Zadržavanje pjevačice Severine Vučkovič u policiji prilikom pokušaja ulaska u Srbiju izazvalo je veliku pažnju javnosti u regionu.
No, Severina nije jedina poznata osoba koja je zbog vlastith stavova ili poteza u Srbiji proglašena “opasnom” po nacionalnu bezbjednost.
Vlasti u Srbiji, predvođene predsjednikom Aleksandrom Vučićem i njegovim poslušnicima ulazak u tu zemlju nedavno su zabranile i glumcu Feđi Štukanu. Štukan je učestvovao u masovnim građanskim protestima protiv nasilja koji su se održavali u Beogradu. Štukan je noć proveo u policijskoj čekaonici na aerodromu “Nikola Tesla”, a onda je vraćen u Bosnu i Hercegovinu.
Ulazak u Srbiju zabranjen je i pjevačici Selmi Bajrami i to zbog “pokazivanja simbola Albanije” na jednom njenom nastupu. O njenom je slučaju govorio i nekadašnji direktor BIA Aleksandar Vulin koji je kazao da je pjevačici zabranjen ulazak u zemlju po njegovom naređenju.
“Ne možete pokazivati simbole ‘Velike Albanije’ i uzimati novac u Srbiji. Kome je ‘Velika Albanija’ ponos, Srbija ne treba da bude tezga. Kao što sam rekao, dok sam služio Srbiji kao direktor BIA izdao sam jedan broj naredbi koje se odnose na sve one koji gaze dostojanstvo Srbije i našeg naroda. Ne znam koje naredbe su ostale na snazi ali najbolje da izdajnici i oni koji misle da se može nekažnjeno pljuvati po Srbiji to sami provjere” kazao je Vulin.
Pljuvanje po Srbiji je u slučaju pjevačice Severine je kritika koju je uputila zbog negiranja genocida u Srebrenici.
Prošle godine crnogorskoj pevačici Jadranki Barjaktarović je takođe zabranjen ulazak u Srbiju nakon što je na jednoj političkoj proslavi u Crnoj Gori promijenila tekst numere, te umjesto “Ne može nam niko ništa, jači smo od sudbine”, pjevala “Ne može nam niko ništa jači smo od Srbije”. Jadranka je nešto kasnije vraćena sa srpske granice, kada je iz Crne Gore krenula ka Beogradu, a odluka o zabrani ulaska u Srbiju stupila je na snagu odmah.
Pjevač Sadik Hasanovićiz Srebrenika takmičio se u Beogradu u muzičkom takmičenju “Zvezde Granda” gdje je došao do finala. Ulazak u Srbiju zabranjen mu je zbog fotografija sa Naserom Orićem.
Zabranu ulaska u Srbiju zbog incidenta na koncertu imaju i najpopularniji reperi na Balkanu. Sarajevski dvojac Jala i Buba zabranu je dobio zbog incidenta na njihovom koncertu kada je obezbjeđenje pjevača napalo mladića iz publike.
Lista onih kojima je ulazak u Srbiju zabranjen tu ne završava. Pored pjevača na njoj se i nalaze antiratni aktivisti iz Rusije, kao i kritičari ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Sa beogradskog aerodroma među poslednjima je 8. juna morao da se vrati rusko-izraelski novinar Roman Perl.
Perl je angažovan na zajedničkom projektu Glasa Amerike i Radija Slobodna Evropa “Current time – Aktuelnosti”, a u Srbiju je krenuo u privatnu posjetu.
Razlog otkazivanja gostoprimstva je “bezbjednosni rizik” koji su vidjele vlasti Srbije.
Mjere protiv ruskih državljana počele su nakon što je tadašnji šef obavještajne agencije Aleksandar Vulin stavljen na američku “crnu listu” 2023. zbog, pored ostalog, bliskosti sa Putinovim režimom. Među prvima koji su bili zadržani na beogradskom aerodromu prilikom ulaska u Srbiju uz obrazloženje da postoje “bezbjednosne smetnje” za njihov boravak je mirovni aktivista Peter Nikitin.
Dva meseca kasnije, krajem septembra 2023. Srbiju su napustili antiratni aktivista iz Sankt Peterburga Vladimir Volohonski kao i Jevgenij Iržanski.
Dvojici protivnika invazije na Ukrajinu, koji su u Srbiju došli početkom 2022, tada je ukinuto pravo na privremeni boravak.
Prema Zakonu o strancima “neprihvatljiv bezbjednosni rizik postoji ukoliko raspoloživi podaci i saznanja ukazuju da stranac zagovara, podstiče, pomaže, priprema ili preduzima aktivnosti kojima ugrožava ustavno uređenje i bezbjednost Srbije”.
Kao i ako se “ugrožavaju dobra zaštićena međunarodnim pravom i nacionalna, regionalna i globalna bezbjednost od značaja za Srbiju i pravni poredak”.
U Zakonu o strancima piše da Ministarstvo unutrašnjih poslova pribavlja mišljenje državnog organa nadležnog za zaštitu bezbjednosti Srbije u pogledu procjene da li ulazak ili boravak stranca predstavlja neprihvatljiv bezbjednosni rizik.
Državni organ koji dostavlja to mišljenje je u većini slučajeva obaveštajna služba Bezbednosna informativna agencija.
Dok procenu u cilju prevencije kriminala i zaštite javne bezbjednosti može dati i jedinica Ministarstva unutrašnjih poslova nadležna za borbu protiv organizovanog kriminala i terorizma.