U Banjaluci bi danas trebalo da bude zvanično određen novi iznos i način određivanja minimalne plate u RS. Podaci pokazuju da od oko 290.000 zaposlenih u Republici Srpskoj platu u iznosu do 1.000 KM prima više od 90.000 radnika.
Prema podacima Poreske uprave RS platu u iznosu do 1.000 KM u RS zarađuje 91.211 radnik (oko 31 odsto) objavio je Savez sindikata RS prošle godine.
Poznat je stav Savez sindikata RS da se najniža, minimalna zarada, zloupotrebljava.
“Ona prvenstveno predstavlja zaštitnu kategoriju za radnike bez kvalifikacija, NK radnike, a veliki broj poslodavaca u privrednim proizvodnim i uslužnim djelatnostima čak i radnicima sa srednjom pa i visokom stručnom spremom prijavljuju i isplaćuju platu koja je jednaka ili neznatno veća od najniže plate, a razliku plate isplaćuju u koverti što je nelegalno“, istakli su u sindikatu.
Danas je u Banjaluci zakazana sjednica Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske. Članovi Ekonomsko-socijalnog savjeta (sindikalci, poslodavci i predstavnici Vlade) ranije su naveli da će na sjednici biti riječi o najnižoj plati u Srpskoj za ovu godinu, a koji će biti njen iznos otkrio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik na pres konferenciji u četvrtak.
On je rekao da će u Srpskoj biti uvedena tri razreda minimalne plate.
“900 maraka za najednostavnije poslove, 1.000 za srednju školu, a visoka škola 1.300 KM. Sve ide u cilju da 2026. godine imamo prosječnu platu u Srpskoj koja će iznositi 2.000 KM”.
Unija poslodavaca RS nakon toga saopštila je da su intenzivno radili sa institucijama Republike Srpske na pronalaženju najadekvatnijih rješenja za utvrđivanje najniže plate za 2025. godinu i da je postignuta saglasnost upravo o iznosima koje je saopštio predsjednik RS Milorad Dodik.
“U okviru dijaloga sa institucijama postignuta je saglasnost o utvrđivanju tri iznosa najniže plate – 900 КM za poslove koji odgovaraju stručnoj spremi – nekvalifikovani radnik (NК), polukvalifikovani (PК) i kvalifikovani radnik (КV). Zatim, 1.000 КM za poslove koji odgovaraju srednjoj stručnoj spremi i visokokvalifkovani radnik (VКV), te 1.300 КM za višu stručnu spremu (VS) i visoku stručnu spremu (VSS)”, saopštila je Unija poslodavaca Republike Srpske.