On je, međutim, naveo da prije toga kroz strukturalni dijalog treba pokušati riješiti pitanje ovih pravosudnih institucija.
“Sve ćemo sada sagledati na jedan miran način. Želimo sarađivati sa Evropom i da Evropa vidi kako se ovdje zloupotrebljava pravosudni sistem”, kazao je Dodik Radiju RS u telefonskoj izjavi iz Izraela, gdje boravi u zvaničnoj posjeti.
On je ocijenio da se strukturalni dijalog o pravosuđu u BiH mora ubrzati, dodajući da taj dijalog prvo treba da odgovori na pitanje da li ovakav pravosudni sistem u BiH ima ustavni osnov ili ne.
“Pošto nema, mi očekujemo da to čujemo iz Evrope, kroz njihove ekspertize. Onda se mora pristupiti razgovoru o tome šta i kako napraviti ili to definitivno ukinuti”, kazao je Dodik.
On je istakao da odluka Tužilaštva BiH da obustavi istragu protiv Ejupa Ganića, Jovana Divjaka i još 12 osoba, osumnjičenih za ratni zločin u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu u maju 1992. godine, doprinosi stavu RS da je državno tužilaštvo nepotrebno.
Prema njegovim riječima, Tužilaštvo BiH ne može imati “eksluzivno pravo da se bavi pitanjem ratnih zločina”, dodajući da i ovaj slučaj pokazuje “potpuno zloupotrebu pravosudnog sistema u BiH”.
“Sada je jasno da su (bivšeg glavnog tužioca Milorada) Barašina smijenili da ne bi on podigao optužnice, a onda bi morali da dokazuju suprotno”, naveo je Dodik.
On je poručio da RS “neće ostati nema” na odluku Tužilaštva BiH o obustavljanju istrage u slučaju “Dobrovoljačka”.
“Ovo je udarac u oko RS, ovo je ponižavanje RS, ovo je dokaz da Tužilaštvo BiH jeste stvoreno da bi sačuvalo takve zločince kakvi su Ganić, Divjak i ostali, koji su počinili zločine na samom početku rata”, kazao je Dodik.
On je naveo da je zločin u Dobrovoljačkoj ulici “prvi zločin organizovan pod komandom muslimanskog političkog rukovodstva u Sarajevu, koji mora da bude procesuiran”.