Kolika je “rupa” u budžetu Republike Srpske kada kasne plate i doprinosi?!

Kolika je „rupa“ u budžetu Republike Srepske kada je došlo do onoga što nikako nije smjelo da se desi, a to je da zdravstvenim radnicima, kojima su uslovi rada ionako otežani i koji često rade bez uplaćenih doprinosa, sada kasne i plate?

Pitala je ovo poslanik PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Tanja Vukomanović, nakon što su se zdravstveni radnici pobunili zbog kašnjenja plata i upozorili da je stanje u zdrKolika je avstvu alarmantno. 

“Da li se iko bavi rješavanjem problema u zdravstu i zadržavanjem zadravstvenih radnika koji su umjesto najavljivanog i zasluženog povećanja plata, dočekali da im plate kasne? Mladi ljekari zbog loših uslova odlaze u inostranstvo, a stariji u penziju i ozbiljno se nameće pitanje – ko će građane Republike Srpske da liječi za nekoliko godina”, navodi ona.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Dodaje da je premijer Radovan Višković još prije šest godina priznao da „zdravstvo krvari“ i da će Vlada Republiki Srpske posebnu pažnju posvetiti ovoj oblasti, međutim, to se nije desilo.

“Zdravstveni sistem i dalje krvati. A umjesto plate ljekarima, rastu liste čekanja, dugovi, spisak lijekova kojih nema, kao i nezadovoljstvao pacijenata i ljekara”,rekla je Vukomanović.

Ona ističe da je najbolji primjer kako se ophode prema zdravstvenom sistemu jeste Univerzitetski klinički centra, na čiju je garažu potrošeno 40 miliona KM i još uvijek nije završena, dok je UKC najveći poreski dužnih u Republici Srpskoj, ali za te obaveze nema ni približo toliko miliona.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Ovakvo stanje u jednoj od najvažnijih oblasti je ozbiljan alarm da se zapitamo šta se dešava sa budžetom Republike Srpske i ko će sljedeći da podnese žrtvu dugova u kojim se nalazimo? Imali smo priliku da vidimo da se premijer i predsjednik hvale informacijiom da će penzije biti isplaćene na vrijeme, da li to zanači da treba svi da sjedimo ispred televizora i čekamo da nam jave koju od svojih redovnih obaveza će Vlada sljedeći mjesec ispuniti na vrijeme”, upitala je Vukomanović.

Podsjetimo juče je Mirko Šerbedžijapredsjednik Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara RS, potvrdio je za portal BUKA da situacija izaziva veliki strah među radnicima da plate neće biti isplaćene na vrijeme, a čak i kad budu isplaćene, kašnjenja će se nastaviti. „Zakazali smo sastanak sa Strukovnim sindikatom doktora medicine RS i novoosnovanim sindikatom nemedicinskog kadra RS za narednu sedmicu, gdje ćemo dogovoriti korake koje ćemo poduzeti,“ izjavio je Šerbedžija, naglašavajući da je situacija alarmantna.

I iz Samostalnog sindikata radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Republike Srpske potvrđeno je da se radnici suočavaju sa višemjesečnim kašnjenjem plata, uključujući platu za juni koja još uvijek nije isplaćena. Ovo posebno pogađa zaposlenike u domovima zdravlja na jugu RS i bolnicama u Doboju, Trebinju, Foči i Bijeljini.

“Pored kašnjenja plata, ozbiljan problem predstavlja i nedostatak u uplati poreza i doprinosa, što ugrožava socijalna i zdravstvena prava radnika, uključujući njihov penzioni status. Dugotrajno kašnjenje u uplati ovih obaveza može imati ozbiljne posledice na zdravstveno osiguranje i životnu sigurnost radnika. Finansijski problemi su pogoršani hroničnim zaduživanjem Fonda zdravstvenog osiguranja, što dodatno destabilizuje sektor. Nedostatak adekvatne komunikacije između lokalnih vlasti i resornog ministarstva otežava donošenje efikasnih mjera za rešavanje trenutnih problema”, kaže za BUKU Aleksandar Dragušić, zamjenik predsjednika Samostalnog sindikata.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije