Koalicioni tronožac u Srpskoj nestabilan?

Pomalo je otužno bilo nedavno gledati Marka Pavića, predsjednika vladajućeg DNS-a i načelnika općine Prijedor, kako nakon sastanka kod predsjednika RS Milorada Dodika, crveneći se u licu i u očitoj nelagodi, odgovara na pitanje novinara zbog čega je u svega 24 sata promijenio svoj stav o Zakonu o katastru RS.

Samo dan ranije, kao grom iz vedra neba, osvanula je vijest da poslanici koalicionog DNS-a u NSRS, a po nalogu Pavića, neće glasati za ovaj zakon, čije je usvajanje zbog promjena prava vlasništva nad državnom imovinom nešto kasnije izazvalo ipak (ne)očekivano mlaku reakciju OHR-a.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Zagrebemo li se malo ispod površine, sama po sebi nameću se neka pitanja, od kojih su dva ključna: je li se Pavić isključivo zbog vlastitih interesa u Prijedoru i borbe za građevinske lokacije, što predviđaju odredbe Zakona o katastru, usudio makar na dan pokazati zube Dodiku? Odnosno ko će iz vladajuće strukture u gramzivoj borbi za pogodnosti koje sa sobom donosi vlast naredni put Dodiku reći ne?

Drugo pitanje je – znači li prvo koaliciono otkazivanje poslušnosti SNSD-u institucionalni početak problema među vladajućom trojkom, uzrokovanih iznimno teškom ekonomskom situacijom i najavom socijalnih nemira?

Jedan od lidera opozicije u RS i predsjednik PDP-a Mladen Ivanić smatra da će prvi veliki problemi za vlast uslijediti naljeto.

“Još ekonomsko i političko stanje nije došlo do tog okvira, iako je mnogo preduzeća koja zavise od budžeta, a budžet je sve tanji. Međutim, za nekoliko mjeseci će uslijediti unutrašnja bitka za prevlast, što će proizvesti sve više nezadovoljstva i borbu unutar koalicije”, ističe Ivanić.

Socijalne nemire on još ne očekuje, zaključivši da se vlast barem nakratko pobrinula za to.

“Poklopili su sve ključne organizacije, boračka udruženja, sindikate i druge preko njihovih rukovodstava. No, pitanje je koliko će to potrajati”, kaže Ivanić.

Iako prve trzavice nisu izazvale veće posljedice po trojku, ovaj događaj ipak je pokazao da će koalicija u predstojećem periodu biti u velikim problemima, budući da i najveći optimisti ne vjeruju da će vlada Aleksandra Džombića, ali i on lično, netaknuti dočekati kraj mandata.

Tako ekonomski ekspert iz Banje Luke Damir Miljević za novu vlast i vladu predviđa najcrnji scenarij.

“Prije svega, razvoj situacije nepovoljan je za Vladu RS. Uz to, kada pogledate njen personalni sastav, mislim da će premijer i ministri biti žrtvena janjad. Neko mora biti kriv, a veliki vođa to sigurno neće. Ne mislim da će se ova vlada održati duže od šest mjeseci”, smatra Miljević.

On predviđa rekonstrukciju, “koja suštinski ništa neće promijeniti”, zaključivši da će Dodik i njegovi najbliži saradnici na taj način pokušati smiriti javnost.

Bolji poznavaoci političkih prilika u BiH, analizirajući trenutno stanje u državi, ne vide preveliku razliku među entitetima, makar Federacija zaostaje kada je u pitanju uspostava nove vlasti.

U narednom periodu opozicija i nevladin sektor, onaj dio koji nije blizak vlasti, “pucat” će i u pravcu Petra Đokića, lidera SP-a, koji nosi teško breme sudske presude.

Đokić je, naime, prije četiri godine pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora jer je njegova privatna firma “krala” impulse “Telekomu Srpske”, te na taj način stekla dobit od oko 140.000 KM.

Budući da je poznato kako je Đokić na sve načine lobirao za poziciju ministra policije RS, koju na kraju nije dobio, špekulira se da Dodik toliko daleko nije mogao otići, piše Dnevni avaz.

Činjenica da je, pak, njegova SP dobila dvije ministarske pozicije u novoj vladi, od koje je jedna pripala Đokiću (Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite), govori u prilog tome da je SNSD na ovaj način ipak želio osigurati većinu za formiranje nove Vlade RS.

Kako god, već će nekoliko narednih mjeseci pokazati koliko će se vladajući “tronožac” u predstojećem periodu pokazati stabilnim.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije