Ko se krije iza Konzorcijuma G7?

Ni „Integral“ nema mnogo razloga za pohvalu, budući da dionicu Mahovljani-Glamočani od 5,7 kilometara grade već sedmu godinu, a bili su podizvođači radova na jednoj dionici od Sarajeva prema Zenici piše današnji Euroblic

Budući da se „G7“ s Vladom RS dogovorio da gradnja bude finansirana kreditom Evropske investicione i Evropske banke za obnovu i razvoj, dionica je podijeljena na dva dijela. Tako je smanjen zalogaj za konzorcijum, ali će sedmorka morati na međunarodni tender jer je to uslov banaka za kreditiranje. Kredit treba da pozajmi Vlada RS, a za drugu dionicu od Prnjavora do Banjaluke će tek tražiti koncesionara. Članovi konzorcijuma tvrde da bi radovi mogli da počnu već krajem jula, a da će put graditi oko dve godine. Po njihovoj računici, za tih 36 kilometara treba oko 180 miliona eura.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Jelenko Vasić, direktor „Zvornikputeva“, koji je dio konzorcijuma, kaže da su resornom ministarstvu već dostavili reference, ali priznaje da nikada nisu radili nijedan autoput. On kaže da je bilo ideja da se gradnja finansira od prihoda od akcize na gorivo, zatim da je bilo riječi da firme obezbijede 30 odsto novca, pa da se finansijska konstrukcija zatvori javno-prvatnim partnerstvom. „I od toga se odustalo, jer preduzeća nisu u poziciji da obezbijede novac. Zato je sada predviđeno kreditno zaduženje“, kaže Vasić. Otkriva da je postojala i mogućnost da se dio duga Rafinerije u Brodu prema Vladi RS od 100 miliona KM vrati kroz naftu za izvođače.

On napominje da će „Integral“ raditi geološka istraživanja i pripremiti dokumentaciju za naknadu od šest odsto od ukupne vrijednosti ugovora. Ako ne budu mogli sami da urade neki posao, članovi konzorcijuma će, kaže Vasić, tražiti kooperante, a lizingom će nabavljati mašine koje im budu nedostajale. „Zato i postoji konzorcijum, jer nisu sve firme radile sve vrste poslova, ali zajedno mogu odraditi posao“, objašnjava Vasić.

On je uvjeren da će prednost konzorcijuma na tenderu biti najjeftinija radna snaga. Dragan Čorokalo, predsjednik uprave „Fortis grupe“, koju čini osam građevinskih preduzeća, kaže da je formiranje konzorcijuma „G7“ pucanj u prazno, jer nije postavljen na normalne noge.

„Kada je pre dva mjeseca stvaran taj konzorcijum, znalo se da neće ništa biti od toga, jer nisu obezbijedili pare. Tada nije bilo govora o kreditu. I sada se ne se zna ko šta treba da radi, cijene i količine, a lideru ide visok procenat. Zato smo mi i „Mrkonjićputevi“ odustali od toga, iako su nas zvali da se pridružimo“, kaže Čorokalo.

On smatra da firme u konzorcijumu ne mogu da iznesu posao gradnje autoputa. „Taj konzorcijum je, blago rečeno, smiješan, jer su najjače firme ostale van toga. Nismo htjeli u neregularnu utakmicu. Ako je konzorcijum, trebalo bi da svi imamo iste uslove i prava, a ne da neko naplaćuje umesto nas. To je u suštini lider sa podizvođačima, jer većina njih ne može da napravi ni seoski put. Jedini ‘Integral’ ima reference“, tvrdi Čorokalo. Ipak, kaže da će se firme „Fortis grupe“ sigurno pojaviti na tenderu i dobiti bar jedan od četiri lota na deonici Prnjavor-Doboj. „Postoji mogućnost da napravimo drugi konzorcijum, a možda ćemo na kraju ući u posao i sa ‘Integralom’“, najavljuje Čorokalo. Napominje da ni strane firme „nemaju više pameti od domaćih“. „Oni idu sa niskom cenom, uzmu posao i zgaze domaće firme u izvođenju koje uzmu kao podizvođače. Firme poput ‘Štrabaga’ i ‘Alpine’ su postali finansijske institucije . Oni ne dolaze da nas uče nego da zarade“, poručuje Čorokalo. 

Miljević: Ponavljaju greške

Ekonomista Damir Miljević smatra da su reference u slučaju konzorcijuma „G7“ u drugom planu, jer se posao dogovara ad hok. „Ne zna se na koji način tačno će biti finansiran taj autoput, da li će domaće firme ispuniti uslove na tenderu, a posao već dogovoren“, kaže Miljević. On tvrdi da se opet ponavlja greška, jer se sklapaju direktne pogodbe, odnosno obećava se posao domaćim firmama, a niko ne zna da li one ispunjavaju uslove.

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije