, da ustanemo i nikada ne skrenemo pogled kad god zagovornici mržnje dovode u pitanje ljudska prava i podrivaju dostojanstvo drugih. Moramo reći ne podjelama, ne mržnji, ne veličanju ratnih zločinaca. Umjesto toga trebali bismo se zajednički okrenuti budućnosti”, poručila je Kos.
Zbog genocida i drugih zločina koji su se desili tokom pada Srebrenice 11. jula 1995., kada je ubijeno više od 8.000 Bošnjaka, do sada su pred međunarodnim i domaćim sudovima osuđene 54 osoba na 781 godinu i pet doživotnih kazni zatvora.